N, 5.10.2023

Las naised sünnitavad, aga kus?

Kadri Tammepuu
, Meie Eesti toimetaja
Facebook
Comments
2018. aasta ämmaemand Evelin Gross
2018. aasta ämmaemand Evelin Gross Foto: Sille Annuk

Naistearstide ühendus peab haiglat turvaliseks, kui seal sünnib aastas vähemalt viissada last. Kohtades, nagu Kärdla, Kuressaare, Paide, Rakvere, Viljandi, Võru ja Narva, kus lapsi sünnib vähem, on sünnitamisvõimalus boonus, mis võib igal hetkel kaduda, sest puudu võib tulla kas tahtmisest, meedikutest või rahast. Appi tulevad ämmaemandad ja sünnituskodud.

Eesti majandusel läheb hästi ja 2017. aasta suvel tõsteti paljulapseliste perede toetusi. 2018. aastal sündiski ligi kolmsada last rohkem ja pere kolmandaid lapsi koguni 530 võrra enam kui aasta varem, mis tähendas, et iga viiendat vastsündinut ootas kodus ees juba kaks vanemat õde-venda.

Riigikassasse voolab oodatust enam maksuraha, mis on viimastel aastatel ka haigekassat turgutanud. Ometi otsustati tunamullu sulgeda Valga haigla ja eelmise aasta lõpul Põlva haigla sünnitusosakond.

Ühe põhjusena toodi esile, et naistearstide ühendus peab haiglat turvaliseks, kui seal sünnib aastas vähemalt viissada last. Günekoloogide seisukohast lähtuv haigekassa juhatuse otsus näebki ette, et sünnitada peab Eestis saama neljas piirkonnahaiglas. Ülejäänud kohtades, nagu Kärdla, Kuressaare, Paide, Rakvere, Viljandi, Võru ja Narva, kus lapsi sünnib vähem, on sünnitamisvõimalus boonus, mis võib igal hetkel kaduda, sest puudu võib tulla kas tahtmisest, meedikutest või rahast.

Valgas ja Põlvas said muutused alguse, kui kohalikud omavalitsused oma haiglad maha müüsid ja ostu-müügilepingutesse sünnitusosakonna sulgemise sisse kirjutasid. Sel hetkel anti ostjale veksel, mida lunastaja võis hiljem nõudma tulla, ja tuligi. Kogukondadel ei õnnestunud ka aktiivselt tegutsedes varem kokku lepitud plaani muuta ja teisi lahendusi leida. Läbirääkimistel juhatas üks asjaosaline järgmise juurde, kuni ring sai täis ja tuli alustada algusest. Vabaühenduste liidu juht Kai Klandorf soovitab kogukonnal jälgida, milliseid otsuseid omavalitsus vastu võtab. Kärdla, Viljandi ja Võru puhul ei aitaks seegi, sest sealsed haiglad enam kohalikele omavalitsustele ei kuulu.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles