Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.01.2020
Eesti Opositsioon valis võitluseks venitamistaktika (19) Postimehe uus peatoimetaja alustab rääkimisest Haigla juht ja kaks kirurgi peeti kinni Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Majandus Kuldar Leis: kohalikel pole huvi enam ministriga kohtuda Listeeria lõi ühisrahastuselt laenu võtnud ettevõtte pikali (2) Välismaa Europarlament saatis britid teele pisaratega (21) Leedu kaitseväe juhataja: ajateenistuse kaotamine oli suur viga (16) Merili Arjakas: sajandi tehing on valimiseelne kingitus Netanyahule Arvamus Juhtkiri: teeme end suureks (6) Mart Raudsaar: meie kuningas on lugeja (9) Jörgen Siil: Macroni mäng Lääne-Balkaniga Katri Raik: «Für Oksana» – Narva pärislaul? Edward Lucas: Venemaal ja Šveitsil on vähe ühist (1) Meie Eesti Made Laanpere: mure laostab tervise (1) Kadri Tammepuu: empaatia loob õnneliku suhte Kait Sinisalu: vägivallatseja teeb mis tahes, et oma tahtmist saada (1) Kultuur Kuulitõukaja visatud odakaar Peeglite taga on valguse algus Koduperenaisest kasvab küberkiusaja Sport Anett Kontaveit nägi taset, kuhu slämmiturniiri võitmiseks peab püüdlema (3) PM Helsingis. Jukka Toijala: peame kolme päevaga lavastama suurteose Saaremaale valus kaotus, Pupart lubas: Hispaanias paneme neile ära! Tallinn Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Reis Triin Lellep: kuidas ma Emiraatides kõrvalisi pilke püüdsin Maa Elu Elanike arvu kahanemine tõmbab veevärgi renoveerimisele kriipsu peale Kas traktor võiks olla roosa? Muidugi! Kohalike metsapuude istikuid ei jätku Sooja talve tõttu raiutakse tänavu metsa vähe (17) Väikesed metsamasinad on üha rohkem nähtaval Eesti ulukinahkadest tehakse Soomes koeramaiuseid Pähkla forell kasvab allikavees Legendaarne lihatööstur: Riik raiskab meeletult raha (1) Ilmajutt: turbulentsi võlu ja valu Eelistada tasub looduslikku C-vitamiini Kasvataja jaoks on tšillihooaeg alanud Tartu Remonditud sotsiaalkortereisse kolivad esimesed lastega pered (2) Haldusreform piirab Elva lähedale uute matkaradade rajamise võimalusi Kliinikumi nõukogu koosolekul Priit Eelmäe tagandamist ei arutata (1) Vabadussõda tuleb lugejate ette värske uurijapilgu läbi Keskmine korterite hind kasvas aastaga jõudsalt Tartu rahu sündis relvatärina ja komavaidluste kiuste (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kasvataja jaoks on tšillihooaeg alanud

5 min lugemist
Tšillid. FOTO: Tiit Efert

Jaanuari lõpus ja veebruari alguses plaanivad kõik Eesti suuremad tšillikasvatajad seemned pottidesse külvata, et need jõuaksid sügiseks enne külma ja pimedust valmis saada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tšillikasvatajate seas Eesti ühes kogenumas ja suuremas Tamme Aiandustalus sai tšillikasvatus alguse 15 aastat tagasi. Aastate jooksul on perenaine Heli Viedehof proovinud paljusid sorte kasvatada, aga kõige suurema kasvuhoonepinna annab ta ikka ühele Aasiast toodud tšillisordile, mille nime ta täpselt ei teagi. „Eks ta on siin ristunud ka teiste sortidega ja meie taluga kohanenud. Kuju ja maitse on aga säilinud,” rääkis Viedehof. Seda tšillit kasutab ta oma toodete vürtsitamiseks ja paneb marinaadina purki. Tänavu plaanib ta kuni tuhat taime jälle kasvama panna, mille seemned ise eelmisest aastast alles hoidnud.

Nõuandeid tšillikasvatajale

Viedehofi sõnul on tšilliseemnete külvamiseks parim aeg jaanuari esimestest päevadest kuni märtsi alguseni. Tema soovitab seemed külvata nelja-viie kaupa 1–1,5 cm sügavusele niiske külvimullaga täidetud väikestesse pottidesse. Külvamiseks sobivad ka turbatabletid, mis peavad eelnevalt olema niisutatud ja kuhu seejärel seemed külvatakse ühe-kahe kaupa.

Seemnete kiireks idanemiseks tuleb külvidega anumad paigutada võimalikult sooja kohta (26–29 kraadi), sest siis idanevad seemed juba nädalaga. Jahedal aknalaual kestab idanemine terve kuu. „Mina ei soovita taimi pikeerida, sest see vigastab juuri, mille tagajärjel tekib paariks nädalaks taimedel kasvuseisak,” ütles Viedehof.

29.01.2020 31.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto