Sisukord
Meie Eesti
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (3) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (52) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Piret Väinsalu: Fermi Energia konverents üritas veenda tuumajaama vajalikkuses

4 min lugemist
Piret Väinsalu. FOTO: Erakogu

Eestisse tuumajaama rajamise võimalusi tutvustav konverents oli küll hariv, kuid õhku jäi määrava tähtsusega küsimus, millist tehnoloogiat arendusettevõte ise eelistab, kirjutab Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert Piret Väinsalu.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Eestisse tuumajaama kavandava Fermi Energia tellitud analüüsis jäid perspektiivsete variantidena peale nelja tootja pakutavad reaktorid, millest kaks on 3+ põlvkonna ja kaks 4. põlvkonna tuumajaamad, samas hoiduti selgesõnalistest eelistustest reaktori tüübi suhtes.

Seejuures on varasematel väiksematel kohtumistel (nt Kundas) arendaja välja öelnud, et nad vaatavad 3+ jaama poole, kuna seda on lootust varem turule saada. Optimistlike ennustuste järgi võiks selline jaam valmida 2033. aasta suveks. Sama suunda näitab ka tutvustatud majandusliku tasuvusanalüüsi põhieeldus, et ehitatakse 300 megavati suurune GE Electric BWRX-300 reaktor. Teisisõnu tähendab see veepõhist lahendust, mis on ka praegustes reaktorites kasutusel. Lisatud on küll täiendavad ohutuslahendused ja jaam rajataks väiksemal kujul, kuid sisuliselt on ikkagi tegu 3+, mitte 4. põlvkonna reaktoriga.

Tundub, et avalikkusele soovitakse samas jätta muljet, nagu plaanitaks täiesti uudset lahendust, hoides avatuna võimalust võrdsustada see inimeste peas 4. põlvkonna sulasoolareaktoriga, mis on teoorias ohutum ja kus tekiks vähem jäätmeid. Teoorias seepärast, et sellist tehnoloogiat pole veel praktikas kasutusel ning selleks ei ole ka lootust lähema kümne aasta jooksul.

Konverentsil tutvustatud teostatavusanalüüsi põhilised allikad olid Fermi Energia enda esitatud andmed ehituse maksumuse ja majandusliku tulususe kohta. Jääb mulje, et analüüsi koostajatel ei olnud väljastpoolt võtta ühtegi sõltumatut allikat, millele tugineda. Vastasel juhul eeldanuks näha analüüsis andmeid, mis pärineks just sellistest allikatest. Tuumatööstusel on mõistagi ambitsioon näidata, et ollakse odavam kui senised kallid ja väga pika tasuvusajaga tuumajaamad, kuid päriselt ei ole selle võimalikkust suudetud tõestada.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto