Sisukord
Maa Elu
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku (3) Saeveskit ähvardab materjalipuudus (1) Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (9) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (13) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (5) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (4) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu (3) Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (5) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Vaaderpassiga mees ilusalt õudsete fotode keskel Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (5) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (9) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (5) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja (1) Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Tihedas konkurentsis on mullusest meesaagist keeruline lahti saada

5 min lugemist
  • Pooled mesinikud tegutsevad „mustalt”.
  • Soe talv ei ole mesilaste talvitumiseks soodne.
  • Tänavune mesilaspere toetuse suurus pole teda.
Ehkki ostajad uurivad tihti esimesena, milline mesi kõige kasulikum on, soovitab Maarika Puusepp lähtuda hoopis sellest, milline mesi maitseb - pole mõtet osta mett, mis kapinurgale seisma jääb. FOTO: Urmas Luik FOTO: Urmas Luik

Mullune hea meesaak, tuhanded mesinikud ja odava importmee sissevool on tekitanud olukorra, kus pakkumisel on palju kohalikku mett, millele mesinikul üha keerulisem ostjat leida.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kui palju Eestis mesilaste pidajaid on, ei tea täpselt keegi. Kuigi isegi hobimesinikel on kohustus oma mesilaspered PRIAs kirja panna, jätavad vähemalt pooled selle tegemata.

Läinud aasta novembri seisuga oli PRIA registris 2125 mesinikku, kelle 4031 mesilas oli kokku 41 712 mesilasperet. Eesti Mesinike Liidu juhatuse esimees Aleksander Kilk ütles, et tegelikult peaks Eestis praegu mesinikke olema üle viie tuhande ja mesilasperesid vähemalt 60 000.

Miks mesinikud teatamiskohustust ei täida? Ühest küljest peljatakse kaasneda võivat bürokraatiat, aga palju on nende seas ka eakaid inimesi, kel pole arvutit ega oskust oma andmeid registreerida.

Ehkki paljud mesinikud on juba kõrges eas, pole karta, et mesinike koguarv kukkumas oleks, sest ala muutub järjest popimaks ja iga aastaga tuleb alustajaid juurde.

Eesti Meetootjate Ühenduse juhatuse liige Maarika Puusepp, kes peab koos abikaasaga Pärnumaal Uulus 150 perega mesilat, ütles, et see on väga teretulnud, et paljud tahavad mesilasi pidama hakata. Ent nende jaoks, kelle sissetulek sõltubki mesindusest, pole uute tulijate tulek just hea uudis.

Nimelt on üsna rohkesti väiksemaid tegijaid, kes ainult „oma tarbeks” mesilasi peavad ning siis sõpradele ja külarahvale mett müüvad, samas oma müügitegevust kuskil ei registreeri ega makse ei maksa.

„See pole aus nende tootjate suhtes, kes reegleid järgivad, on PRIAs arvel, kõiki VTA nõudeid täidavad ja riigimakse maksavad,” edastas Puusepp mesinike mure. „Ei ole vahet, kas müüd kilo või sada kilo mett, mesi peab ikka kvaliteetne ja kontrollitud olema.”

Mõni mesinik on põhjendanud andmete jagamata jätmist sellega, et kardab vargust – kui mesiniku andmed üleval, oskavad vargad otsima tulla.

17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto