Sisukord
Maa Elu
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (20) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (53) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (32) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tihedas konkurentsis on mullusest meesaagist keeruline lahti saada

5 min lugemist
  • Pooled mesinikud tegutsevad „mustalt”.
  • Soe talv ei ole mesilaste talvitumiseks soodne.
  • Tänavune mesilaspere toetuse suurus pole teda.
Ehkki ostajad uurivad tihti esimesena, milline mesi kõige kasulikum on, soovitab Maarika Puusepp lähtuda hoopis sellest, milline mesi maitseb - pole mõtet osta mett, mis kapinurgale seisma jääb. FOTO: Urmas Luik FOTO: Urmas Luik

Mullune hea meesaak, tuhanded mesinikud ja odava importmee sissevool on tekitanud olukorra, kus pakkumisel on palju kohalikku mett, millele mesinikul üha keerulisem ostjat leida.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kui palju Eestis mesilaste pidajaid on, ei tea täpselt keegi. Kuigi isegi hobimesinikel on kohustus oma mesilaspered PRIAs kirja panna, jätavad vähemalt pooled selle tegemata.

Läinud aasta novembri seisuga oli PRIA registris 2125 mesinikku, kelle 4031 mesilas oli kokku 41 712 mesilasperet. Eesti Mesinike Liidu juhatuse esimees Aleksander Kilk ütles, et tegelikult peaks Eestis praegu mesinikke olema üle viie tuhande ja mesilasperesid vähemalt 60 000.

Miks mesinikud teatamiskohustust ei täida? Ühest küljest peljatakse kaasneda võivat bürokraatiat, aga palju on nende seas ka eakaid inimesi, kel pole arvutit ega oskust oma andmeid registreerida.

Ehkki paljud mesinikud on juba kõrges eas, pole karta, et mesinike koguarv kukkumas oleks, sest ala muutub järjest popimaks ja iga aastaga tuleb alustajaid juurde.

Eesti Meetootjate Ühenduse juhatuse liige Maarika Puusepp, kes peab koos abikaasaga Pärnumaal Uulus 150 perega mesilat, ütles, et see on väga teretulnud, et paljud tahavad mesilasi pidama hakata. Ent nende jaoks, kelle sissetulek sõltubki mesindusest, pole uute tulijate tulek just hea uudis.

Nimelt on üsna rohkesti väiksemaid tegijaid, kes ainult „oma tarbeks” mesilasi peavad ning siis sõpradele ja külarahvale mett müüvad, samas oma müügitegevust kuskil ei registreeri ega makse ei maksa.

„See pole aus nende tootjate suhtes, kes reegleid järgivad, on PRIAs arvel, kõiki VTA nõudeid täidavad ja riigimakse maksavad,” edastas Puusepp mesinike mure. „Ei ole vahet, kas müüd kilo või sada kilo mett, mesi peab ikka kvaliteetne ja kontrollitud olema.”

Mõni mesinik on põhjendanud andmete jagamata jätmist sellega, et kardab vargust – kui mesiniku andmed üleval, oskavad vargad otsima tulla.

21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto