Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.01.2020
Eesti Opositsioon valis võitluseks venitamistaktika (19) Postimehe uus peatoimetaja alustab rääkimisest Haigla juht ja kaks kirurgi peeti kinni Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Majandus Kuldar Leis: kohalikel pole huvi enam ministriga kohtuda Listeeria lõi ühisrahastuselt laenu võtnud ettevõtte pikali (2) Välismaa Europarlament saatis britid teele pisaratega (21) Leedu kaitseväe juhataja: ajateenistuse kaotamine oli suur viga (16) Merili Arjakas: sajandi tehing on valimiseelne kingitus Netanyahule Arvamus Juhtkiri: teeme end suureks (6) Mart Raudsaar: meie kuningas on lugeja (9) Jörgen Siil: Macroni mäng Lääne-Balkaniga Katri Raik: «Für Oksana» – Narva pärislaul? Edward Lucas: Venemaal ja Šveitsil on vähe ühist (1) Meie Eesti Made Laanpere: mure laostab tervise (1) Kadri Tammepuu: empaatia loob õnneliku suhte Kait Sinisalu: vägivallatseja teeb mis tahes, et oma tahtmist saada (1) Kultuur Kuulitõukaja visatud odakaar Peeglite taga on valguse algus Koduperenaisest kasvab küberkiusaja Sport Anett Kontaveit nägi taset, kuhu slämmiturniiri võitmiseks peab püüdlema (3) PM Helsingis. Jukka Toijala: peame kolme päevaga lavastama suurteose Saaremaale valus kaotus, Pupart lubas: Hispaanias paneme neile ära! Tallinn Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Reis Triin Lellep: kuidas ma Emiraatides kõrvalisi pilke püüdsin Maa Elu Elanike arvu kahanemine tõmbab veevärgi renoveerimisele kriipsu peale Kas traktor võiks olla roosa? Muidugi! Kohalike metsapuude istikuid ei jätku Sooja talve tõttu raiutakse tänavu metsa vähe (17) Väikesed metsamasinad on üha rohkem nähtaval Eesti ulukinahkadest tehakse Soomes koeramaiuseid Pähkla forell kasvab allikavees Legendaarne lihatööstur: Riik raiskab meeletult raha (1) Ilmajutt: turbulentsi võlu ja valu Eelistada tasub looduslikku C-vitamiini Kasvataja jaoks on tšillihooaeg alanud Tartu Remonditud sotsiaalkortereisse kolivad esimesed lastega pered (2) Haldusreform piirab Elva lähedale uute matkaradade rajamise võimalusi Kliinikumi nõukogu koosolekul Priit Eelmäe tagandamist ei arutata (1) Vabadussõda tuleb lugejate ette värske uurijapilgu läbi Keskmine korterite hind kasvas aastaga jõudsalt Tartu rahu sündis relvatärina ja komavaidluste kiuste (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pähkla forell kasvab allikavees

3 min lugemist
Taneli Leivati sõnul on välikasvanduses kasvanud ka­lad kõige kvaliteetsemad. „Meil on kõik kontrollitud. Vesi on puhas ja toit kvaliteetne.” FOTO: Tiit Efert

Kuressaarest mõne kilomeetri kaugusel Pähkla külas asub kalakasvatus, kus forellid täiesti omanäolistes tingimustes kasvavad.

Neid kasvatustingimusi pakub Pähkla külas maapinnale tungiv Saaremaa suurimaid, veerikkamaid ja sügavamaid allikaid, mida kutsutakse Põhjatuks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

See saab alguse siit 40 kilomeetri kauguselt Viidumaa kõrgustikult. Allikas toidab kasvandust aasta ringi kristallselge veega ja hoiab basseinide temperatuuri suvel ja talvel 5 ja 14 soojakraadi vahel. Alla viie kraadi korral muutuvad kalad nii uimaseks, et loobuvad toidust. Üle 14kraadises vees aga hakkavad levima haigused. Allikavee enda temperatuur on aasta läbi seitsme kraadi ringis.

Pähkla Põhjatu allikaile rajas Saare Kalur kalakasvanduse juba aastakümneid tagasi. Pärast suure kalamajandi lagunemist läks hingusele ka Pähkla kasvandus. Praegused omanikud soetasid kinnikasvanud tiikide ja lagunenud hoonetega kasvanduse 2003. aastal pankrotipesast. Kasvanduse alal vohas pilliroog ja võimutses võsa.

Kohalik vesi ja kohalik kala

Nüüdseks on nõukogudeaegne kasvandus tundmatuseni muutunud ja omandanud modernse ilme. Pähkla vähi- ja kalakasvanduses on töötlemisliinid, suitsutsehh, külmkambrid ja muud seadmed.

Omaaegse kasvandusega ühendabki tänast vaid ligi 10meetrise läbimõõduga allikas, mis Pähkla kalakasvatuse basseine oma sinakasrohelisest sügavusest üleskeeva puhta veega varustab.

Tegelikult on vesi kasvanduses korduskasutuses. Ööpäeva jooksul vahetub veest keskeltläbi viiendik.

29.01.2020 31.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto