Sisukord
Arvamus
Tänane leht
31.01.2020
Eesti Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Postimees – kvaliteetajakirjanduse vedur (20) Valitsus lükkas Estonia uurimise otsuse edasi Vastuoluline perearst Madis Veskimägi: «Vigade mahavaikimisest hakkaks mul halb» (13) Tähekese nimi tuli väikese viguriga (1) Majandus E-residentidega sehkendamine tõi ärikeelu ja vanglakaristuse Lihatööstuste äritüli läheb riigikohtusse (1) Välismaa Koroonaviiruse leviala laieneb plahvatuslikult (2) Weinsteini võib oodata eluaegne vanglakaristus (1) Komisjoni plaanides troonib rohelepe Laguneva NSV Liidu jõhker peatükk – Bakuu must jaanuar (11) Arvamus Juhtkiri: Euroopa kurvastav kaotus (19) Kristina Herodes: kes on metsa omanik? (49) Eiki Berg: tugevama õigus (3) Andrus Karnau: Hunt sõi Karu ära (4) Ursula von der Leyen, David Sassoli, Charles Michel: Euroopa seisab uue päeva koidikul Tiina Saar-Veelmaa: kui tippjuhi sülle saab panna pea Meie Eesti Aleksei Lotman: tuumaenergia kliimat ei päästa (33) Piret Väinsalu: Fermi Energia konverents üritas veenda tuumajaama vajalikkuses (15) Kultuur Ökoküla kannatused ⟩ Inimene on siiski üsna primitiivne liik (4) Sport Tehvandi Spordikeskus asub taas rahasüsti noolima Sise-MMi ärajätmine tekitas hulga küsimusi Jäält saadud pisik, mis nõuab ravimist Venemaa kergejõustik on katastroofi lävel (1) Tallinn Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Tartu Prokuratuur aktsepteerib Suvorovi asjus langetatud riigikohtu otsust Baltikumi suurima ärifestivali külalised kiitsid kõrget taset «Maitsev Tartu» täidab ülikoolilinna restoranid Hiie kaitsjad protestivad raie, motovõistluste ja kaevandamise vastu Mängufilmi «Talve» stsenarist Martin Algus pääses pahandustest tänu kooliteatrile Tartu rahu tehti nii saalis kui saunas Mudamaadlus ja käpikukorvpall: Tartu ülikool tõi tudengite talimängudelt võidu koju Allakirjutanud soovivad humanitaaria kaitseks teaduspoliitika pööramist Kolm õde tulevad lavale balletis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eiki Berg: tugevama õigus

5 min lugemist
Eiki Berg. FOTO: Erakogu

USA nn rahuplaan näitab, et ühel päeval võime avastada end maailmast, kus rahvusvaheline õigus on tugevama õigus, mis lähtub tegelikust olukorrast, eirates varem kehtinud norme ja õigustatud ootusi, kirjutab TÜ rahvusvaheliste suhete professor Eiki Berg.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Washingtonis on sündinud nägemus, kuidas parandada palestiinlaste elujärge. Tervelt 180 leheküljel kirjeldatakse tegevusi, mis ennekõike poliitilises ja majanduslikus plaanis moodustavad tegevuskava järgmisteks ­(rahu)aastateks. Selles antakse palestiinlastele lubadusi oma riigist, majandusõitsengust, heanaaberlikest suhetest, unustusse vajunud austuse ja väärikuse taastamisest. Sekka on seal arve ja mõõdikuid ning isegi mõni kaart, mis võiksid veenda selle kenasti pakendatud toote ostu-müügikõlblikkuses. Aga ei veena. Ja ma mõistan palestiinlasi, mõistan, miks neile ühe suurepärase riigi suurepärase presidendi suurepärane plaan ei sobi. Sest see on koostatud retsepti alusel, mille koostisosade kohta palestiinlaste käest keegi sisendit ei palunud. Sest see teeb Iisraeli riigi suuremaks ja Palestiina veel väiksemaks ja tähtsusetumaks. Ja mis veel olulisem, see võtab palestiinlastelt viimasedki võimalused rahvusvahelisel areenil oma õiguste eest seista. Selles on paraku väga vähe geniaalsust ning liiga palju tugevama õiguse poolel seisja kurjakuulutavat mantrat: «Kui mitte nüüd, siis mitte kunagi.»

Ma peatun selle «sajandi plaaniks» tituleeritud dokumendi riigi­ehituslikel aspektidel ja jätan detailsema osa USA presidendi Donald Trumpi «präänikust» vaatluse alt välja. Olgu kohe öeldud, et plaan algab vildaka eeldusega: Iisraeli suhete normaliseerumine araabia riikidega aitab kaasa konflikti lahendamisele palestiinlastega. Või siiski, Iraani kasvavast mõjust regioonis ära hirmutatud naftašeigid võivad tõesti näha järjest rohkem ortodokssete juutide pantvangis olevas Iisraelis suuremat liitlast kui omaenda usuvendades ajatollades.

30.01.2020 01.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto