Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.01.2020
Eesti Opositsioon valis võitluseks venitamistaktika (19) Postimehe uus peatoimetaja alustab rääkimisest Haigla juht ja kaks kirurgi peeti kinni Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Majandus Kuldar Leis: kohalikel pole huvi enam ministriga kohtuda Listeeria lõi ühisrahastuselt laenu võtnud ettevõtte pikali (2) Välismaa Europarlament saatis britid teele pisaratega (21) Leedu kaitseväe juhataja: ajateenistuse kaotamine oli suur viga (16) Merili Arjakas: sajandi tehing on valimiseelne kingitus Netanyahule Arvamus Juhtkiri: teeme end suureks (6) Mart Raudsaar: meie kuningas on lugeja (9) Jörgen Siil: Macroni mäng Lääne-Balkaniga Katri Raik: «Für Oksana» – Narva pärislaul? Edward Lucas: Venemaal ja Šveitsil on vähe ühist (1) Meie Eesti Made Laanpere: mure laostab tervise (1) Kadri Tammepuu: empaatia loob õnneliku suhte Kait Sinisalu: vägivallatseja teeb mis tahes, et oma tahtmist saada (1) Kultuur Kuulitõukaja visatud odakaar Peeglite taga on valguse algus Koduperenaisest kasvab küberkiusaja Sport Anett Kontaveit nägi taset, kuhu slämmiturniiri võitmiseks peab püüdlema (3) PM Helsingis. Jukka Toijala: peame kolme päevaga lavastama suurteose Saaremaale valus kaotus, Pupart lubas: Hispaanias paneme neile ära! Tallinn Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Reis Triin Lellep: kuidas ma Emiraatides kõrvalisi pilke püüdsin Maa Elu Elanike arvu kahanemine tõmbab veevärgi renoveerimisele kriipsu peale Kas traktor võiks olla roosa? Muidugi! Kohalike metsapuude istikuid ei jätku Sooja talve tõttu raiutakse tänavu metsa vähe (17) Väikesed metsamasinad on üha rohkem nähtaval Eesti ulukinahkadest tehakse Soomes koeramaiuseid Pähkla forell kasvab allikavees Legendaarne lihatööstur: Riik raiskab meeletult raha (1) Ilmajutt: turbulentsi võlu ja valu Eelistada tasub looduslikku C-vitamiini Kasvataja jaoks on tšillihooaeg alanud Tartu Remonditud sotsiaalkortereisse kolivad esimesed lastega pered (2) Haldusreform piirab Elva lähedale uute matkaradade rajamise võimalusi Kliinikumi nõukogu koosolekul Priit Eelmäe tagandamist ei arutata (1) Vabadussõda tuleb lugejate ette värske uurijapilgu läbi Keskmine korterite hind kasvas aastaga jõudsalt Tartu rahu sündis relvatärina ja komavaidluste kiuste (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti ulukinahkadest tehakse Soomes koeramaiuseid

3 min lugemist
Soome ­minevad nahad peavad olema korralikult nülitud ja soolatud. FOTO: Claes Grundsten

Mitmendat aastat koguvad Eesti jahimehed põdra- ja hirvenahku, et saata need Soome. Euroopas ainulaadses tehases sünnivad neist närimiskondid ja koeramaiused. Ühtlasi on koostöö aidanud puhatamaks muuta metsaalused, kuhu jäetud ulukinahad mõnegi inimese silma riivasid.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

„Mullu kogusime ja müüsime Soome ümbertöötlemiseks 600 soolatud nahka, sel aastal kindlasti rohkem. Praeguseks on müügiks pakutud 600 nahka ja neid tuleb juurde, kuna hirvejaht veel kestab,” sõnas Eesti Jahimeeste Seltsi tegevjuhi asetäitja Andres Lillemäe.

Lillemäe põhjendas, et jahisaadusi tuleb kasutada säästlikult. „Kõik, mis loodus annab, tuleb ära kasutada. Peame metsaomanike kaitseks ja liiklusõnnetuste vähendamiseks põtrade ja hirvede arvu vähendama. Ulukite liha süüakse küll ära, aga nahk jääks ju üle.”

Päästetud nahad

Igal aastal viiakse loodusesse hulk suurulukite nahku ning kuigi tegu on looduse osaga, leiavad neid vahel seenelised, matkajad ja niisama uitajad ning postitavad pahaseid pilte ja kirjutisi sotsiaalmeediasse.

Lillemäe sõnul on selliseid teateid 2017. aastast, kui koostööd soomlastega alustati, vähemaks jäänud. „Need 600 nahka, mis nüüd läksid kokkuostu, läksid ju ka enne kuskile,” põhjendas ta.

Ta rõhutas, et tegu ei ole looduse risustamisega, pigem inimsilmale vastumeelse pildiga. „Loomad söövad naha kahe päevaga ära. Aga kui keegi satub nägema, siis pole see lihtsalt ilus pilt,” arutles ta.

29.01.2020 31.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto