Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis (4) Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? (2) Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (3) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed (5) Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel (1) Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita (3) Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit (1) 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe (2) Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis (5) Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond (1) Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära (10) Tennisega hüvasti jätnud Maria Šarapova: olen valmis vallutama uut mäge Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte (3) Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? (1) Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum (4) Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Viie maakonna rahvas hakkab ühiselt neljarealist maanteed nõutama

2 min lugemist
Täna pärastlõunal allkirjastasid Võrumaa esindaja Tiit Toots (vasakult), Agu Kabrits (Valgamaa), Rain Sangernebo (Tartumaa), Urmas Klaas (Tartu), Enel Liin (Põlvamaa) ja Maimu Kelder (Jõgevamaa) Tartu raekoja saalis Lõuna-Eesti koostööleppe. FOTO: Margus Ansu

Tartu, Valga, Võru, Põlva ja Jõgeva maakonna omavalitsuste arenduskeskuste esindajad allkirjastasid täna koostöölepingu, mille abil soovitakse Lõuna-Eesti inimeste elu paremaks muuta. Viie maakonna vahel ei ole varem sarnast koostöölepingut sõlmitud. Lõuna-Eesti koostöölepingu eesmärk on panna seljad kokku ja teha end kuuldavaks.

Neljarealine maantee

Tallinna–Tartu neljarealine maantee pole oluline vaid tartlastele, vaid kõigile lõunaeestlastele, tõi näite Tartu linnapea Urmas Klaas. Kui seni on jäänud mulje, et neljarealine maantee on oluline vaid Tallinna ja Tartu vahel elavatele inimestele, siis täna sõlmitud kokkuleppe tulemusel saab väita, et kiire liiklemine kahe Eesti suurima linna vahel on oluline kõigile lõunaeestlastele. «Kui soovin Eestis arengustrateegiat kritiseerida, siis ikka küsin, et missugune pealinn on Tartule kõige lähemal. Inimesed hakkavad mõtlema, et kas Tallinn või Riia. Aga tegelikult jõuab kõige kiiremini hoopis Helsingisse,» ütles linnapea.

Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liige Tiit Toots sõnas, et Võru maakonna inimestele on neljarealine maantee samuti tähtis ning oluline on ka see, et maakonnas saaksid kruusateed tolmuvaba katte. «Kagu-Eestis on palju teid, millel pole tolmuvaba katet. Kuigi riigil on mustkate plaanis, siis koos viie maakonnaga loodame seda protsessi kiirendada,» ütles ta.

Üksi jõuab kiiremini, aga koos jõuab kaugemale, ütles Võru maakonna esindaja Tiit Toots.

Tartumaa omavalitsuste liidu (TOL) tegevjuht​ Sven Tobreluts selgitas, et ühel omavalitsusel on keeruline miskit saavutada, aga kui probleemidest räägitakse või nende lahendamine võetakse ette ühiselt, on asi lihtsam. Nii lükatakse sel kevadel käima Lõuna-Eesti turismiklaster ehk võrgustik, kuhu koonduvad nii era- kui ka avaliku sektori tegijad.

Koos jõuab kaugemale

Viie maakonna koostööleping kehtib 2024. aastani ja igal aastal koostatakse eraldi tegevuskava. Kavas on kindlad punktid ja eesmärgid, mida iga maakond peab täitma. Kokkuleppeid tehakse taristu, hariduse, majandusarengu, kultuuri ja ka terviseedenduse valdkonnas.

Urmas Klaas lisas, et omavalitsused on väga hästi tulnud kaasa Tartu 2024 programmiga. Sel aastal, mil Tartu on kultuuripealinn, püütakse turiste meelitada ka ülikoolilinnast kaugemale, teistesse maakondadesse.

Koostööleppe sõlmimist vedas eest TOL. «Tartu on eestvedaja ja Tartul on ka kaalu, kui toimuvad läbirääkimised,» nentis Toots. «Üksi jõuab kiiremini, aga koos jõuab kaugemale.»

Seotud lood
26.02.2020 27.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto