Sisukord
Eesti
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (7) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (11) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (2) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust (2) Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid (2) Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus (1) Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (3) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot (8) Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi (1) Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eesti riik ordeni annab, aga passi väga anda ei taha

3 min lugemist
Ilma Krenstrem näitab talle Eestist saadetud kirjandusõpikut, mis on peaaegu talle pühendatud. Õige Abhaasia eestlasena oskab ta heast naljast lugu pidada. FOTO: Birgit Püve

Ei juhtu just tihti, et ühe küla elanikud saavad kaks aastat järjest presidendilt ordeni. Hoopis erakordne on lugu aga siis, kui see küla ei asu üldse Eestis: Ab­haasias asuv Salme küla tervitab tänavu Valgetähe teenetemärgi saamise puhul kauaaegset eesti keele õpetajat Ilma Krenstremi. Mullu sai sama teenemärgi sealsete eestlaste kogukonna juht Lorina Lestman.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

«Hirmus asi,» oli pool aastat tagasi 80 aasta juubelit tähistanud Ilma Krenstremi esimene reaktsioon ordeni saamise puhul. Ilma on lihtsalt niivõrd tagasihoidlik inimene, et talle ei meeldi tseremooniad. «Ei ole minu iseloomu jaoks,» nagu ta armastab öelda.

President Kaljulaid põhjendas Ilma Krenstremile ordeni andmist nii: «Eesti keele hoidja Abhaasia piirkonnas. Õpetas aastatel 1997–2019 Abhaasias Salme ja Sulevi külas eesti keelt ja kirjandust kokku enam kui sajale eesti lapsele, kellest ligi kümme on tänaseks tulnud Eestisse õppima ning jäänudki elama oma ajaloolisele kodumaale.»

Pärast esimese emotsiooni üleelamist oli möödunud kevadel Salme koolis õpetajaameti maha pannud Ilma ordeni saamisest muidugi liigutatud. «Muidugi on tunnustus tore. See on ju oluline kõigi Ab­haasia eestlaste jaoks, kes räägivad ja õpivad kõigest hoolimata eesti keelt,» ütles Ilma. «Selle uudisega harjumine võtab lihtsalt mul aega!»

17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto