Sisukord
Kultuur
Tänane leht
31.01.2020
Eesti Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Postimees – kvaliteetajakirjanduse vedur (20) Valitsus lükkas Estonia uurimise otsuse edasi Vastuoluline perearst Madis Veskimägi: «Vigade mahavaikimisest hakkaks mul halb» (13) Tähekese nimi tuli väikese viguriga (1) Majandus E-residentidega sehkendamine tõi ärikeelu ja vanglakaristuse Lihatööstuste äritüli läheb riigikohtusse (1) Välismaa Koroonaviiruse leviala laieneb plahvatuslikult (2) Weinsteini võib oodata eluaegne vanglakaristus (1) Komisjoni plaanides troonib rohelepe Laguneva NSV Liidu jõhker peatükk – Bakuu must jaanuar (11) Arvamus Juhtkiri: Euroopa kurvastav kaotus (19) Kristina Herodes: kes on metsa omanik? (49) Eiki Berg: tugevama õigus (3) Andrus Karnau: Hunt sõi Karu ära (4) Ursula von der Leyen, David Sassoli, Charles Michel: Euroopa seisab uue päeva koidikul Tiina Saar-Veelmaa: kui tippjuhi sülle saab panna pea Meie Eesti Aleksei Lotman: tuumaenergia kliimat ei päästa (33) Piret Väinsalu: Fermi Energia konverents üritas veenda tuumajaama vajalikkuses (15) Kultuur Ökoküla kannatused ⟩ Inimene on siiski üsna primitiivne liik (4) Sport Tehvandi Spordikeskus asub taas rahasüsti noolima Sise-MMi ärajätmine tekitas hulga küsimusi Jäält saadud pisik, mis nõuab ravimist Venemaa kergejõustik on katastroofi lävel (1) Tallinn Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Tartu Prokuratuur aktsepteerib Suvorovi asjus langetatud riigikohtu otsust Baltikumi suurima ärifestivali külalised kiitsid kõrget taset «Maitsev Tartu» täidab ülikoolilinna restoranid Hiie kaitsjad protestivad raie, motovõistluste ja kaevandamise vastu Mängufilmi «Talve» stsenarist Martin Algus pääses pahandustest tänu kooliteatrile Tartu rahu tehti nii saalis kui saunas Mudamaadlus ja käpikukorvpall: Tartu ülikool tõi tudengite talimängudelt võidu koju Allakirjutanud soovivad humanitaaria kaitseks teaduspoliitika pööramist Kolm õde tulevad lavale balletis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kolm õde tulevad lavale balletis

2 min lugemist
Kolm õde on Olga (Yukiko Yanagi, vasakult), Maša (Maria Engel) ja Irina (Olivia Lenssens). FOTO: Silas Stubbs/Vanemuine

Veebruari esimesel õhtul esietendub Vanemuise väikeses majas kahevaatuseline ballett «Neid oli kolm õde», mille aluseks on Anton Tšehhovi «Kolm õde». Lugematuid kordi lavastatud ja klassikaks kujunenud näidend pakub võimalusi ka tantsulisele väljendusviisile.

Lavastaja-koreograaf Marika Aidla ja näitejuht Helena Merzin on ühtlasi lavastuse «Neid oli kolm õde» stsenaariumi autorid. Tšehhov on nende sõnul tähenduslik autor, kelle tekstide sees on tuhandeid võimalusi iga kord uuel moel laval olla. Ka tantsulavastusena on see võimalik.

Aegumatud teemad

Merzini ja Aidla huviks olid lavastuse loomisel näidendi aegumatud teemad ja probleemid. Tšehhovi tegelased on stsenaariumi autorite sõnul haavatavad, kohati rumalad, kohati väga intelligentsed, seega alati ülimalt ja arusaadavalt inimlikes mõõtmetes – nii on vaatajatel võimalusi äratundmiseks ja samastumiseks palju.

Aidla on loonud koreograafia lavastustele «Orpheus põrgus» ja «Rehepapp» (mõlemad lavastanud Marko Matvere, vastavalt 2010 ja 2013). Koreograaf-lavastajana on ta vaatajate ette toonud lavastuse «Armastusega, Bess» (2013) ja «Klaver» (2016).

Lavastuse «Neid oli kolm õde» kunstnik on Maarja Meeru ja kostüümid on kujundanud Gerly Tinn. Kostüümid on Marika Aidla sõnul õhulised. «Kostüümide ideed tekkisid Gerlyl muusikast lähtuvalt,» lisas koreograaf-lavastaja.

Gerly Tinn on Vanemuisega juubelihooajal päris tihedalt seotud, sest ta on kostüümid kujundanud ka juba esietendunud teatrisaagale «W» ning järge on ootamas märtsis esietenduv «Pangarööv».

Lavastuse trupp

Lavastuse on muusikaliselt kujundanud Ele Sonn ja Marika Aidla, muusika autorid on Igor Korneljuk, Philip Glass, Ludovico Einaudi, Olafur Arnalds ja Max Richter. Videokujundaja on Janek Savolainen, kelle filmitud tegevus raamib lavastuse sündmustikku. Valguskujundaja on Imbi Mälk.

Lavastuses osalevad Maria Engel, Raminta Rudžionyte Jordan, Laura Quin, Hayley Jean Blackburn, Yukiko Yanagi, Olivia Lenssens, Silas Stubbs, Walter Isaacson, Georgia Toni Hyrkäs, Arianna Marchiori, Janek Savolainen, Joo Ho Lee, Gus Upchurch, Alain Divoux, Alexander Germain Drew, Matthew Jordan, Benjamin Kyprianos, Endro Roosimäe jt.

Seotud lood
30.01.2020 01.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto