Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
30.01.2020
Eesti Opositsioon valis võitluseks venitamistaktika (19) Postimehe uus peatoimetaja alustab rääkimisest Haigla juht ja kaks kirurgi peeti kinni Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Majandus Kuldar Leis: kohalikel pole huvi enam ministriga kohtuda Listeeria lõi ühisrahastuselt laenu võtnud ettevõtte pikali (2) Välismaa Europarlament saatis britid teele pisaratega (21) Leedu kaitseväe juhataja: ajateenistuse kaotamine oli suur viga (16) Merili Arjakas: sajandi tehing on valimiseelne kingitus Netanyahule Arvamus Juhtkiri: teeme end suureks (6) Mart Raudsaar: meie kuningas on lugeja (9) Jörgen Siil: Macroni mäng Lääne-Balkaniga Katri Raik: «Für Oksana» – Narva pärislaul? Edward Lucas: Venemaal ja Šveitsil on vähe ühist (1) Meie Eesti Made Laanpere: mure laostab tervise (1) Kadri Tammepuu: empaatia loob õnneliku suhte Kait Sinisalu: vägivallatseja teeb mis tahes, et oma tahtmist saada (1) Kultuur Kuulitõukaja visatud odakaar Peeglite taga on valguse algus Koduperenaisest kasvab küberkiusaja Sport Anett Kontaveit nägi taset, kuhu slämmiturniiri võitmiseks peab püüdlema (3) PM Helsingis. Jukka Toijala: peame kolme päevaga lavastama suurteose Saaremaale valus kaotus, Pupart lubas: Hispaanias paneme neile ära! Tallinn Muuseumi töötajad võitlevad direktori vallandamise vastu (3) Reis Triin Lellep: kuidas ma Emiraatides kõrvalisi pilke püüdsin Maa Elu Elanike arvu kahanemine tõmbab veevärgi renoveerimisele kriipsu peale Kas traktor võiks olla roosa? Muidugi! Kohalike metsapuude istikuid ei jätku Sooja talve tõttu raiutakse tänavu metsa vähe (17) Väikesed metsamasinad on üha rohkem nähtaval Eesti ulukinahkadest tehakse Soomes koeramaiuseid Pähkla forell kasvab allikavees Legendaarne lihatööstur: Riik raiskab meeletult raha (1) Ilmajutt: turbulentsi võlu ja valu Eelistada tasub looduslikku C-vitamiini Kasvataja jaoks on tšillihooaeg alanud Tartu Remonditud sotsiaalkortereisse kolivad esimesed lastega pered (2) Haldusreform piirab Elva lähedale uute matkaradade rajamise võimalusi Kliinikumi nõukogu koosolekul Priit Eelmäe tagandamist ei arutata (1) Vabadussõda tuleb lugejate ette värske uurijapilgu läbi Keskmine korterite hind kasvas aastaga jõudsalt Tartu rahu sündis relvatärina ja komavaidluste kiuste (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Sooja talve tõttu raiutakse tänavu metsa vähe

5 min lugemist
Järjest kordunud pehmed lumevaesed talved on Eestis väikese metsatehnika soetamisele hoo sisse andnud. Pildil teeb 2,5 tonni kaaluv Soomes valmistatud Usewood Combo harvendust 35aastases kaasikus. Pinnas on suhteliselt märg, aga läbivajumist pole karta. FOTO: Erakogu

Rohkem kui kunagi varem mõjutab tänavu talviseid metsatöid soe ilm, mis juba praegu on tekitanunud mõne sortimendi defitsiidi ja mõne metsa ülestöötaja pankroti, puidu hind aga kerkida ei taha.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Pärast eelmise aasta teise poole anomaaliat ja puiduhindade järsku kukkumist on praegu näha paranemise märke ja hinnad on jäänud püsima metsaomaniku jaoks enam-vähem vastuvõetavale tasemele.

Kui aasta tagasi võis deklareerida, et puidu hind on viimase kümnendi kallim, tegi see muidugi peavalu puidutööstusele, sest tooraine eest tuli maksta vähemalt kümnendiku võrra rohkem kui 2018. aasta alguses. Metsaomanikele ja -firmadele oli see hea uudis. Männipalgi hind ületas 83 €/tm, kasepaku eest sai 122 ja kasepaberipuu eest 55 €/tm. Kõik rühkisid saagide ja langetusmasinatega metsa ja nii sündis vähemalt viimase paari­kümne aasta rekordiline raiemaht. Keegi pole seda otsesõnu ja ametlikult välja öelnud, aga hinnanguliselt küündis see mullu 14 miljoni tihumeetrini.

Tänavu aga võib tulla viimaste aastate väikseim raiemaht, sest ilmaolud ei soosi metsatööd.

Metsa ületöötamisele ja puiduveole spetsialiseerunud ettevõtetest öeldakse keerutamata, et olukord on vilets – heal juhul jagub teenustööd vaid ühele harvesterile, kuigi neid võib olla ettevõttes kolm-neli, raiutud puitu kokku või vahelattu vedada enamikel lankidest ei kannata, metsaveoautod seisavad paljudel juba kaks kuud, giljotiiniga saab kõvemal pinnasel hädaga kraaviservi puhastada. Ka rasked puiduhakkurid ei pääse tihtilugu metsaservadesse varutud oksa- ja raidmehunnikutele ligi, nii et ka see töö suures plaanis toppab.

Mõni ettevõte on hakanud juba tehnikat maha müüma.

29.01.2020 31.01.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto