Sisukord
Sport
Tänane leht
31.01.2020
Eesti Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Postimees – kvaliteetajakirjanduse vedur (20) Valitsus lükkas Estonia uurimise otsuse edasi Vastuoluline perearst Madis Veskimägi: «Vigade mahavaikimisest hakkaks mul halb» (13) Tähekese nimi tuli väikese viguriga (1) Majandus E-residentidega sehkendamine tõi ärikeelu ja vanglakaristuse Lihatööstuste äritüli läheb riigikohtusse (1) Välismaa Koroonaviiruse leviala laieneb plahvatuslikult (2) Weinsteini võib oodata eluaegne vanglakaristus (1) Komisjoni plaanides troonib rohelepe Laguneva NSV Liidu jõhker peatükk – Bakuu must jaanuar (11) Arvamus Juhtkiri: Euroopa kurvastav kaotus (19) Kristina Herodes: kes on metsa omanik? (49) Eiki Berg: tugevama õigus (3) Andrus Karnau: Hunt sõi Karu ära (4) Ursula von der Leyen, David Sassoli, Charles Michel: Euroopa seisab uue päeva koidikul Tiina Saar-Veelmaa: kui tippjuhi sülle saab panna pea Meie Eesti Aleksei Lotman: tuumaenergia kliimat ei päästa (33) Piret Väinsalu: Fermi Energia konverents üritas veenda tuumajaama vajalikkuses (15) Kultuur Ökoküla kannatused ⟩ Inimene on siiski üsna primitiivne liik (4) Sport Tehvandi Spordikeskus asub taas rahasüsti noolima Sise-MMi ärajätmine tekitas hulga küsimusi Jäält saadud pisik, mis nõuab ravimist Venemaa kergejõustik on katastroofi lävel (1) Tallinn Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Tartu Prokuratuur aktsepteerib Suvorovi asjus langetatud riigikohtu otsust Baltikumi suurima ärifestivali külalised kiitsid kõrget taset «Maitsev Tartu» täidab ülikoolilinna restoranid Hiie kaitsjad protestivad raie, motovõistluste ja kaevandamise vastu Mängufilmi «Talve» stsenarist Martin Algus pääses pahandustest tänu kooliteatrile Tartu rahu tehti nii saalis kui saunas Mudamaadlus ja käpikukorvpall: Tartu ülikool tõi tudengite talimängudelt võidu koju Allakirjutanud soovivad humanitaaria kaitseks teaduspoliitika pööramist Kolm õde tulevad lavale balletis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Venemaa kergejõustik on katastroofi lävel

2 min lugemist
Venemaa kergejõustikujuhid ajavad lati samamoodi maha nagu sportlaste õiguste eest võitlev kõrgushüppaja Maria Lasitskene sel pildil. FOTO: Natalja Fedossenko/Tass/Scanpix

Kolmekordne kõrgushüppe maa­ilmameister Maria Lasitskene teatas kolmapäeval ahastades, et ta eemaldati viimasel hetkel Cottbusis toimunud kergejõustikuvõistluse nimekirjast.

«Olen väga pettunud, et ei saa sel aastal Cottbusis võistelda. Ma ei saa senini aru, miks mul pole õigust osaleda rahvusvahelistel võistlustel. Mind kurvastab, et kaotasin selle õiguse kellegi teise vea tõttu. 21. sajandil ei tohiks asjad niimoodi käia,» kirjutas Lasitskene oma Instagrami-kontol.

Mis venelastega jälle toimub? Nimelt nõuab organ Athletics Integrity Unit (AIU) ehk rahvusvahelise alaliidu distsiplinaarkomitee Venemaa kergejõustikuliidule nn Danil Lõssenko asja tõttu kõige rangemat karistust ehk sisuliselt venelaste täielikku eemaldamist rahvusvahelisest kergejõustikuelust.

Idarindel muutusteta

Millega kõrgushüppes isiklikku rekordit 2.40 eviv ning 2018. aasta sise-MMil kulla võitnud Lõssenko hakkama sai? Ta ei olnud tunamullu kolmel korral dopinguküttidele võistlusvälisteks testideks kättesaadav, teda süüdistatakse dokumentide võltsimises ja teda ähvardab eluaegne diskvalifitseerimine. Selle kõige käigus on Lõssenkoga tehtud koostöö tõttu juba karistatud tema treenerit ja viit inimest Venemaa alaliidust eesotsas president Dmit­ri Šljahtiniga.

Ülejäänud Venemaa kergejõustiklaste probleem seisnebki nüüd selles, et AIU raport soovitab WA nõukogul Venemaa kergejõustikuliit täielikult oma ridadest välja heita – praegu on venelased liikmestaatusest ajutiselt ilma jäetud. AIU viitab järgmistele asjaoludele. Venemaa kergejõustikuliit palus Lõssenko asjas vastuste andmiseks kolmel korral ajapikendust. Täielik dokumentide pakett saadeti WAsse alles 16. jaanuaril, samas olid süüdistused ametlikult esitatud 21. novembril 2019. Venemaa alaliit ei suutnud kaheksa nädala jooksul anda süüdistustele arusaadavaid vastuseid, eitas asjaga seotute süüd, süüdistas kolmandaid osapooli ning väljendas protsessi käigu üle rahulolematust. AIU järeldas, et Venemaa alaliidu juhtkonna vahetumisega pole midagi muutunud.

Seetõttu tehakse ettepanek külmutada Venemaa kergejõustiklaste neutraalse sportlase staatuse avalduste läbivaatamine ajani, kuni pole lõplikult otsustatud, millised sanktsioonid Venemaa alaliidu vastu kehtestada. Sisuliselt tähendab see, et vahepealse aja jooksul ei saaks venelased väljaspool oma kodumaad võistelda.

Laual on kaks varianti

Kui Venemaa alaliit heidetakse WAst täielikult välja, tähendab see ajalehe Sport-Ekspress hinnangul katastroofi. Ükski proff ega asja­armastaja ei saa ametlikel võistlustel osaleda. Erandeid võidakse teha vaid põgenikele. Venemaa kergejõustiklastele jääks põhimõtteliselt vaid teoreetiline võimalus siirduda mõne muu riigi lipu alla.

Sport-Ekspressi arvates pole WA olümpia-aastal nõnda mastaapsetest sanktsioonidest huvitatud ning seetõttu seati Venemaale esmalt ultimaatum. Kui venelased jätkavad süü eitamist – seda AIU teate peale esimese asjana meedias ka tehti –, viiakse Venemaa alaliidu teema rahvusvahelisse spordiarbitraaži (CAS), ning kui too toetab WA süüdistusi, alustatakse venelaste oma ridadest väljaarvamise protsessi.

Kui aga Venemaa tunnistab Lõssenko asjus dokumentidega manipuleerimist ja alaliidu eelmise juhtkonna süüd, alustatakse veebruaris taas sportlastele neutraalse staatuse andmise protsessi ning Venemaa alaliit jääb endiselt WAst ajutiselt eemaldatuks. Täielikku väljaheitmist arutama ei hakata.

Seotud lood
30.01.2020 01.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto