T, 31.01.2023

Kohalik vaade ⟩ Vasak- ja paremleeri taassünd ennustab Itaalia populistidele hävingut

Javier Brandoli
, ajakirjanik, Rooma
Vasak- ja paremleeri taassünd ennustab Itaalia populistidele hävingut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui Itaalia välisminister Luigi Di Maio teatas eelmisel nädalal, et astub Viie Tähe Liikumise esimehe kohalt tagasi, ilutses tema selja taga kiri: «Tulevik on praegu!» Arvestades, et partei kaotab korraga nii toetust kui ka parlamendiliikmeid, näib kõik viitavat tumedale tulevikule, nagu ennustavad ka poliitikaasjatundjad.
Kui Itaalia välisminister Luigi Di Maio teatas eelmisel nädalal, et astub Viie Tähe Liikumise esimehe kohalt tagasi, ilutses tema selja taga kiri: «Tulevik on praegu!» Arvestades, et partei kaotab korraga nii toetust kui ka parlamendiliikmeid, näib kõik viitavat tumedale tulevikule, nagu ennustavad ka poliitikaasjatundjad. Foto: Roberto Monaldo/Lapresse/Zuma Press/Scanpix

Poliitika on võimaluste kunst, kuid Itaalia puhul tuleks pigem rääkida ehk võimatuste kunstist. See, mis näib võimatu, saab riigis alati kuidagi teoks, nagu ka nüüd, mil käiku läks veel kahe aasta eest kujuteldamatuna näinud stsenaarium. Just selle sõnumi saatsid Itaalia poliitikutele nädalavahetusel kahes olulises maakonnas, Emilia-Romagnas ja Calabrias toimunud kohalikud valimised.

Pühapäeval saabunud fiaskot ette nähes astus Viie Tähe Liikumist (M5S) esindav välisminister Luigi Di Maio eelmise nädala keskel tagasi partei esimehe kohalt. Jääda valitsusse ja leppida ühe kaotusega teise järel on poliitiline suitsiid. Minna praegu erakorralistele valimistele oleks samavõrra enesetapjalik. M5Si tulevik näib äärmiselt tume.

Märksõnad
Tagasi üles