Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.01.2020
Eesti Opositsioon valis võitluseks venitamistaktika (19) Postimehe uus peatoimetaja alustab rääkimisest Haigla juht ja kaks kirurgi peeti kinni Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Majandus Kuldar Leis: kohalikel pole huvi enam ministriga kohtuda Listeeria lõi ühisrahastuselt laenu võtnud ettevõtte pikali (2) Välismaa Europarlament saatis britid teele pisaratega (21) Leedu kaitseväe juhataja: ajateenistuse kaotamine oli suur viga (16) Merili Arjakas: sajandi tehing on valimiseelne kingitus Netanyahule Arvamus Juhtkiri: teeme end suureks (6) Mart Raudsaar: meie kuningas on lugeja (9) Jörgen Siil: Macroni mäng Lääne-Balkaniga Katri Raik: «Für Oksana» – Narva pärislaul? Edward Lucas: Venemaal ja Šveitsil on vähe ühist (1) Meie Eesti Made Laanpere: mure laostab tervise (1) Kadri Tammepuu: empaatia loob õnneliku suhte Kait Sinisalu: vägivallatseja teeb mis tahes, et oma tahtmist saada (1) Kultuur Kuulitõukaja visatud odakaar Peeglite taga on valguse algus Koduperenaisest kasvab küberkiusaja Sport Anett Kontaveit nägi taset, kuhu slämmiturniiri võitmiseks peab püüdlema (3) PM Helsingis. Jukka Toijala: peame kolme päevaga lavastama suurteose Saaremaale valus kaotus, Pupart lubas: Hispaanias paneme neile ära! Tallinn Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Reis Triin Lellep: kuidas ma Emiraatides kõrvalisi pilke püüdsin Maa Elu Elanike arvu kahanemine tõmbab veevärgi renoveerimisele kriipsu peale Kas traktor võiks olla roosa? Muidugi! Kohalike metsapuude istikuid ei jätku Sooja talve tõttu raiutakse tänavu metsa vähe (17) Väikesed metsamasinad on üha rohkem nähtaval Eesti ulukinahkadest tehakse Soomes koeramaiuseid Pähkla forell kasvab allikavees Legendaarne lihatööstur: Riik raiskab meeletult raha (1) Ilmajutt: turbulentsi võlu ja valu Eelistada tasub looduslikku C-vitamiini Kasvataja jaoks on tšillihooaeg alanud Tartu Remonditud sotsiaalkortereisse kolivad esimesed lastega pered (2) Haldusreform piirab Elva lähedale uute matkaradade rajamise võimalusi Kliinikumi nõukogu koosolekul Priit Eelmäe tagandamist ei arutata (1) Vabadussõda tuleb lugejate ette värske uurijapilgu läbi Keskmine korterite hind kasvas aastaga jõudsalt Tartu rahu sündis relvatärina ja komavaidluste kiuste (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Legendaarne lihatööstur: Riik raiskab meeletult raha

3 min lugemist
Pikaaegne lihatööstur Maie Niit pani enda ettevõttele aluse 30 aastat tagasi. Ta käib praegugi omanikuna tööl abiks. „Mul on vedanud, sain omal ajal 55aastaselt pensionile,” ütles ta. FOTO: Maarius Suviste

81aastane Maie Niit lööb oma rajatud ettevõttes siiani iga päev kaasa. Tema sõnul süveneb üha ettevõtja mure – kui maksud, riigilõivud ja palgad tasutud, siis ettevõtte arenguks enam raha ei jätku. Samas aga riik raiskab raha, lisas ta.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Hiljuti möödus 30 aastat päevast, mil tollal 51aastane Maie Niit hakkas Otepää lähedale Vana-Otepää külla lihatööstust rajama.

„Öeldi, et mis sa teed, näed palju vaeva ja teed tööd, oled öösiti üleval ja vahel nutad,” meenutas Eesti lihatööstuse grand old lady, Otepää Lihatööstuse Edgar üks omanik ja kauaaegne juht Maie Niit. „Aga mul oli hirmus tahe teha. Olin ju 1967. aastal lõpetanud EPA lihatehnoloogia eriala cum laude. Oma tööstus tuli ära teha. Ma ei andnud järele."

Kulus kaks aastat asjaajamist, enne kui endise sovhoosi suurfarmi asemele tuli lihatööstus. 1992. aasta aprillis oli esimene tööpäev.

„Oleme üks haruldasemaid lihatööstusi, kes tegi endisest suurfarmist lihatööstuse. Kõik hooned, mis siin olid, on kohandatud. Oleme ka juurde ehitanud,” rääkis Niit. „Näiteks oli siin suur küün. Vahetasime katuse ära ja tegime sinna autopesula, seal on ka kitlite pesu, puukuur ja komposteerimisväljak. Kõik ühe katuse all. Mitte midagi ei ole niimoodi, et lammutasime maha ja tegime täiesti uue.”

Ettevõtja tõdes, et kui nad alustasid, oli võimalik uuendusi teha. „Tollal raha jätkus. Palgad ei olnud siis nii suured ja inimesed elasid ka ära. Aga nüüd – vaja oleks küll, aga enam ehitada ei saa.”

29.01.2020 31.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto