N, 8.12.2022

10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli

Mart Ojamäe
, Maa-amet
10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kõige atraktiivsemad piiritähised on risti või auguga piirikivid. Maaomanikul tuleks need samblast ja prahist puhastada, et neid saaks tavalistest kividest eristada.
Kõige atraktiivsemad piiritähised on risti või auguga piirikivid. Maaomanikul tuleks need samblast ja prahist puhastada, et neid saaks tavalistest kividest eristada. Foto: Maret Kallas

Maa-amet soovib 30. tegevusaasta puhul taas meelde tuletada mõned lihtsad nõuanded, kuidas hoida oma maa-asjad korras ning vältida kulukat ja närvesöövat piiritüli.

1. Mõtle läbi, kas tead täpselt oma maa piire. Sulle kuuluv maatükk asub looduses, selle piir on tähistatud piirimärkidega ja piirneb loodusobjektidega (kiviaed, oja, tee vms). Võta aeg ja mõtle läbi, kas tead täpselt oma maa piiri ja kas igas nurgas on säilinud piirimärk. Kui sinu maatükiga piirneb riigi- või vallamaantee, kas tead, kui kaugel tee teljest on sinu maatüki piir.

2. Uuri, millistest allikatest sinu teadmine piiri kohta pärineb. Kui olid koos maamõõtjaga looduses piiride kättenäitamise ja piirimärkide paigaldamise juures, võid piiri asukoha õigsuses kindel olla. Kui sinu teadmised aga pärinevad maatüki eelmiselt omanikult, võib info olla ebatäpne.

3. Otsi üles materjalid, mis sul oma maatüki kohta on, isegi kui oled kindel, et tead maa piiri täpselt. Aastakümneid vanad materjalid sind piiride tuvastamise juures ei aita. Aitavad maamõõtja või kohaliku omavalitsuse koostatud piiriprotokoll ja selle juurde koostatud skeem. Loe tähelepanelikult piiriprotokollis olevat piirikirjeldust ja võrdle seda oma teadmistega looduses oleva piiri kohta. Enne 1. juulit 2018 kehtima hakanud seadusemuudatusteni koostas maamõõtja lisaks piiriprotokollile katastriüksuse plaani. Praegu maamõõtja plaani enam ei koosta ning sinu katastriüksuse kuju ja piirimärkide paiknemise skeem on piiriprotokolliga ühes dokumendis.

4. Kontrolli oma piiri asukohta Maa-ameti geoportaalis ja erisuste ilmnemisel anna sellest Maa-ametile teada. Geoportaalis geoportaal.maaamet.ee sisesta aadressiotsingusse enda maatüki aadress või katastritunnus ja vajuta nupule „asukoht kaardil”.

Kui lisad vasakpoolses menüüs linnukese kastikese „katastrikaart” ees, avaneb kaardikiht, mis kannab kõige ajakohasemat seisu katastris registreeritud maatükkide, st katastriüksuste kohta.

Kui märkad kaardipildil erisusi sulle teadaolevast piirist looduses või sinu maatüki piiriprotokollis kirjeldatud piirist, anna sellest teada Maa-ametile.

5. Käi aeg-ajalt looduses piiritähiseid vaatamas. Võta pere kaasa ja tee korra aastas jalutuskäik oma maatüki ringpiiril. Kontrolli, kas piirimärgid on alles. Võimalusel korrasta neid. Tihti on põllu- või teeservas olevad piirimärgid kõveraks paindunud. Kui saad selle sirgeks nii, et selle asukoht ei muutu, siis tee seda. Kõige atraktiivsemad piiritähised on risti või auguga piirikivid. Puhasta need samblast ja prahist, et neid saaks eristada tavalistest kividest. Hea, kui su metsas olevatel piirimärkidel on ümber kupits (väike mullast kuhjatis ümber piirimärgi, et piirimärk eristuks kergemini ümbritsevast loodusest).

Ära unusta õues olles Maa-ameti geoportaali ka telefonis avada. Geoportaali uus versioon ühildub telefoniga ja sul on võimalus kasutada katastrikaardil navigeerimise funktsiooni. Kui sinu maatüki piiride asukoht kaardil on täpne ja sinu pea kohal ei ole tihe mets, leiad selle abil hõlpsasti piirimärkide ligikaudse asukoha.

6. Enda paigaldatud piiritähis ei oma kaalu. Kui piiritähis on looduses hävinud või selle korrastamine ei ole võimalik, ei saa sa kuuri alt tuua raudtoru ja seda uueks piiritähiseks paigaldada. Piirimärgi taastamine on spetsialisti töö ja seda saab teha maakorraldaja kutset ja maakorralduslike tööde tegevuslitsentsi omav isik. Miks?

1. Piiritähisel on kindel vorm ja etteantud suurused, mis on kirjeldatud katastriüksuse moodustamise korras.

2. Piiritähisel on suured täpsusnõuded, mida sa oma vahenditega ei saavuta.

3. Tavaliselt on piiritähis sinu piirinaabriga ühine ja kui tegutsed ilma naabrit kaasamata, lood eelduse segaduseks ja lõpuks piiritüli tekkeks.

4. Ainult vastava eriala spetsialist saab oma tööle garantii anda.

7. Ole kättesaadav ja osale piiride kättenäitamisel. Kuigi maareform on sisuliselt lõppenud, toimuvad ka edaspidi maakorraldustoimingud. Maatükke liidetakse, jagatakse mitmeks ning muudetakse omavahelisi piire. On tõenäoline, et mõni selline toiming on kavas ka sinu naabruses oleva maatüki omanikul. Kui toimub mis tahes naaberüksuse maakorraldustoiming, mis puudutab teie ühiseid piirimärke, pead ka sina olema kaasatud looduses piiride kättenäitamisele. Sinuga on kergem kontakti saada, kui su elukoht rahvastiku­registris on õige. Kui sind kutsutakse piiride kättenäitamise juurde, mine kohale. Kui seda kuidagi teha ei saa, võta maakorralduse läbiviijaga ühendust ja püüdke leida ühine võimalus loodusesse minna. Kui ka see pole võimalik, palu kohale minna sõbral või sugulasel, keda usaldad.

8. Kui sinu teadmata on piiriga seonduvas midagi muutunud, võta ühendust naabri, maamõõtja või Maa-ametiga. Kui Sinu maatüki piirile tekib uusi piirimärke või mõni vana piiritähis kaob ja asendub uuega ning sind pole sellest teavitatud, on põhjust naabriga ühendust võtta. Kui naaber ei soovi sinuga rääkida, pöördu julgelt Maa-ameti poole. Kui sulle tundub, et piiritähis on looduses asukohta muutnud, on sul kindlasti põhjust maamõõtja poole pöörduda.

9. Võta piisavalt aega, et tutvuda ostetava maatüki piiride ja piiri tähistusega looduses. Iga kadunud piirimärk või selgusetu piirilõik on sulle kindlasti tulevane rahaline väljaminek. Halvemal juhul kaasneb sellega piiritüli naabriga, mille kahju on raske prognoosida.

10. Ära karda spetsialistidelt nõu küsida. Paljudel maamõõtjatel on suur kogemustepagas ja nad on oma ala hinnatud spetsialistid. Maakorraldaja kutseeksamil hinnatakse peale geodeesiateadmiste ka õigusaktide tundmist ja võimet lahendada keerulisi maakorralduslikke olukordi.

Märksõnad
Tagasi üles