K, 1.02.2023

Kalev Stoicescu: kas Venemaa otsib Donbassis lahendust?

Kalev Stoicescu
, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja kolumnist
Kalev Stoicescu: kas Venemaa otsib Donbassis lahendust?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Kalev Stoicescu.
Kalev Stoicescu. Foto: Mihkel Maripuu

Kas kollektiivne Putin vahetab hoogsalt hobuseid ja muudab näiliselt reegleid selleks, et tuua värskust sise- ja välisasjades või lihtsalt sellise mulje jätmiseks, kirjutab kolumnist Kalev Stoicescu.

Moskva Poliitikauuringute Keskuse direktor Aleksei Tšesnakov teatas mõni päev tagasi sotsiaalmeedia kaudu, et president Vladimir Putini kauaaegne nõunik ja Kremli hall kardinal Vladislav Surkov astub tagasi. Pressisekretär Dmitri Peskov eitas Surkovi vallandamist või teisele ametikohale viimist ja presidendi kavatsust oma Ukraina-poliitikat muuta. Venemaa puhul tuleb üldjuhul kuulujutte uskuda ning vastupidiseid ametlikke selgitusi ja kinnitusi pigem kahtlustada. Spekulatsioonidele lisab kaalu endise asepeaministri Dmitri Kozaki määramine 24. jaanuaril vastloodud presidendi administratsiooni asejuhi ametikohale.

Tülitekitaja kuulsusega Surkovi asendamine ennast probleemide lahendajana näidanud Kozakiga tundub olevat loogiline. Surkov võib suunduda näiteks tähtsale positsioonile riigifirmas ning tema Ukrainaga seotud ülesanded lähevad täielikult või valdavas osas üle Kozakile. Kollektiivne Putin vahetab hoogsalt hobuseid ja muudab näiliselt reegleid (põhiseadust). Kas selleks, et tuua värskust sise- ja välisasjades või lihtsalt mulje jätmiseks, et soovitakse muutusi ja otsitakse lahendusi?

Ukraina on Venemaa ja läänemaailma peamine tüliküsimus, mille tõttu Euroopa Liit ja USA kehtestasid Venemaale mitu karistusmeetmete paketti. Venemaa püüab regulaarselt pikendatud sanktsioonidest vabaneda pigem majanduslikel kui poliitilistel põhjustel ning Saksamaa ja Prantsusmaa – nn Normandia neliku kaasosalised – soovivad oma suhteid Venemaaga normaliseerida. President Putin ilmselt näeb võimalust ning nähtavasti ka vajadust tekkinud võimaluste akent ära kasutada.

Märksõnad
Tagasi üles