Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
23.01.2020
Eesti Apteegireformi arutelud on vajunud talveunne Esimene naine Kuul? Eesti juurtega Nicole Aunapu Mann teeb kosmoseajalugu (9) Majandus Tundmatu 100 miljoni firma, mis teeb prügist aarde (4) Välismaa Koroonaviirus levis Hiinast välismaale Auschwitzi vabastamisest möödub 75 aastat (16) Piirikaos lõhkus migrandikaravani ja eraldas lapsed vanematest (14) Arvamus Juhtkiri: miks me mäletame? (22) Karl-Eduard Salumäe: kes ja kus karjub? (5) Vladimir Juškin: Putini mitmesammuline käik (5) Maarja Vaino: mis meist saab, Gabriel? (13) Meie Eesti Ämmaemandad astuvad arstide varjust välja Las naised sünnitavad, aga kus? Sünnituskodu toob abi lähemale (1) Kultuur Bänd, kes mänginud duetti tehisintellektiga Kultuuri kiirpilk Nädala plaat. Aeg luubis, gaas põhjas Maheteater ise tehtud keelest Sport Anett Kontaveit tegi kiire ja korraliku töö Margus Martini kolumn: võrkpall vajab Belkat ja Strelkat Maa Elu Nädala mõte: meid petetakse! Luunja kurgi hind langes märgatavalt Kodumaist head köögivilja peaks tänavu jaguma Skandaalid kukutavad kalahinda Arvamus: lühinägelikud otsused teevad tuska Lepiku talu eksperiment tõestab kanamunade kuudepikkust säilivust 10 nõuannet, kuidas vältida piiritüli Ilmajutt: antitsüklon ehk kõrgrõhkkond Mao- ja soolehädasid saab ravimtaimedega leevendada Kevad südatalvises aias paneb aiaomaniku muretsema (1) Lumeta talv talvsespordi Mekas asuvaid turismitalusid liigselt ei muserda Tartu Kahe haigla vanad hooned jäävad tühjaks Uute kopsudega naine ja arstid murdsid elundidoonorluse müüte (1) Põltsamaa vald tahab suured ja väiksed ühte patta panna Vanalinna päevinäinud häärberi seinad peidavad eri ajastute moodi Maakool metsade keskel annab võimaluse ka neile lastele, kellega suured linnakoolid hätta jäävad (1) Fotod: kevadine ilm pani botaanikaaias õitsema nii sinililled kui lumeroosid, priimulast rääkimata Linnamuuseumis kohtab kolme haruldust TIPP 100 ⟩ Nemad on Tartu ja Tartumaa kõige mõjukamad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Las naised sünnitavad, aga kus?

3 min lugemist
2018. aasta ämmaemand Evelin Gross FOTO: Sille Annuk

Naistearstide ühendus peab haiglat turvaliseks, kui seal sünnib aastas vähemalt viissada last. Kohtades, nagu Kärdla, Kuressaare, Paide, Rakvere, Viljandi, Võru ja Narva, kus lapsi sünnib vähem, on sünnitamisvõimalus boonus, mis võib igal hetkel kaduda, sest puudu võib tulla kas tahtmisest, meedikutest või rahast. Appi tulevad ämmaemandad ja sünnituskodud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti majandusel läheb hästi ja 2017. aasta suvel tõsteti paljulapseliste perede toetusi. 2018. aastal sündiski ligi kolmsada last rohkem ja pere kolmandaid lapsi koguni 530 võrra enam kui aasta varem, mis tähendas, et iga viiendat vastsündinut ootas kodus ees juba kaks vanemat õde-venda.

Riigikassasse voolab oodatust enam maksuraha, mis on viimastel aastatel ka haigekassat turgutanud. Ometi otsustati tunamullu sulgeda Valga haigla ja eelmise aasta lõpul Põlva haigla sünnitusosakond.

Ühe põhjusena toodi esile, et naistearstide ühendus peab haiglat turvaliseks, kui seal sünnib aastas vähemalt viissada last. Günekoloogide seisukohast lähtuv haigekassa juhatuse otsus näebki ette, et sünnitada peab Eestis saama neljas piirkonnahaiglas. Ülejäänud kohtades, nagu Kärdla, Kuressaare, Paide, Rakvere, Viljandi, Võru ja Narva, kus lapsi sünnib vähem, on sünnitamisvõimalus boonus, mis võib igal hetkel kaduda, sest puudu võib tulla kas tahtmisest, meedikutest või rahast.

Valgas ja Põlvas said muutused alguse, kui kohalikud omavalitsused oma haiglad maha müüsid ja ostu-müügilepingutesse sünnitusosakonna sulgemise sisse kirjutasid. Sel hetkel anti ostjale veksel, mida lunastaja võis hiljem nõudma tulla, ja tuligi. Kogukondadel ei õnnestunud ka aktiivselt tegutsedes varem kokku lepitud plaani muuta ja teisi lahendusi leida. Läbirääkimistel juhatas üks asjaosaline järgmise juurde, kuni ring sai täis ja tuli alustada algusest. Vabaühenduste liidu juht Kai Klandorf soovitab kogukonnal jälgida, milliseid otsuseid omavalitsus vastu võtab. Kärdla, Viljandi ja Võru puhul ei aitaks seegi, sest sealsed haiglad enam kohalikele omavalitsustele ei kuulu.

22.01.2020 24.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto