Iren Lipre: digihiidude offshore-maailm on muutumises

Iren Lipre (paremal) FOTO: Deloitte

Eestil on aeg kujundada selgem seisukoht Google'i, Facebooki ja teiste digihiidude maksustamise osas, kirjutab Deloitte Advisory maksuosakonna juht Iren Lipre.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestis kehtib praegu maksurahu – seda rõhutas mullu võimule tulnud koalitsioon ning seni on see paika pidanud. Siiski on valdkondi, kus me ei saa ignoreerida rahvusvahelisi arenguid, mis muudavad ettevõtlus- ja konkurentsikeskkonda ning nõuavad varem või hiljem, et ka meie maksusüsteem nendega kaasa läheks.

Digirevolutsioon on ajalugu ning nüüd toimub selle valdkonna loomulik legitimeerimine. Maksude küsimus on viimasel ajal laiema avalikkuse tähelepanu all seoses USA ja Prantsusmaa konfliktiga digimaksu kehtestamise pärast USA digihiidudele, mida praegu lahendatakse riikide vahel kõrgeimal tasemel.

Konflikti taustaks võib muuhulgas pidada Google’i kohtuasja, mille tulemusel maksab digigigant nüüd Prantsusmaa võimudele kokkuleppe järgi ligi miljard eurot trahvi ja aastatel 2005–2018 maksmata jäänud makse kohalike kasutajate toel teenitud müügitulu pealt. Kokkulepet kommenteerides nentis ka Google’i esindaja, et tegelikult oleks ka ettevõtjate jaoks parim lahendus rahvusvaheline koordineeritud digimaksureform, mis tagaks õigusselguse. Seega ei ole juba ammu enam küsimus selles, kas digimajandus vajab maksustamiseks erireegleid, vaid selles, kuidas seda täpsemalt teha.

27.01.2020 29.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto