Sisukord
Meie Eesti
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (16) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (1) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (2) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (2) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (9) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (5) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Las naised sünnitavad, aga kus?

3 min lugemist
2018. aasta ämmaemand Evelin Gross FOTO: Sille Annuk

Naistearstide ühendus peab haiglat turvaliseks, kui seal sünnib aastas vähemalt viissada last. Kohtades, nagu Kärdla, Kuressaare, Paide, Rakvere, Viljandi, Võru ja Narva, kus lapsi sünnib vähem, on sünnitamisvõimalus boonus, mis võib igal hetkel kaduda, sest puudu võib tulla kas tahtmisest, meedikutest või rahast. Appi tulevad ämmaemandad ja sünnituskodud.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Eesti majandusel läheb hästi ja 2017. aasta suvel tõsteti paljulapseliste perede toetusi. 2018. aastal sündiski ligi kolmsada last rohkem ja pere kolmandaid lapsi koguni 530 võrra enam kui aasta varem, mis tähendas, et iga viiendat vastsündinut ootas kodus ees juba kaks vanemat õde-venda.

Riigikassasse voolab oodatust enam maksuraha, mis on viimastel aastatel ka haigekassat turgutanud. Ometi otsustati tunamullu sulgeda Valga haigla ja eelmise aasta lõpul Põlva haigla sünnitusosakond.

Ühe põhjusena toodi esile, et naistearstide ühendus peab haiglat turvaliseks, kui seal sünnib aastas vähemalt viissada last. Günekoloogide seisukohast lähtuv haigekassa juhatuse otsus näebki ette, et sünnitada peab Eestis saama neljas piirkonnahaiglas. Ülejäänud kohtades, nagu Kärdla, Kuressaare, Paide, Rakvere, Viljandi, Võru ja Narva, kus lapsi sünnib vähem, on sünnitamisvõimalus boonus, mis võib igal hetkel kaduda, sest puudu võib tulla kas tahtmisest, meedikutest või rahast.

Valgas ja Põlvas said muutused alguse, kui kohalikud omavalitsused oma haiglad maha müüsid ja ostu-müügilepingutesse sünnitusosakonna sulgemise sisse kirjutasid. Sel hetkel anti ostjale veksel, mida lunastaja võis hiljem nõudma tulla, ja tuligi. Kogukondadel ei õnnestunud ka aktiivselt tegutsedes varem kokku lepitud plaani muuta ja teisi lahendusi leida. Läbirääkimistel juhatas üks asjaosaline järgmise juurde, kuni ring sai täis ja tuli alustada algusest. Vabaühenduste liidu juht Kai Klandorf soovitab kogukonnal jälgida, milliseid otsuseid omavalitsus vastu võtab. Kärdla, Viljandi ja Võru puhul ei aitaks seegi, sest sealsed haiglad enam kohalikele omavalitsustele ei kuulu.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto