Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
29.01.2020
Eesti Jürgen Ligi usaldushääletusest: riigikohus ei keela valitsusel lollusi teha (9) Lennart Meri Mercedes jõudis ERMi Seadus vajutab elektritõukside pidurile (3) President Kaljulaid jagas tänavu 114 teenetemärki Kõigi vähiga võitlevate laste auhind Eesti riik ordeni annab, aga passi väga anda ei taha (4) Hõbedased kaksikud Polaarrändur aimas tunnustust ette Analüütik Leev Kuum: andis ikka oodata! Majandus Hiinast träni tellimine läheb kallimaks ja tülikamaks (26) Eesti mantliäri läks manalateed Piiriviina ostetakse edasi Spordiennustus kasvab hiiglaslikuks majandusharuks (1) Välismaa Koroonaviiruse ohvrite arv ületas saja piiri Brexit muudab ka Eesti saadikute jõujooni europarlamendis Kohalik vaade ⟩ Vasak- ja paremleeri taassünd ennustab Itaalia populistidele hävingut Arvamus Juhtkiri: keda sina tunnustad? Paul Keres: lubage mitte nõustuda, proua õiguskantsler! (29) Mare Roosileht: edukas põlevkivipööre eeldab kohalike teadlaste panust Jürgen Ligi: valitsuse usalduse küsimus (19) Kalev Stoicescu: kas Venemaa otsib Donbassis lahendust? (5) Arved Breidaks: keda sobib riigiisaks kutsuda? (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: hariduse selgroogu peab hoidma asjatundja (3) Vestlusring: koolijuhid ei karda kriisi, vaid paigalseisu ja ükskõiksust (1) Kultuur Jüri Reinvere: tuleb mõelda suurelt Reinvere ooper on Beethoveni juubeliaasta üks originaalsemaid sündmusi Sport Žalgirist ei huvita enam võidud. Vähemalt mitte turundusosakonda Ordeni väärilised Tänak, Järveoja, Port ja Tiisler Saaremaa püüab Eestisse tuua Itaalia suurjõu eesotsas Hollandi koondise liidritega Tartu Legendaarne kõrts Krooks paneb uksed kinni (1) Maadlejate meeskond andis kümne riigi tiimidele silmi ette Raadi kalmistu kahe kiviristi kulunud kirjad saavad pildistades nähtavaks E-kunstisalongi näitus viis kokku mitu kunstnike põlvkonda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aimar Altosaar: hariduse selgroogu peab hoidma asjatundja

2 min lugemist
Klooga külakool. FOTO: Erakogu

Haridus- ja koolielu on peetud vähemalt viimase paari sajandi jooksul meie rahva vaimseks selgrooks. Juba Rootsi ajal loodud külakoolide võrk kandis järgmiste sajandite jooksul häid vilju.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Lugemisoskus ja hariduse kaudu elu haljamale oksale pürgimine iseloomustasid eestlasi juba siis, kui meie hingede eest võitlesid veel saksa mõisnikud ja vene võimud, ning meie rahvuslik eneseteadvus suutis end väljendada peamiselt ühislaulmiste ja eestikeelse lugemismaterjali kiire leviku teel. Me oleme olnud trükisõna ja teadmiste usku, kohaliku hariduselu korraldamine on meie esivanematele olnud vähemalt sama tähtis kui kohtuvõimu ja halduse ülesehitamine.

Kohalik kool oli kaua aega kohaliku elu süda. Veel 1930ndate lõpuski, kui Eesti oli juba moderniseerunud ja ladusalt toimiva avaliku sektoriga riik, ei tegelenud maakoolide hoolekogud mitte üksnes õppetöö, vaid ka sotsiaalse elu korraldusega. Selleks et ka kõige kehvemates oludes kasvav laps võiks koolis käia, korjati vajaduse korral raha ravimite või ka uute jalatsite ostmiseks. Koolikogukond muretses igaühe pärast, sest nad olid ju «meie küla lapsed»!

Koolmeistri kuju on sööbinud inimeste mällu, selle on 21. sajandisse kandnud endiselt populaarne Oskar Lutsu «Kevade» ekraniseering, kuid loomulikult ka raamat ise. Kooli ja küla vahetu suhe tagas mõlema elujõu. Väga palju on ajaga muutunud, koolid on suured ning maarahvastki on saanud peamiselt linna- või linnalähedaste asumite rahvas. Hariduselu on jagatud rangelt keskvõimu ja kohaliku omavalitsuse vahel, mis peaks tagama korraga nii kvaliteedi kui ka sidemed kogukonnaga. Kommenteerimata siinkohal hariduselu sisu ja õpetamise metoodikaid, nendime, et koolielu ja selle juhtimine on võõrandunud nii kohalikust omavalitsusest kui ka kohalikust kogukonnast.

28.01.2020 30.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto