Sisukord
Eesti
Postimees
29.01.2020
Eesti Jürgen Ligi usaldushääletusest: riigikohus ei keela valitsusel lollusi teha (9) Lennart Meri Mercedes jõudis ERMi Seadus vajutab elektritõukside pidurile (3) President Kaljulaid jagas tänavu 114 teenetemärki Kõigi vähiga võitlevate laste auhind Eesti riik ordeni annab, aga passi väga anda ei taha (4) Hõbedased kaksikud Polaarrändur aimas tunnustust ette Analüütik Leev Kuum: andis ikka oodata! Majandus Hiinast träni tellimine läheb kallimaks ja tülikamaks (26) Eesti mantliäri läks manalateed Piiriviina ostetakse edasi Spordiennustus kasvab hiiglaslikuks majandusharuks (1) Välismaa Koroonaviiruse ohvrite arv ületas saja piiri Brexit muudab ka Eesti saadikute jõujooni europarlamendis Kohalik vaade ⟩ Vasak- ja paremleeri taassünd ennustab Itaalia populistidele hävingut Arvamus Juhtkiri: keda sina tunnustad? Paul Keres: lubage mitte nõustuda, proua õiguskantsler! (29) Mare Roosileht: edukas põlevkivipööre eeldab kohalike teadlaste panust Jürgen Ligi: valitsuse usalduse küsimus (19) Kalev Stoicescu: kas Venemaa otsib Donbassis lahendust? (5) Arved Breidaks: keda sobib riigiisaks kutsuda? (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: hariduse selgroogu peab hoidma asjatundja (3) Vestlusring: koolijuhid ei karda kriisi, vaid paigalseisu ja ükskõiksust (1) Kultuur Jüri Reinvere: tuleb mõelda suurelt Reinvere ooper on Beethoveni juubeliaasta üks originaalsemaid sündmusi Sport Žalgirist ei huvita enam võidud. Vähemalt mitte turundusosakonda Ordeni väärilised Tänak, Järveoja, Port ja Tiisler Saaremaa püüab Eestisse tuua Itaalia suurjõu eesotsas Hollandi koondise liidritega Tartu Legendaarne kõrts Krooks paneb uksed kinni (1) Maadlejate meeskond andis kümne riigi tiimidele silmi ette Raadi kalmistu kahe kiviristi kulunud kirjad saavad pildistades nähtavaks E-kunstisalongi näitus viis kokku mitu kunstnike põlvkonda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti riik ordeni annab, aga passi väga anda ei taha

3 min lugemist
Ilma Krenstrem näitab talle Eestist saadetud kirjandusõpikut, mis on peaaegu talle pühendatud. Õige Abhaasia eestlasena oskab ta heast naljast lugu pidada. FOTO: Birgit Püve

Ei juhtu just tihti, et ühe küla elanikud saavad kaks aastat järjest presidendilt ordeni. Hoopis erakordne on lugu aga siis, kui see küla ei asu üldse Eestis: Ab­haasias asuv Salme küla tervitab tänavu Valgetähe teenetemärgi saamise puhul kauaaegset eesti keele õpetajat Ilma Krenstremi. Mullu sai sama teenemärgi sealsete eestlaste kogukonna juht Lorina Lestman.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

«Hirmus asi,» oli pool aastat tagasi 80 aasta juubelit tähistanud Ilma Krenstremi esimene reaktsioon ordeni saamise puhul. Ilma on lihtsalt niivõrd tagasihoidlik inimene, et talle ei meeldi tseremooniad. «Ei ole minu iseloomu jaoks,» nagu ta armastab öelda.

President Kaljulaid põhjendas Ilma Krenstremile ordeni andmist nii: «Eesti keele hoidja Abhaasia piirkonnas. Õpetas aastatel 1997–2019 Abhaasias Salme ja Sulevi külas eesti keelt ja kirjandust kokku enam kui sajale eesti lapsele, kellest ligi kümme on tänaseks tulnud Eestisse õppima ning jäänudki elama oma ajaloolisele kodumaale.»

Pärast esimese emotsiooni üleelamist oli möödunud kevadel Salme koolis õpetajaameti maha pannud Ilma ordeni saamisest muidugi liigutatud. «Muidugi on tunnustus tore. See on ju oluline kõigi Ab­haasia eestlaste jaoks, kes räägivad ja õpivad kõigest hoolimata eesti keelt,» ütles Ilma. «Selle uudisega harjumine võtab lihtsalt mul aega!»

28.01.2020 30.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto