L, 9.12.2023

Kevad südatalvises aias paneb aiaomaniku muretsema (1)

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Copy
Roosipõõsastel tärganud lehti vaadates on suur kevad juba käes.
Roosipõõsastel tärganud lehti vaadates on suur kevad juba käes. Foto: Riina Martinson

Viimased päevad toovad elevust tekitavaid uudiseid aina uute kevademärkide kohta. Maa Elu võttis uurida, kas näärikuul õitsvaid lilli ja pakatavaid pungi nähes tasub aiaomanikul rõõmustada või on siiski põhjust muretseda.

„Hirm tuleb naha vahele,” ütles Saare-Tõrvaaugu aiandi peremees Harri Poom oma valdustes toimuva kohta. „Sadanud on nii palju ja kõik lainetab, eriti mures olen maguskirsipuude pärast, sest nende juurestik on eriti tundlik liigniiskuse ja õhupuuduse suhtes.”

Vändra kandis on sadanud nii palju, et savikas pinnas ei suuda vett enam vastu võtta. Poom meenutas, et ühel aastal, kui sügisel püsis paar nädalat vesi maguskirsside ümber, läks tal välja 13 puud. „Tänavu on sama oht, et puude juured lihtsalt lämbuvad. Kellel on vähegi võimalust puude alt seisev vesi ära lasta, tasub seda kindlasti teha,” soovitas ta.

Lisaks on liigniiskuse suhtes tundlikud pirnipuud.

Südatalvised plusskraadid iseenesest viljapuudele liiga ei tee. Küll aga hakkab puudel sügavpuhkefaas läbi saama ja pikalt püsiva soojaga kaob talvekindlus. „Kui nüüd märtsis kõva külma teeb, nagu mõned head aastad tagasi –25 oli, siis on ploomi- ja maguskirsisaak läinud,” nentis Poom.

Viljapuid võib lõigata

Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles