Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
24.01.2020
Eesti Jaaganti poliitikaradar. Kes vana asja meelde tuletab... (1) Terviseraja ehitus algas puude mahavõtmisega (23) Riik plaanib roolijoodikutele uusi karistusi (46) Majandus Eesti firma püüab Vene pankrotipesast miljoneid Saudi kroonprints aitas häkkida Bezose telefoni (1) Lagarde alustas suurt arutelu (4) Välismaa Paremtsentrist tõrjutud Orbán astub lavale radikaalidega Macroni pensionireformi vastu võideldakse tapmisähvarduste ja elektrikatkestustega (3) Putini reformikava lendab parlamendist läbi Kreekal paluti viia põgenikelaagrist ära 140 haiget last Viimsepäevakell liigutati ajaloo süngeimale näidule (3) Arvamus Juhtkiri: et ooper ei vananeks Kerttu Kirjanen: millal lõppeb ohvri süüdistamine? (25) Tarun Gidwani: India võitleb iga hinge eest (3) Lemmit Kaplinski: elektrivõrguga tuumakala püüdmas (22) Erik Aru: rohepöördega kaasneb üks väga selge oht (10) Raul Potisepp: Mart, osta elektriauto! (7) Meie Eesti Aleksei Lotman: loodus vajab ehitamise eest kaitset (2) Kaarel Relve: ehitiste võimalikkusest hoiualadel Kaarel Relve: hoiualal ehitamisel tuleb mõjusid hinnata Kultuur Meie muusikateater vajaks väikest dopingusüsti? Märgata kosmilist balletti köögivalamus? Sport Kontaveit dikteeris mängu ja sammus järgmisesse ringi PM Monte Carlos ⟩ Tänak: vahet pole, kellega võidelda, lõpuks tuleb kõiki võita Tartu Sotsid külmutavad valimisaastaks Tartu 81-eurose lasteaiatasu (1) Heidi-Ingrid Maaroos ja Tiiu Aro: vaimu ja võimu põrkumine kliinikumis (1) Vastsed aukodanikud näevad Tartu keskpunktina ülikooli (1) Olümpialootus Kristin Kuuba servib pallid ribadeks Ühel ajal alustanud kultuurikeldrid ei kavatse kumbki nime muuta Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vastsed aukodanikud näevad Tartu keskpunktina ülikooli

2 min lugemist
UNNUSTUS VÄÄRIKAIMAILE. Linnavolikogu kinnitas Tartu aukodanikeks (ülal joonistusel vasakult) Marju Lauristini, Mihkel Zilmeri ja Paul Varuli. FOTO: Artur Kuus

Tartu linnavolikogu eilse istungi kolmas päevakorrapunkt oli hääletus Tartu uute aukodanike ja Tartu Tähe teenetemärgi kandidaatide üle. 37 poolt- ja nelja vastuhäälega said aukodaniku tiitli sotsiaalteadlane ja poliitik Marju Lauristin, meditsiinibiokeemik Mihkel Zilmer ning õigusteadlane Paul Varul. Tartu Tähe pälvisid galerist Tiia Karelson, intensiivravi kliiniku ülemõde Meeli Solnik ja lastekirurg Karin Varik.

Kõigi kolme uue aukodaniku elus on tähtsat rolli mänginud Tartu ülikool ning samavõrra kui ülikool neid, on nemad oma tegemistega mõjutanud ülikooli.

Armas Tartu

Vandeadvokaat Paul Varul on õigusteadlane, kellel on suured teened Eesti õigussüsteemi rajamisel. Ta on olnud mitu korda justiitsminister, Tartu ülikooli tsiviilõiguse korraline professor aastatel 1992–2015 ning paljude erialaste nõukogude ja komisjonide esimees või liige Eestis ja Euroopas.

Varulile tuli aukodanikuks valimine ootamatult. «See on selline meeldiv ootamatus ja muidugi on suur au olla Tartu aukodanik,» ütles Varul, kellele Tartu tähendab ennekõike Tartu ülikooli. «Olen Tartuga seotud olnud oma elu viimased poolsada aastat, tulin siia ülikooli õppima ja hiljem töötasin veel 40 aastat õppejõuna,» sõnas ta.

Ülikool tõi Tartusse ka Tartu ülikooli meditsiinilise biokeemia professori Mihkel Zilmeri, kes on oma pikaaegse teadus- ja õppetöö ning teaduse rahvavalgustusliku populariseerimisega andnud suure panuse Tartu ja kogu Eesti elu paremaks muutmisele ning rahva tervise edendamisele. Ta on paljude meditsiinilise biokeemia ja tervisliku toitumise õpikute ning raamatute autor.

Mihkel Zilmer võttis Tartu ja Tartu ülikooli tähenduse kokku aastaid tagasi kirjutatud oma lauluga «Armsas Tartus vana ülikool».

1

Zilmer sõnas, et aukodanikuks nimetamine on meeldiv üllatus. Ta võttis Tartu ja Tartu ülikooli tähenduse kokku legendaarsele tudengiansamblile Rajacas tema enda kirjutatud laulu pealkirjaga «Armsas Tartus vana ülikool». Zilmer sõnas, et kui 18-aastaselt Tartusse ülikooli tulnud noormees kirjutab neli aastat hiljem sellised sõnad, näitab see mida ülikoolilinn talle tähendab. «Just need kaks esimest sõna,» juhtis Zilmer tähelepanu.

Marju Lauristini kandidatuuri esitanud kümme eraisikut ja organisatsiooni rõhutasid, et ta oli üks ülikooli iseseisva ajakirjandusosakonna loojatest, sellele oma näo andjatest, koolkonna loojatest ja töötab siiani Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudis sotsiaalse kommunikatsiooni professorina. Oma pikaajalises akadeemilises uurimistöös on Lauristin tegelenud enam-vähem kõigi ajakirjanduse ja kommunikatsiooniga seotud teemadega; õpetlase, õpetaja ja poliitiku Marju Lauristini suurimad teened on seotud Eesti iseseisvuse taastamise, Eesti ajakirjanduse tänase näo kujundamise ja Tartu vaimu edasi kandmisega, on nenditud esitajate põhjenduses.

Tiia Karelson FOTO: Kristjan Teedema
Pildil lastekirurg dr. Karin Varik. FOTO: Sille Annuk
Meeli Solnik FOTO: Eral

Kolm tähte

Tartu Tähe teenetemärgi pälvinud Tiia Karelson on kunstiettevõtja ja kunsti propageerija, kelle rajatud E-kunstisalong on tegutsenud üle kahekümne aasta. Karelsoni tegevus uute loojate toetamisel, näituste ja oksjonite korraldamisel ning kunstnike ja kunstist huvituvate inimeste kokkuviimisel on märkimisväärselt rikastanud Tartu ja kogu Eesti kunstimaailma.

Meeli Solnik on andnud suure panuse Tartu erakorralise meditsiini, anesteesia ja intensiivravi õendustöö ülesehitamisse. Ta alustas tööd õena Maarjamõisa haiglas 1972. aastal, 2005. aastast siiani on ta ülikooli kliinikumi anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku ülemõde. Tema juhtimisel on õendustöös tehtud hüpe.

Tartu ülikooli kliinikumi lastekirurgia osakonna vanem­arst-õppejõud Karin Varik on alates ülikooli õppima asumisest 1969. aastal seotud Tartu linna tervishoiusüsteemiga. Tal on suured teened lastekirurgia, eriti vastsündinute kirurgia arendamises. Karin Varik on Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi asutajaliige.

Tartu aukodaniku nimetus on auavaldus Tartu linnale elutööna osutatud väljapaistvate teenete eest. Tartu Täht antakse Tartu linnale osutatud eriliste teenete eest. Aukodaniku nimetused koos sellega kaasneva Tartu Suurtähega ja Tartu Tähed antakse üle 22. veebruaril Eesti Vabariigi 102. aastapäeva aktusel.

Seotud lood
23.01.2020 25.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto