Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
31.01.2020
Eesti Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Postimees – kvaliteetajakirjanduse vedur (20) Valitsus lükkas Estonia uurimise otsuse edasi Vastuoluline perearst Madis Veskimägi: «Vigade mahavaikimisest hakkaks mul halb» (13) Tähekese nimi tuli väikese viguriga (1) Majandus E-residentidega sehkendamine tõi ärikeelu ja vanglakaristuse Lihatööstuste äritüli läheb riigikohtusse (1) Välismaa Koroonaviiruse leviala laieneb plahvatuslikult (2) Weinsteini võib oodata eluaegne vanglakaristus (1) Komisjoni plaanides troonib rohelepe Laguneva NSV Liidu jõhker peatükk – Bakuu must jaanuar (11) Arvamus Juhtkiri: Euroopa kurvastav kaotus (19) Kristina Herodes: kes on metsa omanik? (49) Eiki Berg: tugevama õigus (3) Andrus Karnau: Hunt sõi Karu ära (4) Ursula von der Leyen, David Sassoli, Charles Michel: Euroopa seisab uue päeva koidikul Tiina Saar-Veelmaa: kui tippjuhi sülle saab panna pea Meie Eesti Aleksei Lotman: tuumaenergia kliimat ei päästa (33) Piret Väinsalu: Fermi Energia konverents üritas veenda tuumajaama vajalikkuses (15) Kultuur Ökoküla kannatused ⟩ Inimene on siiski üsna primitiivne liik (4) Sport Tehvandi Spordikeskus asub taas rahasüsti noolima Sise-MMi ärajätmine tekitas hulga küsimusi Jäält saadud pisik, mis nõuab ravimist Venemaa kergejõustik on katastroofi lävel (1) Tallinn Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Tartu Prokuratuur aktsepteerib Suvorovi asjus langetatud riigikohtu otsust Baltikumi suurima ärifestivali külalised kiitsid kõrget taset «Maitsev Tartu» täidab ülikoolilinna restoranid Hiie kaitsjad protestivad raie, motovõistluste ja kaevandamise vastu Mängufilmi «Talve» stsenarist Martin Algus pääses pahandustest tänu kooliteatrile Tartu rahu tehti nii saalis kui saunas Mudamaadlus ja käpikukorvpall: Tartu ülikool tõi tudengite talimängudelt võidu koju Allakirjutanud soovivad humanitaaria kaitseks teaduspoliitika pööramist Kolm õde tulevad lavale balletis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Piret Väinsalu: Fermi Energia konverents üritas veenda tuumajaama vajalikkuses

4 min lugemist
Piret Väinsalu. FOTO: Erakogu

Eestisse tuumajaama rajamise võimalusi tutvustav konverents oli küll hariv, kuid õhku jäi määrava tähtsusega küsimus, millist tehnoloogiat arendusettevõte ise eelistab, kirjutab Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert Piret Väinsalu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eestisse tuumajaama kavandava Fermi Energia tellitud analüüsis jäid perspektiivsete variantidena peale nelja tootja pakutavad reaktorid, millest kaks on 3+ põlvkonna ja kaks 4. põlvkonna tuumajaamad, samas hoiduti selgesõnalistest eelistustest reaktori tüübi suhtes.

Seejuures on varasematel väiksematel kohtumistel (nt Kundas) arendaja välja öelnud, et nad vaatavad 3+ jaama poole, kuna seda on lootust varem turule saada. Optimistlike ennustuste järgi võiks selline jaam valmida 2033. aasta suveks. Sama suunda näitab ka tutvustatud majandusliku tasuvusanalüüsi põhieeldus, et ehitatakse 300 megavati suurune GE Electric BWRX-300 reaktor. Teisisõnu tähendab see veepõhist lahendust, mis on ka praegustes reaktorites kasutusel. Lisatud on küll täiendavad ohutuslahendused ja jaam rajataks väiksemal kujul, kuid sisuliselt on ikkagi tegu 3+, mitte 4. põlvkonna reaktoriga.

Tundub, et avalikkusele soovitakse samas jätta muljet, nagu plaanitaks täiesti uudset lahendust, hoides avatuna võimalust võrdsustada see inimeste peas 4. põlvkonna sulasoolareaktoriga, mis on teoorias ohutum ja kus tekiks vähem jäätmeid. Teoorias seepärast, et sellist tehnoloogiat pole veel praktikas kasutusel ning selleks ei ole ka lootust lähema kümne aasta jooksul.

Konverentsil tutvustatud teostatavusanalüüsi põhilised allikad olid Fermi Energia enda esitatud andmed ehituse maksumuse ja majandusliku tulususe kohta. Jääb mulje, et analüüsi koostajatel ei olnud väljastpoolt võtta ühtegi sõltumatut allikat, millele tugineda. Vastasel juhul eeldanuks näha analüüsis andmeid, mis pärineks just sellistest allikatest. Tuumatööstusel on mõistagi ambitsioon näidata, et ollakse odavam kui senised kallid ja väga pika tasuvusajaga tuumajaamad, kuid päriselt ei ole selle võimalikkust suudetud tõestada.

30.01.2020 01.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto