Sisukord
Välismaa
Tänane leht
27.01.2020
Eesti Lühimenetlus ja mobiilsed kiiruskaamerad tõid trahvirekordi (17) Metallroti aasta võeti vastu tulemänguga Terviseamet soovitab reisiplaanid üle vaadata Solman osaleb Auschwitzi mälestustseremoonial (1) Valitsusel on pensionireformiga kiire (20) Moodne tööampsamine viib töötult hüvitised (5) Väikeerakonnad plaanivad teha koostööd (1) Majandus Lumetus sundis panema talvekaubad odavmüüki (3) Selveri juht: Lidl mahub turule, aga teised? (2) Välismaa Kiievi mõttekoda soovitab Vene sanktsioone laiendada (6) Hiina jookseb tapjaviiruse peatamiseks ajaga võidu Mida Putin tegelikult kavatseb? (28) Arvamus Juhtkiri: võlal ja võlal on vahe (11) Urmas Jaagant: kriitikatalumatuse süvenev levik (4) Alis Tammur: kas eestlased on omal maal ohus? Erik Puura: kõik algab kohtumisest ja üksteisemõistmisest (2) Els Heinsalu: pärismäng ja päriselu (2) Meie Eesti Tiit Hennoste: kuuldused humanitaaria surmast Urmas Sutrop: teadusrahastus peab muutuma Eesti-keskseks (4) Martin Ehala: teadusrahastuses on kallutatud jõud (1) Kultuur Kes on Anna Kaneelina ja miks ta nii palju auhindu saab? Ilusad ja valusad lood elust endast Väikeste naiste pastelne mäss Sport Eva-Lotta Kiibus kordas Jelena Glebova saavutust Rennisõidus saavutatud kuldmedal oli Kelly Sildarule mitmes mõttes ootamatu Pokljuka on eestlaste teine kodu: päev, mis tuleb kalendris punaseks märkida Tipptegijaid alistanud Erika Kirpu sai Dohas kolmanda koha «Kui olime juba mõned tiirud ära rullinud, nägin silmanurgast veekogu.» Unistuse täitnud Thierry Neuville tõukas Sebastien Ogier’ troonilt Tartu Vahur Kollom: jõudu tööle! Minister kuulas ära kliinikumi tüli osalised, lahendust ei paista Võnnu hooldekodu võttis kasutusele ka pööningu Haigla peatusesse hakkab jälle buss käima (1) Ehitatava kortermaja alt paljastus paarkümmend luustikku Viie maakonna rahvas hakkab ühiselt neljarealist maanteed nõutama (7) Tõsielufilmide koorekihist saavad osa ka tartlased Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mida Putin tegelikult kavatseb?

6 min lugemist
  • Moskva sõltumatud politoloogid ei tea, miks Putinil muudatustega kiire hakkas.
  • Tegu võib olla endise luureohvitseri järjekordse erioperatsiooniga.
  • Miks tahab niigi piiramatut võimu omav Putin veel suuremaid volitusi?
  • President allutab kohtuvõimu iseendale.
Venemaa president Vladimir Putin kohtumas põhiseaduse muutmiseks kokku pandud töögrupiga. FOTO: Mihhail Metzel/TASS/Scanpix

Kui Venemaa president Vladimir Putin teatas jaanuari keskel ulatuslikust põhiseaduse remondist, tundus, et kõik on enam-vähem selge: ta valmistab endale ette positsioone 2024. aastal saabuva ametiaja lõpu järgseks ajaks. Mida rohkem on aga selgunud detaile, seda rohkem tekib küsimusi Putini tegelike kavatsuste kohta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Esimest korda rääkis Putin põhiseaduse põhjaliku muutmise vajadusest kuu aega tagasi, olles varem läbi aastate alati rõhutanud, et põhiseadust pole vaja põhimõtteliselt muuta. 15. jaanuaril esitas ta juba konkreetsed ja üsna laiaulatuslikud ettepanekud põhiseaduse muutmiseks. Viie päeva pärast olid konkreetses sõnastuses muudatusettepanekud eelnõuna juba Vene parlamendi alamkoja (riigiduuma) liikmete laudadel. Veel kolm päeva hiljem läbisid ettepanekud riigiduumas esimese lugemise.

Praeguseks on täiesti reaalne, et Venemaa presidendi ja parlamendi volitusi oluliselt muutvad põhiseaduse muudatused jõustuvad juba aprillis või hiljemalt mai alguses. Sellise tempoga põhiseaduse muutmist ei osanud ükski Venemaa poliitanalüütik veel kuus nädalat tagasi isegi ennustada. Üldine arvamus oli, et suuremad poliitilised muutused hakkavad toimuma alles pärast 2021. aasta sügisel peetavaid riigiduuma valimisi.

Mis on kiirustamise taga, arvestades, et Putini praeguse ametiaja lõpuni on rohkem kui neli aastat? Pealtnäha pole Kremlil praegu mingit häda hakata eri võimude volitusi ümber tegema ning looma uusi võimuasutusi: Putin valitseb kogu Venemaa poliitilist süsteemi kindlalt kui kalju. Selles pole mingeid mõrasid märgata.

25.01.2020 28.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto