Sisukord
Arvamus
Postimees
29.01.2020
Eesti Jürgen Ligi usaldushääletusest: riigikohus ei keela valitsusel lollusi teha (9) Lennart Meri Mercedes jõudis ERMi Seadus vajutab elektritõukside pidurile (3) President Kaljulaid jagas tänavu 114 teenetemärki Kõigi vähiga võitlevate laste auhind Eesti riik ordeni annab, aga passi väga anda ei taha (4) Hõbedased kaksikud Polaarrändur aimas tunnustust ette Analüütik Leev Kuum: andis ikka oodata! Majandus Hiinast träni tellimine läheb kallimaks ja tülikamaks (26) Eesti mantliäri läks manalateed Piiriviina ostetakse edasi Spordiennustus kasvab hiiglaslikuks majandusharuks (1) Välismaa Koroonaviiruse ohvrite arv ületas saja piiri Brexit muudab ka Eesti saadikute jõujooni europarlamendis Kohalik vaade ⟩ Vasak- ja paremleeri taassünd ennustab Itaalia populistidele hävingut Arvamus Juhtkiri: keda sina tunnustad? Paul Keres: lubage mitte nõustuda, proua õiguskantsler! (29) Mare Roosileht: edukas põlevkivipööre eeldab kohalike teadlaste panust Jürgen Ligi: valitsuse usalduse küsimus (19) Kalev Stoicescu: kas Venemaa otsib Donbassis lahendust? (5) Arved Breidaks: keda sobib riigiisaks kutsuda? (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: hariduse selgroogu peab hoidma asjatundja (3) Vestlusring: koolijuhid ei karda kriisi, vaid paigalseisu ja ükskõiksust (1) Kultuur Jüri Reinvere: tuleb mõelda suurelt Reinvere ooper on Beethoveni juubeliaasta üks originaalsemaid sündmusi Sport Žalgirist ei huvita enam võidud. Vähemalt mitte turundusosakonda Ordeni väärilised Tänak, Järveoja, Port ja Tiisler Saaremaa püüab Eestisse tuua Itaalia suurjõu eesotsas Hollandi koondise liidritega Tartu Legendaarne kõrts Krooks paneb uksed kinni (1) Maadlejate meeskond andis kümne riigi tiimidele silmi ette Raadi kalmistu kahe kiviristi kulunud kirjad saavad pildistades nähtavaks E-kunstisalongi näitus viis kokku mitu kunstnike põlvkonda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jürgen Ligi: valitsuse usalduse küsimus

4 min lugemist
Jürgen Ligi. FOTO: Erakogu

Tõik, et valitsus keeldub tervete põlvkondade saatust määravat pensioni­muudatust sisuliselt arutamast, on Eesti riikluse madallend, kirjutab riigikogu rahandus­komisjoni liige Jürgen Ligi (Reformi­erakond).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Värskes avaliku arvamuse küsitluses vastas üle poole, et ei pea Jüri ­Ratase valitsust ohuks Eesti põhiseaduslikule korrale (53 protsenti) ega julgeolekule (51 protsenti). See näeb välja nagu usaldus, aga tähelepanuväärne on hoopis, et valitsuse usaldusväärsus inimvajaduste kõige madalamal, turvalisuse tasandil üldse küsimärgi alla sattus ja et «ei» ülekaal sai üsna napp.

Kõrgemate vajaduste kohta andis veel kehvema pildi teine värske küsitlus, mille järgi peab riigis toimuvaga rahul olemiseks olema võimalikult madala haridustasemega ja pigem muulane (52 protsenti), mitte eestlane (37 protsenti). Idee poolest pidi meil olema rahvusriik ja haridus ülim vara, ent valitsuse mõistmisel on eesti rahvus ja haridus saanud takistuseks.

Valitsust nimetas ohuks põhiseaduslikule korrale teadagi riigipea, mis põhiseaduslikku harmooniat kindlasti ei peegelda. Ent tema tegi seda kitsalt põhiseaduse paragrahvi 12 võtmes, mis puudutab inimeste võrdsust seaduse ees, diskrimineerimist ja keeldu õhutada vihkamist. Tegelikult on põhjusi sellest ohust rääkida peale voolanud nii enne kui ka pärast presidendi aastalõpuintervjuud, nii selle kui ka teiste paragrahvide võtmes – meenutame või vähemuste teemat või võitlusi süvariigiga.

Nüüd esitas valitsus põhiseadusele otsese väljakutse: võttis riigikogust enda kätte kogumispensionide eelnõu, otsustas ise selle teksti ja sidus parlamendi hääletuse usaldusega enese vastu ehk sisuliselt koalitsiooni huviga võimule jääda. Probleem on selles, et õiguskantsler on nimetanud eelnõu põhiseadusega vastuolus olevaks ja muudatuse vastu räägivad riigi enese analüüsid.

28.01.2020 30.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto