Sisukord
Arvamus
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Paul Keres: lubage mitte nõustuda, proua õiguskantsler!

5 min lugemist
Paul Keres. FOTO: Sander Ilvest

Õiguskantsleri hinnangul kohtleb pensionireform pensionikogujaid erinevalt, kuid kogujad pole sugugi tingimata võrreldavad, nii et meid ei peagi võrdselt kohtlema, kirjutab büroo Glikman Alvin LEVIN vandeadvokaat Paul Keres.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Õiguskantsler avaldas hiljuti lühidalt seisukoha, et pensionireformiga teise samba pensionikogujatele antav õigus seni kohustuslik pensionikogumine lõpetada ja kogu rahaga väljuda loob põhiseadusevastase ebavõrdse kohtlemise võrreldes nendega, kes ei kogu pensionit teises sambas. Õiguskantsleri arvates ei ole võrreldavate gruppide ebavõrdsel kohtlemisel mõistlikku ega asjakohast põhjust. Aga mis siis, kui õiguskantsleri analüüs lähtub valest eeldusest? Siin peitubki üks tuumküsimus: kas need grupid üldse on võrreldavad? Büroo Glikman Alvin LEVIN advokaadid on seda küsimust põhjalikult analüüsinud (justiitsministeeriumi tellimusel – toim) ja jõudnud õiguskantsleri seisukohaga risti vastupidisele arvamusele.

Esiteks tuleks määratleda, kelle kohtlemine saab sellises olukorras olla põhiseadusevastaselt ebavõrdne. Kuna teise samba pensionikogujatele antakse täiendavaid õigusi oma pensionivara käsutamise näol, on kindel, et nende suhtes põhiseadusega pahuksisse minemise küsimust ei teki. Küsimus on pigem selles, kas rikutakse esimese samba pensionikoguja õigust võrdsele kohtlemisele, kui neil ei teki reformiga õigust sarnaselt teise samba kogujatega võtta välja sotsiaalmaksu pensionipanuse nelja protsendi suurust osa.

Hakkame siis võrdlema ja vaatleme, kas selline hüpoteetiline esimese samba koguja siiski on teise samba kogujaga võrreldavas olukorras.

Kõigepealt tuleb küsida, miks on see hüpoteetiline pensionikoguja sellisesse olukorda sattunud. Vastus on: valik. Ta on sattunud ebavõrdsesse olukorda seetõttu, et ta tegi valiku mitte hakata koguma pensioni teises sambas. Ta otsustas mitte panustada täiendavat kahte protsenti oma palgast oma tulevikupensioni tarbeks, nagu on teinud teise samba kogujad, ja eelistab turumõjutustele avatud ja majanduse käekäigust sõltuva väärtusega pensioniosaku asemel kindlas sammus indekseeritavat pensioni. Valik on üsna oluline kriteerium.

27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto