Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (3) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (56) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Eiki Berg: tugevama õigus

5 min lugemist
Eiki Berg. FOTO: Erakogu

USA nn rahuplaan näitab, et ühel päeval võime avastada end maailmast, kus rahvusvaheline õigus on tugevama õigus, mis lähtub tegelikust olukorrast, eirates varem kehtinud norme ja õigustatud ootusi, kirjutab TÜ rahvusvaheliste suhete professor Eiki Berg.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Washingtonis on sündinud nägemus, kuidas parandada palestiinlaste elujärge. Tervelt 180 leheküljel kirjeldatakse tegevusi, mis ennekõike poliitilises ja majanduslikus plaanis moodustavad tegevuskava järgmisteks ­(rahu)aastateks. Selles antakse palestiinlastele lubadusi oma riigist, majandusõitsengust, heanaaberlikest suhetest, unustusse vajunud austuse ja väärikuse taastamisest. Sekka on seal arve ja mõõdikuid ning isegi mõni kaart, mis võiksid veenda selle kenasti pakendatud toote ostu-müügikõlblikkuses. Aga ei veena. Ja ma mõistan palestiinlasi, mõistan, miks neile ühe suurepärase riigi suurepärase presidendi suurepärane plaan ei sobi. Sest see on koostatud retsepti alusel, mille koostisosade kohta palestiinlaste käest keegi sisendit ei palunud. Sest see teeb Iisraeli riigi suuremaks ja Palestiina veel väiksemaks ja tähtsusetumaks. Ja mis veel olulisem, see võtab palestiinlastelt viimasedki võimalused rahvusvahelisel areenil oma õiguste eest seista. Selles on paraku väga vähe geniaalsust ning liiga palju tugevama õiguse poolel seisja kurjakuulutavat mantrat: «Kui mitte nüüd, siis mitte kunagi.»

Ma peatun selle «sajandi plaaniks» tituleeritud dokumendi riigi­ehituslikel aspektidel ja jätan detailsema osa USA presidendi Donald Trumpi «präänikust» vaatluse alt välja. Olgu kohe öeldud, et plaan algab vildaka eeldusega: Iisraeli suhete normaliseerumine araabia riikidega aitab kaasa konflikti lahendamisele palestiinlastega. Või siiski, Iraani kasvavast mõjust regioonis ära hirmutatud naftašeigid võivad tõesti näha järjest rohkem ortodokssete juutide pantvangis olevas Iisraelis suuremat liitlast kui omaenda usuvendades ajatollades.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto