Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
23.01.2020
Eesti Apteegireformi arutelud on vajunud talveunne Esimene naine Kuul? Eesti juurtega Nicole Aunapu Mann teeb kosmoseajalugu (9) Majandus Tundmatu 100 miljoni firma, mis teeb prügist aarde (4) Välismaa Koroonaviirus levis Hiinast välismaale Auschwitzi vabastamisest möödub 75 aastat (16) Piirikaos lõhkus migrandikaravani ja eraldas lapsed vanematest (14) Arvamus Juhtkiri: miks me mäletame? (22) Karl-Eduard Salumäe: kes ja kus karjub? (5) Vladimir Juškin: Putini mitmesammuline käik (5) Maarja Vaino: mis meist saab, Gabriel? (13) Meie Eesti Ämmaemandad astuvad arstide varjust välja Las naised sünnitavad, aga kus? Sünnituskodu toob abi lähemale (1) Kultuur Bänd, kes mänginud duetti tehisintellektiga Kultuuri kiirpilk Nädala plaat. Aeg luubis, gaas põhjas Maheteater ise tehtud keelest Sport Anett Kontaveit tegi kiire ja korraliku töö Margus Martini kolumn: võrkpall vajab Belkat ja Strelkat Maa Elu Nädala mõte: meid petetakse! Luunja kurgi hind langes märgatavalt Kodumaist head köögivilja peaks tänavu jaguma Skandaalid kukutavad kalahinda Arvamus: lühinägelikud otsused teevad tuska Lepiku talu eksperiment tõestab kanamunade kuudepikkust säilivust 10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli Ilmajutt: antitsüklon ehk kõrgrõhkkond Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada Kevad südatalvises aias paneb aiaomaniku muretsema (1) Lumeta talv talvsespordi Mekas asuvaid turismitalusid liigselt ei muserda Tartu Kahe haigla vanad hooned jäävad tühjaks Uute kopsudega naine ja arstid murdsid elundidoonorluse müüte (1) Põltsamaa vald tahab suured ja väiksed ühte patta panna Vanalinna päevinäinud häärberi seinad peidavad eri ajastute moodi Maakool metsade keskel annab võimaluse ka neile lastele, kellega suured linnakoolid hätta jäävad (1) Fotod: kevadine ilm pani botaanikaaias õitsema nii sinililled kui lumeroosid, priimulast rääkimata Linnamuuseumis kohtab kolme haruldust TIPP 100 ⟩ Nemad on Tartu ja Tartumaa kõige mõjukamad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ämmaemandad astuvad arstide varjust välja

6 min lugemist
Sünnitamine haiglates maakonniti FOTO: Pm

Haiglas on rase ja sünnitaja patsient, seal keskendutakse ravimisele ja riskidele. Ämmaemandad võtavad rasedust ja sünnitust bioloogilise-psühholoogilise sündmusena – nende pilk on laiem ja vastuvõttki pikem.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Alates jaanuarist sünnitavad Kagu-Eesti naised vaid Tartus ja Võrus. Ka Põlva haiglasse sattunud sünnitaja saadetakse läbivaatuse järel edasi suuremasse haiglasse, kui beebi sünnini aega jagub. «Kõigepealt uurime, kas naisel on oma transport, ja kui ei ole, kasutame kiirabi või haigla autot, mis meil pidevalt Tartu vahet sõidab,» rääkis Põlva haigla juht Margot Bergmann. «Hädaolukorras saab personal ka sünnituse vastu võetud.»

Endises sünnitusosakonnas tööd alustanud ämmaemanduskeskuse tegemisi pidurdab hetkel ruumide remont. Intervjuu päeval olid kella kolmeks keskust väisanud vaid üksikud abivajajad. «Kolme-nelja patsienti olen täna ise näinud,» rääkis ämmaemandusjuht Egle Lihtsa. «Need naised käisid rasedusaegsel jälgimisel ja nõu küsimas.»

Veebruaris valmib haigla uus koduleht. «Praegu levitame infot sotsiaalmeedias ja suust-suhu,» lausus Bergmann. «Meil on haiglas ka infovoldikud, mida inimestele jagame.»

Sünnitusosakonna sulgemisel sai korraga rohkem ämmaemandaid hakata nõustamise tööd tegema. «Lisaks varem kokku lepitud vastuvõttudele saab üks töötaja jooksvalt tegeleda ka nende patsientidega, kes tänavalt sisse astuvad,» kirjeldas Lihtsa keskuse tööd. Ämmaemanda vastuvõtule tulekuks pole saatekirja vaja ja ooteaeg on lühem kui günekoloogi juurde.

22.01.2020 24.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto