Sisukord
Meie Eesti
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (3) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (3) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (2) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? (1) Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (12) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar (1) Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (52) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama (1) Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Aleksei Lotman: tuumaenergia kliimat ei päästa

2 min lugemist
Aleksei Lotman. FOTO: Madis Sinivee

«Rahumeelse aatomi» propaganda on taas hoo sisse saanud. Kümmekond aastat tagasi käis see ka, kuid vaibus pärast Fukushima katastroofi.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Enne õnnetust oli suur osa Eesti poliitilistest jõududest tuuma­usku pööratud; rohelised olid erand ja neid pidasid «arvamusliidrid» veidrikeks. Kui pauk käis, olid korraga kõik seda meelt, et meie tuumaenergeetikat ei vaja. Tuumajaamasõbrad leidsid endale muu tegevuse, näiteks fosforiidikaevanduste propageerimise.

Ajapikku hakkas «tuumapromo» taas avalikku inforuumi imbuma. Sel nädalal toimus Fermi Energia suur konverents, mis on senise propaganda tipphetk. Kliimaekspert Piret Väinsalu vahendab põgusalt selle ürituse muljeid, kus tuumaenergiat üritati näidata kliima­päästjana, kuid jäeti selgusetuks küsimus, millist reaktorit rajada soovitakse.

Ei ole midagi uut siin päikese all: tuumaenergeetikat kui kliimasõbralikku lahendust on korduvalt varemgi üritatud esile tõsta. Greenpeace näitas juba umbes 30 aastat tagasi, et enamik selleks kasutatud argumentidest ei pea vett. Reaktoreid on vahepealsel ajal küll arendatud, kuid tehnoloogia põhilised probleemid on säilinud.

Nagu paljudel muudelgi juhtudel kujundatakse kampaania korras avalikku arvamust nii, et lastakse mõnd tõest fakti endale kasuliku nurga alt paista. On tõsi, et töötav tuumaelektrijaam ei heida arvestataval määral õhku süsihappegaasi ega teisi kasvuhoonegaase. Samas, uue jaama ehitamine on väga energia- ja materjalimahukas ning loomulikult kaasneb sellega ka kasvuhoonegaaside emissioon. Sama kehtib uraani kaevandamise kohta. Ent fossiilkütustega võrreldes on kogu tsükkel kliima mõttes vähem saastav.

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto