Sisukord
AK
Tänane leht
22.09.2020
Elupäästja: sõita ma oskan ja täiega panin! Rikkusin liiklust. Eesti Iga viies koroonaviirusega nakatunu jõuab haiglasse (6) Louis Freeh’ üllatusesinemine selgust ei toonud (25) Eesti lühiuudised Transpordi arengukava sihib kliimaeesmärke (1) Belobrovtsev: Härmi käitumist on raske mõista (4) Majandus Suurpangad kahtlustasid, kuid lasid musta raha tehingud ikka läbi (1) Sel aastal valmib Eesti riigieelarve teisiti Välismaa Välismaa lühiuudised Küprose blokk lükkaski Valgevene ülemkogule (6) Viiruslaine viis Hiina roti- ja maokasvatajatelt elatusallika Arvamus Juhtkiri: meie igapäevane rahapesu (2) Henri Zeigo: maaelu vajab verevahetust Urmas Paet: majandusministri prohmakas Iverson Ng: tõeline pandeemia on Hongkongi totalitaarsus Merilin Aruvee: hea eesti keele oskuse tagab kool tervikuna Marianne Paimre: kes pooldavad vaktsineerimist? REGIONAALARENG ⟩ Kristi Grišakov: väikelinnadel tekib julgus tunnistada kahanemist (1) REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: härra linnapea, me peame rääkima kahanemisest! REGIONAALARENG ⟩ Dmitri Moskovtsev: elukeskkonna kvaliteeti saab tõsta ka kokkutõmbuvates linnades REGIONAALARENG ⟩ Jiří Tintěra: Valga kesklinna kolivad pooltühjade korterelamute elanikud REGIONAALARENG ⟩ Anu Needo: Kiviõli planeering on võimaldanud kiirelt kohaneda Kultuur Algasid Rainer Sarneti filmi «Vaino Vahingu päevaraamat» võtted Oidsalu arvustus ⟩ Eesti Draamateatri uus rahalehm (1) Kultuurist lühidalt Inglismaa mineviku ja oleviku kohtumine Sport Spordi lühiuudised Dopinguarst Schmidti teod tulevad päevavalgele Pooleldi lukus maailm pikendas Eesti kohtunike reisi kahe ööpäeva võrra Ülevaade ⟩ Mis saab ühistest pallimänguliigadest? Lätlased teevad sportlastele küll erandeid, kuid see käib enamikule üle jõu Tervis Tervise lühiuudised Kuidas saada jagu liigeseprobleemidest? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Piiririigis nagu Eesti on peaaegu kogu poliitika julgeolekupoliitika

4 min lugemist
Eiki Berg. FOTO: Margus Ansu

Tartu Ülikooli rahvusvaheliste suhete teooria professori Eiki Bergi artiklite kogumik hõlmab aastatel 1997–2019 ajakirjanduses avaldatud kirjutisi. „Vähem on parem“ võib tänapäeva maailmas olla eri tähendusega, alkoholi liigtarvitamise ennetamise kampaaniast kuni iga päev harrastatava ja esmajoones just keskkonnasäästliku elustiilini. Pealkiri vististi osutab, et nüüd pole enam vajadust hakata otsima kahe aastakümne jooksul ajakirjanduses ilmunud arvamusavaldusi, sest autor on ise kokku pannud ajaproovile vastu pidanud valiku. Alapealkiri annab selgust 66 artikli peamistest teemadest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Üks kogumiku põhiteemasid on Eesti julgeolekupoliitika, sest piiririigina on pea kogu meie poliitika julgeolekupoliitika, sealhulgas isegi avalikus ruumis käibele lastud sõnad. Need näitavad ühtlasi, miks rohkem kui 20 aasta jooksul kogunenud artikleid ei maksa veel kerge käega aegunuks lugeda.

„Muutuvad olud“ rahvusvahelises liberaalses korras tundub otsekui sõnakõlks, kuid tähendab kõige suuremat väljakutset, mis Eesti ees praegu seisab. Üks osa sellest on oodatud ja ennustatud: Hiina tõus ja Eiki Bergilt üsna tabava nimetuse saanud „suure väikeriigi“ Venemaa kramplik püüdlemine oma kunagise suurvõimu staatuse poole. Ameerika Ühendriikide praeguse presidendi võimetust mõista, et pärast II maailmasõda loodud rahvusvahelistel organisatsioonidel põhinev ja vastastikust koostööd toetav maailmakord võiks olla Ühendriikide enda jaoks oluline, autor paraku ette ei näinud. Nii oodatu kui eriti veel ootamatu koosmõjul ongi Eesti nüüd olukorras, kus täna tehtavatest valikutest sõltub homse mänguruumi ulatus.

Kui ka väga palju muutub, siis oma asukohast me vabaks ei saa. Iseennast ehk mitte täiesti irooniavabalt rahvavalgustajaks nimetav Eiki Berg on võtnud endale ülesandeks paljude artiklitega mõtestada ruumi just poliitilise prisma kaudu. Geograafia on oluline, sest selle põhjal jagatakse maid, luuakse rahvusmüüte ja kaitstakse riiklikke huve. Piirid ei ole kunagi kõigest lihtlabased jooned ja enne piiridest kergekäeliselt loobumist, aga ka nende määratlemist tuleb seda arvesse võtta.

Pikka aega põlgust tekitanud geopoliitika mõiste on Euroopas jälle esile tõstetud. Nimetas nüüd ametisse astunud Euroopa Komisjongi end esimeseks geopoliitiliseks komisjoniks, rõhutades sellega, et Euroopa ei saa jääda välissuhetes vaid passiivseks kõrvaltvaatajaks. Olukorras, kus Euroopa Liidu riigid on kaitsekulutuste määralt maailmas teised ja humanitaarabis esimesed, on Euroopa tähtsus geopoliitikas jäänud siiski tagaplaanile.

21.09.2020 22.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto