Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
23.01.2020
Eesti Apteegireformi arutelud on vajunud talveunne Esimene naine Kuul? Eesti juurtega Nicole Aunapu Mann teeb kosmoseajalugu (9) Majandus Tundmatu 100 miljoni firma, mis teeb prügist aarde (4) Välismaa Koroonaviirus levis Hiinast välismaale Auschwitzi vabastamisest möödub 75 aastat (16) Piirikaos lõhkus migrandikaravani ja eraldas lapsed vanematest (14) Arvamus Juhtkiri: miks me mäletame? (22) Karl-Eduard Salumäe: kes ja kus karjub? (5) Vladimir Juškin: Putini mitmesammuline käik (5) Maarja Vaino: mis meist saab, Gabriel? (13) Meie Eesti Ämmaemandad astuvad arstide varjust välja Las naised sünnitavad, aga kus? Sünnituskodu toob abi lähemale (1) Kultuur Bänd, kes mänginud duetti tehisintellektiga Kultuuri kiirpilk Nädala plaat. Aeg luubis, gaas põhjas Maheteater ise tehtud keelest Sport Anett Kontaveit tegi kiire ja korraliku töö Margus Martini kolumn: võrkpall vajab Belkat ja Strelkat Maa Elu Nädala mõte: meid petetakse! Luunja kurgi hind langes märgatavalt Kodumaist head köögivilja peaks tänavu jaguma Skandaalid kukutavad kalahinda Arvamus: lühinägelikud otsused teevad tuska Lepiku talu eksperiment tõestab kanamunade kuudepikkust säilivust 10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli Ilmajutt: antitsüklon ehk kõrgrõhkkond Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada Kevad südatalvises aias paneb aiaomaniku muretsema (1) Lumeta talv talvsespordi Mekas asuvaid turismitalusid liigselt ei muserda Tartu Kahe haigla vanad hooned jäävad tühjaks Uute kopsudega naine ja arstid murdsid elundidoonorluse müüte (1) Põltsamaa vald tahab suured ja väiksed ühte patta panna Vanalinna päevinäinud häärberi seinad peidavad eri ajastute moodi Maakool metsade keskel annab võimaluse ka neile lastele, kellega suured linnakoolid hätta jäävad (1) Fotod: kevadine ilm pani botaanikaaias õitsema nii sinililled kui lumeroosid, priimulast rääkimata Linnamuuseumis kohtab kolme haruldust TIPP 100 ⟩ Nemad on Tartu ja Tartumaa kõige mõjukamad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Luunja kurgi hind langes märgatavalt 

1 min lugemist
Luunja kurk. FOTO: Kristjan Teedema

Eelmisel nädalal täheldas Maa Elu toimetus, et Coopi poekettides oli kodumaise Luunja kurgi hind läinud poole soodsamaks. Kui aasta algul tuli kurgikilo eest välja käia üle viie euro, siis läinud nädalal sai seda kampaaniahinna korras 2,19 eest. Toimetus uuris, kas soodne hind jääbki nüüd kehtima.

Grüne Fee Eesti juhi Raivo Külasepa sõnul see aga nii ei jää. „Tavapärases turumajanduses on hinna kujundajaks nõudmise-pakkumise vahekord turul. Kuna tegemist on piiratud säilivusajaga tootega, ei saa seda lattu valmis toota, et siis nõudluse tekkides seda hiljem realiseerida. Samuti pole kasvuprotsessi võimalik aeglustada või peatada ning siis tulebki mängu toote hind, mis hinnalangetuse korral nõudlust kasvatab. Meie jaoks on mõjutaja ka maailmaturu hind, mis nende juures väiksemate kulutuste ja suuremate toetuste tõttu sealse omahinna meie juures tootmisest odavamaks teeb.

Nõnda tuleb ka meil ette aega, kus kurgi tootmise kulutused on suuremad kui toote müügist saadav tulu. Nagu igas teiseski äriühingus saab see olla vaid lühikest aega ja pikemas perioodis peab suutma tekkinud miinuse tagasi teenida, et jätkusuutlikkust tagada.

Kahjuks on siiani katmikaiandusele antavad toetused meil palju väiksemad kui kõikidel meie lähinaabritel. See tingibki olukorra, kus tootmine on kallim kui naabritel. Kuna oleme tarneahelas vaid üks komponent, siis mõjutavad toote lõpphinda ka kõik teised ahela lülid. Alles seejärel jõuame tulemuseni, mis tarbijale kaupluses hinnasildilt vastu vaatab.” (ME)

Seotud lood
22.01.2020 24.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto