Sisukord
Arvamus
Tänane leht
29.01.2020
Eesti Jürgen Ligi usaldushääletusest: riigikohus ei keela valitsusel lollusi teha (9) Lennart Meri Mercedes jõudis ERMi Seadus vajutab elektritõukside pidurile (3) President Kaljulaid jagas tänavu 114 teenetemärki Kõigi vähiga võitlevate laste auhind Eesti riik ordeni annab, aga passi väga anda ei taha (4) Hõbedased kaksikud Polaarrändur aimas tunnustust ette Analüütik Leev Kuum: andis ikka oodata! Majandus Hiinast träni tellimine läheb kallimaks ja tülikamaks (26) Eesti mantliäri läks manalateed Piiriviina ostetakse edasi Spordiennustus kasvab hiiglaslikuks majandusharuks (1) Välismaa Koroonaviiruse ohvrite arv ületas saja piiri Brexit muudab ka Eesti saadikute jõujooni europarlamendis Kohalik vaade ⟩ Vasak- ja paremleeri taassünd ennustab Itaalia populistidele hävingut Arvamus Juhtkiri: keda sina tunnustad? Paul Keres: lubage mitte nõustuda, proua õiguskantsler! (29) Mare Roosileht: edukas põlevkivipööre eeldab kohalike teadlaste panust Jürgen Ligi: valitsuse usalduse küsimus (19) Kalev Stoicescu: kas Venemaa otsib Donbassis lahendust? (5) Arved Breidaks: keda sobib riigiisaks kutsuda? (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: hariduse selgroogu peab hoidma asjatundja (3) Vestlusring: koolijuhid ei karda kriisi, vaid paigalseisu ja ükskõiksust (1) Kultuur Jüri Reinvere: tuleb mõelda suurelt Reinvere ooper on Beethoveni juubeliaasta üks originaalsemaid sündmusi Sport Žalgirist ei huvita enam võidud. Vähemalt mitte turundusosakonda Ordeni väärilised Tänak, Järveoja, Port ja Tiisler Saaremaa püüab Eestisse tuua Itaalia suurjõu eesotsas Hollandi koondise liidritega Tartu Legendaarne kõrts Krooks paneb uksed kinni (1) Maadlejate meeskond andis kümne riigi tiimidele silmi ette Raadi kalmistu kahe kiviristi kulunud kirjad saavad pildistades nähtavaks E-kunstisalongi näitus viis kokku mitu kunstnike põlvkonda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mare Roosileht: edukas põlevkivipööre eeldab kohalike teadlaste panust

2 min lugemist
Mare Roosileht. FOTO: Meelis Meilbaum

Ida-Virumaa kõrgkoolid veavad üleminekut süsinikuneutraalsusele, kirjutab TTÜ Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Arutelu põlevkivi väärindamise teemal on keset lumevaba jaanuari kuumaks läinud. VKG juhatuse esimees Ahti Asmann on osutanud, et Euroopa Liidu poolt Eestile põlevkivienergeetikast loobumise kompensatsioon katab vaid tühise osa sektori loodavast lisandväärtusest. Euroopa Komisjoni volinik Kadri Simson selgitab aga, et tegemist on vaid esmaste toetustega.

Ida-Virumaa poole vaatavad poliitikud ühelt poolt süüdistavalt põlevkivi kaevandamise ja elektritootmise tõttu. Teisalt aga haletsevalt seoses suurte koondamistega.

Debatis Eesti üleminekul ELi kliimaneutraalsuse eesmärkidele on õnneks ka teadlased hakanud rohkem sõna võtma ja selgitustööd tegema. Näiteks küsimus, kas põlevkivi eelrafineerimise tehast on vaja või mitte, puudutab meid kõiki.

Põlevkivienergeetika tuleviku küsimuste tuum on teadus, haridus ja innovatsioon. Ida-Virumaal on suurepärased eeldused anda tugev panus põlevkivipöördesse, kuna siin asuvad kolm kõrgharidusasutust: Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledž (sh Põlevkivi Kompetentsikeskus), TÜ Narva kolledž ning Tallinna Tervishoiukõrgkooli filiaal, lisaks Ida-Virumaa kutsehariduskeskus.

Möödunud aasta detsembris toimunud õiglase ülemineku ümarlaual küsis üks ajakirjanik, mis saab Virumaa kolledžist, kui põlevkivi enam elektritootmiseks ei kaevandata. Kas ülikool pannakse kinni?! Tegelikult vastupidi, just muudatustega avanevad nii meil kui ka teistel ülikoolidel uued võimalused nii teaduse, hariduse kui ka innovatsiooni osas.

28.01.2020 30.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto