Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (3) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (12) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (4) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (20) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (53) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (1) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (32) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Karl-Eduard Salumäe: kes ja kus karjub?

2 min lugemist
23. jaanuari karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Ma pole kohanud inimest, kellel on mure riigiga, kes karjuvat talle kõrva, et ta kinnitaks autoga sõitma minnes turvavöö ega sõidaks lubatud kiiremini. Ega ka inimest, kes peab kohatuks ja alandavaks, et eestlastele tuletatakse enne igat jaanipäeva meelde, kui ohtlik on purjuspäi ujuma minek.

Ma pole näinud, et keegi oleks pidanud vajalikuks välja arvutada, kui mitu suitsuandurit saanuks riik osta ja probleemsetele leibkondadele tasuta laiali jagada summa eest, mis kulus sellesama anduri vajalikkust ja kohustuslikkust rõhutavale kampaaniale. Või kuulnud väidet, et kui koduvägivallast liiga palju rääkida, siis võib mõni tubli pereisa selle peale vihastada ning oma naist või last lüüa. (Ja parem ongi, et ei ole kuulnud.)

Eelneva pärast jääb kära sotsiaalministeeriumi kampaania «Kõik on erinevad, kuid sama palju inimesed» ümber mulle arusaamatuks. Parandage mind, kui eksin, aga minu arusaamist mööda ongi kriitikute kaks põhiväidet, et avaliku raha eest korrutatakse endastmõistetavat sõnumit ning et see võib anda risti vastupidise tulemuse.

Ma olen iseenesest põhimõtteliselt nõus ajaloolase Lauri Vahtre rahvusringhäälingus sõnastatud mõttega, et kui mingit sõnumit üle mõistuse jõuliselt edasi anda, siis muutub see algul tüütuks ja seejärel vastumeelseks. Mõelgem siinkohal kas või oktoobris algavatele meeldetuletustele, et jõulud lähenevad.

Ministeeriumi hoogtöö pälvinuks palju vähem tähelepanu, kui seda poleks tembeldatud ühiskonda kahjustavaks ja arutuks rahva raha raiskamiseks.

«Igaühe elu muutub, kui talle kõrva karjuda,» kirjutas Vahtre. Jah, muutub tõesti. Ainult et... Kes ja kus praegusel juhul karjub?

Ministeeriumi hoogtöö pälvinuks palju vähem tähelepanu, kui seda poleks tembeldatud ühiskonda kahjustavaks ja arutuks rahva raha raiskamiseks. Ning see pole mitte arvamus, vaid tõsiasi.

Lokulöömine kuni sinnamaani välja, et siduda sotsiaalministeeriumi ettevõtmine koalitsiooni võimaliku lagunemise või valitsuskabineti koosseisu muutmise vajadusega, on mõne poliitilise jõu tegevuse tulemus. Kirutud kampaaniat – ja ühtlasi selle sõnumit – võimendati selleks, et noppida populistlikul moel poliitiline punkt. Kusjuures kõrvalt vaadates võib kommenteerida, et see käis väga lihtsalt ja andis hea tulemuse. Jälle.

Seotud lood
21.02.2020 23.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto