K, 1.02.2023

Väikesed metsamasinad on üha rohkem nähtaval

Väikesed metsamasinad on üha rohkem nähtaval
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
OÜ Country kodumaine kokkuveo­traktor Kinetic kaalub 2 tonni (täismass 5 t)­ ja on 1,6 m lai. Kaheksarattaveoline traktor on eriti sobilik töötama rasketes tingimustes, mistõttu meeldib Euroopa mägisemate maade ettevõtjaile.
OÜ Country kodumaine kokkuveo­traktor Kinetic kaalub 2 tonni (täismass 5 t)­ ja on 1,6 m lai. Kaheksarattaveoline traktor on eriti sobilik töötama rasketes tingimustes, mistõttu meeldib Euroopa mägisemate maade ettevõtjaile. Foto: tootja

Huvi väikeste harvesteride ja kokkuveotraktorite vastu on kasvamas just erametsas, kus omanikud on hakanud rohkem metsakasvatuslikke raieid tegema.

Eestis on kombeks deklareerida laia-laua-tõdesid, näiteks: „Kõik harvesterid on koledad lõhkujad”, „Kõik harvesterid on Eesti metsa jaoks liiga suured”. Tegelikult on nende masinate turul päris suur mitmekesisus. Ühelt poolt on pikka aega tõepoolest kestnud suund võimsamate metsamasinate poole, aga teisalt on kogu aeg ka väiketehnikat olnud.

Nüüd, kui suurte masinate müüjad saavad viimastele aastatele tagasi vaadata kui hea läbimüügi aastatele kõrgete puiduhindade taustal, on justnagu mingi nihe toimunud ka väikeste masinate poolel. Nende kohta uuritakse ja neist teatakse rohkem kui varem.

Silmahakkav muudatus

Minul oli ettekujutus, et väikeste masinate huvi kasv võiks olla seotud ka metsasõjaga, mille mõjul mõned metsaomanikud on hakanud soovima metsatööteenust just väiketehnikaga. Masinamüüjad ei olnud sellega nõus, öeldes, et see, kes ei salli suuri masinaid, ei salli enamasti midagi. Huvi kasvu põhjuseks nimetati saemeeste nappust, hooldusraiete tegemise laienemist, metsaühistute teavitustööd jms.

Märksõnad
Tagasi üles