Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
27.01.2020
Eesti Lühimenetlus ja mobiilsed kiiruskaamerad tõid trahvirekordi (17) Metallroti aasta võeti vastu tulemänguga Terviseamet soovitab reisiplaanid üle vaadata Solman osaleb Auschwitzi mälestustseremoonial (1) Valitsusel on pensionireformiga kiire (20) Moodne tööampsamine viib töötult hüvitised (5) Väikeerakonnad plaanivad teha koostööd (1) Majandus Lumetus sundis panema talvekaubad odavmüüki (3) Selveri juht: Lidl mahub turule, aga teised? (2) Välismaa Kiievi mõttekoda soovitab Vene sanktsioone laiendada (6) Hiina jookseb tapjaviiruse peatamiseks ajaga võidu Mida Putin tegelikult kavatseb? (28) Arvamus Juhtkiri: võlal ja võlal on vahe (11) Urmas Jaagant: kriitikatalumatuse süvenev levik (4) Alis Tammur: kas eestlased on omal maal ohus? Erik Puura: kõik algab kohtumisest ja üksteisemõistmisest (2) Els Heinsalu: pärismäng ja päriselu (2) Meie Eesti Tiit Hennoste: kuuldused humanitaaria surmast Urmas Sutrop: teadusrahastus peab muutuma Eesti-keskseks (4) Martin Ehala: teadusrahastuses on kallutatud jõud (1) Kultuur Kes on Anna Kaneelina ja miks ta nii palju auhindu saab? Ilusad ja valusad lood elust endast Väikeste naiste pastelne mäss Sport Eva-Lotta Kiibus kordas Jelena Glebova saavutust Rennisõidus saavutatud kuldmedal oli Kelly Sildarule mitmes mõttes ootamatu Pokljuka on eestlaste teine kodu: päev, mis tuleb kalendris punaseks märkida Tipptegijaid alistanud Erika Kirpu sai Dohas kolmanda koha «Kui olime juba mõned tiirud ära rullinud, nägin silmanurgast veekogu.» Unistuse täitnud Thierry Neuville tõukas Sebastien Ogier’ troonilt Tartu Vahur Kollom: jõudu tööle! Minister kuulas ära kliinikumi tüli osalised, lahendust ei paista Võnnu hooldekodu võttis kasutusele ka pööningu Haigla peatusesse hakkab jälle buss käima (1) Ehitatava kortermaja alt paljastus paarkümmend luustikku Viie maakonna rahvas hakkab ühiselt neljarealist maanteed nõutama (7) Tõsielufilmide koorekihist saavad osa ka tartlased Meelelahutus Koomiks Sudoku

Martin Ehala: teadusrahastuses on kallutatud jõud

2 min lugemist
  • Ülitihedas konkurentsis on juhusel teadusrahastamisel suur roll.
  • Aegunud hindamispõhimõte diskrimineerib Eestile olulisi uuringuid.
  • Teadus- ja arendusnõukogus puudub humanitaarteaduslik pädevus.
Teadusrahastuse põhimõtted tuleks luubi alla võtta. FOTO: Margus Ansu

Olen olnud seitse aastat tihedalt seotud teadustaotluste hindamisega ja tean, kuidas selles vallas vorsti tehakse. Võin vaid nõustuda Urmas Sutropiga, et protsess on hakanud sarnanema loteriiga. Lisaks on struktuurides kallutatud jõud, kes järjekindlalt mõnd teadusvaldkonda või instituuti ahistavad.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mullu toimunud teadlaste väljaastumiste tulemusel leidis valitsus selleks aastaks teadusele 16 miljonit eurot lisarahastust. Valitsuse juures töötav teadus- ja arendusnõukogu soovitas lisarahast 50 protsenti anda tehnika- ja tehnoloogiateadustele, 30 protsenti arsti- ja terviseteadustele ning 20 protsenti põllumajandusteadustele ja veterinaariale. Ühiskonnateadused ja humanitaaria jäeti ilma. Millest see vaenulikkus Eesti, eesti keele ja eesti kultuuri vastu teaduse rahastamisel tuleneb, ma ei oska öelda. Võib-olla sellest, et teadus- ja arendusnõukogu liikmete hulka ei kuulu mitte ühtki humanitaarteadlast.

25.01.2020 28.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto