Sisukord
Päevakomm
Postimees
25.01.2020
Eesti EMA galal võidutsesid enim Anna Kaneelina ja nublu (2) Veerpalu ja Tammjärv võivad Austrias kohtu ette minna (7) Riik vajab kliima jaoks miljardeid, osa võidakse katta laenurahaga (30) Michal kaebas Mustamäe linnaosa lehe peale korruptsiooniküttidele (6) Majandus Netflixi aktsia tõusis tublisti Aktsiatarkus: pole tähtis, millal osta, peaasi on osta järjekindlalt (2) Kaubamaja kasumikasv seisab Välismaa KOHALIK VAADE. Maaturism pürgib Moldova kaubamärgiks Diplomaatiline puutumatus võib surmaga lõppenud õnnetuse põhjustaja päästa (4) Vananev Soome otsib lahendusi (6) Arvamus Margus Parts: kliimapaanika ei päästa maailma (24) Koroonaviiruse õppetunnid Puuduv Eesti esindaja (3) Kaneeli meie kõrvale Tänaku-maania järgmine tase (3) Kultuur EMA galal võidutsesid enim Anna Kaneelina ja nublu (2) Millised on Eesti parimad näitused? Kas abielu tähendab naise jaoks allaandmist? Sport PM Monte Carlos. Tänaku õnnetuse ümber ringleb kaks spekulatsiooni (9) Karl-Eduard Salumäe kolumn: Monte on ka Tänakuta nauditav Karm olümpiakadalipp, kust tahaks läbi pugeda Kliima Kliimaneutraalse tuleviku võti valmib Ülemistel (16) Merendus Meie meretööstus säras Saksamaal AK Aro Velmet: bakterite kolonialism kummitab tänase päevani (1) Peeter Espak: kõik inimesed ei ole võrdsed (19) Karin Niinas: sõnum pressiesindajale: massikommunikatsiooni ajastu sai läbi! EKI keelekool: vabandame, kohad on täis (5) Millised on Eesti parimad näitused? Rulapargis on disain kõige alus (1) Kuidas diiselmootor David Bowiele laulukest laulis Nädala plaat. Seltskondlikuks kasutamiseks Juurikas. «Tõde ja õigus» läheb Hollywoodi Arter Mati Vetevool: kui raha inimese kätte saab, on asi metsas (28) Elu uute kopsudega Priit Pullerits: lumehelbekesed tuleb panna pingeritta! (10) Anna Kaneelina tunnete tuumapommid tegid EMA galal puhta töö! Priit Pullerits uurib: kuidas saada Ott Tänakuks? (1) Kas abielu tähendab naise jaoks allaandmist? Miks esivegan Sandra Vungi-Pohlak jälle muna ja kala sööb? (54) Golf. Kaheksas. Esimene sõiduproov uue põlvkonna Golfiga (1) Koos madrus Kerstiga Antarktise avastamise aastapäevale vastu (7) Kõik võitlusse halli vastu! Meelelahutus Koomiks Sudoku

Margus Parts: kliimapaanika ei päästa maailma

2 min lugemist
Margus Parts. FOTO: Postimees.ee

Davosi Maailma Majandusfoorumil juhtus see, mis oli stsenaariumi sisse kirjutatud: sarvipidi läksid kokku kliimaaktivist Greta Thunberg ja USA administratsioon, seekord siis majandusminister Steven Mnuchini isikus.

Verbaalne vastasseis tekkis Thunbergi üleskutsest peatada fossiilkütustesse investeerimine ja kaotada sellele mõeldud toetused. Kohe. Mispeale Mnuchin vastas, et Thunberg võiks minna majandust õppima ja tulla tagasi, et selgitada, kuidas see täpsemalt välja peaks nägema.

Pole midagi parata, aga ministri sõnades peitub tõetera. Kuigi fossiilkütuste osakaalu vähendamine on saanud juba üldiselt heaks kiidetud tegevuskavaks, on ebarealistlik nõuda nende subsideerimise kohest peatamist.

Julgen väita, et see intsident näitab kliimadiskussiooni sümptomaatilist probleemi, kus ühelt poolt võtavad võimust kliimapaanika ja radikaalsusesse kalduvad väited, teine pool läheb aga pelgalt Thunbergi nime kuuldes leili ja valab oma Ladale kütuselisandit juurde.

Samas ei eita enamik Thunbergi kriitikuid, et roheline energia on mõistlik suund. Kellelgi ei ole midagi selle vastu, kui bussid ja trammid sõidavad elektri või gaasi jõul, teler mängib päikesepaneeli peal ja külmikut hoiab käigus tuulepark.

Maailmamajanduses käivad kõik protsessid korraliku lõtkuga. Pole võimalik saada kõike kohe ja korraga.

Küll aga ajab inimesi vihale pidev maailmalõpu kuulutamine ja see, et tavakodanikest tehakse lihunikud, kes emakest Maad oma muruniidukitega tapavad. Inimesed vajavad oma elu planeerimiseks positiivset programmi, ja kuigi hukatuse kuulutamine on hea viis tähelepanu võita, ei taga see tingimata jätkusuutlikku tegevust.

Seetõttu võiks pigem mõelda, kuidas teavitada kodanikke võimalikest lahendusest, muuta need kättesaadavamaks ja toetada rohelise innovatsiooniga tegelevaid ettevõtteid, mis mitte ainult ei aita keskkonnaprobleeme lahendada, vaid tagavad pikemas plaanis ka majanduskasvu.

Pole midagi teha, meie peame parandama selle kahju, mis on tekkinud põlvkondade kaupa briketti ahju ajades ja tossavaid tehaseid käigus hoides. Ja probleemile tähelepanu juhtimiseks on Thunbergi-sugused inimesed vajalikud.

Maailmamajanduses käivad kõik protsessid korraliku lõtkuga. Pole võimalik saada kõike kohe ja korraga. Aga teadmine, et kliimateemad on tugevalt valitsuste ja rahvusvaheliste organisatsioonide kavades ega kao sealt mitte kuhugi, võiks ometigi veidi lootust sisendada.

Ja tavainimese ülesandeks võiks jääda oma elu korraldamine nii, et oleks vähem mõttetut tarbimist ja rohkem tähelepanu ümbritseva suhtes. Mis tähendab aeg-ajalt ka vastaspoole ärakuulamist. Sest maailma päästmine ei peaks käima käsikäes verbaalse vennatapusõja ja üksteisest võõrandumisega.

Seotud lood
24.01.2020 27.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto