Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
31.01.2020
Eesti Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Postimees – kvaliteetajakirjanduse vedur (20) Valitsus lükkas Estonia uurimise otsuse edasi Vastuoluline perearst Madis Veskimägi: «Vigade mahavaikimisest hakkaks mul halb» (13) Tähekese nimi tuli väikese viguriga (1) Majandus E-residentidega sehkendamine tõi ärikeelu ja vanglakaristuse Lihatööstuste äritüli läheb riigikohtusse (1) Välismaa Koroonaviiruse leviala laieneb plahvatuslikult (2) Weinsteini võib oodata eluaegne vanglakaristus (1) Komisjoni plaanides troonib rohelepe Laguneva NSV Liidu jõhker peatükk – Bakuu must jaanuar (11) Arvamus Juhtkiri: Euroopa kurvastav kaotus (19) Kristina Herodes: kes on metsa omanik? (49) Eiki Berg: tugevama õigus (3) Andrus Karnau: Hunt sõi Karu ära (4) Ursula von der Leyen, David Sassoli, Charles Michel: Euroopa seisab uue päeva koidikul Tiina Saar-Veelmaa: kui tippjuhi sülle saab panna pea Meie Eesti Aleksei Lotman: tuumaenergia kliimat ei päästa (33) Piret Väinsalu: Fermi Energia konverents üritas veenda tuumajaama vajalikkuses (15) Kultuur Ökoküla kannatused ⟩ Inimene on siiski üsna primitiivne liik (4) Sport Tehvandi Spordikeskus asub taas rahasüsti noolima Sise-MMi ärajätmine tekitas hulga küsimusi Jäält saadud pisik, mis nõuab ravimist Venemaa kergejõustik on katastroofi lävel (1) Tallinn Vallandatud direktor ei nõustu süüdistustega (12) Tartu Prokuratuur aktsepteerib Suvorovi asjus langetatud riigikohtu otsust Baltikumi suurima ärifestivali külalised kiitsid kõrget taset «Maitsev Tartu» täidab ülikoolilinna restoranid Hiie kaitsjad protestivad raie, motovõistluste ja kaevandamise vastu Mängufilmi «Talve» stsenarist Martin Algus pääses pahandustest tänu kooliteatrile Tartu rahu tehti nii saalis kui saunas Mudamaadlus ja käpikukorvpall: Tartu ülikool tõi tudengite talimängudelt võidu koju Allakirjutanud soovivad humanitaaria kaitseks teaduspoliitika pööramist Kolm õde tulevad lavale balletis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksei Lotman: tuumaenergia kliimat ei päästa

2 min lugemist
Aleksei Lotman. FOTO: Madis Sinivee

«Rahumeelse aatomi» propaganda on taas hoo sisse saanud. Kümmekond aastat tagasi käis see ka, kuid vaibus pärast Fukushima katastroofi.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Enne õnnetust oli suur osa Eesti poliitilistest jõududest tuuma­usku pööratud; rohelised olid erand ja neid pidasid «arvamusliidrid» veidrikeks. Kui pauk käis, olid korraga kõik seda meelt, et meie tuumaenergeetikat ei vaja. Tuumajaamasõbrad leidsid endale muu tegevuse, näiteks fosforiidikaevanduste propageerimise.

Ajapikku hakkas «tuumapromo» taas avalikku inforuumi imbuma. Sel nädalal toimus Fermi Energia suur konverents, mis on senise propaganda tipphetk. Kliimaekspert Piret Väinsalu vahendab põgusalt selle ürituse muljeid, kus tuumaenergiat üritati näidata kliima­päästjana, kuid jäeti selgusetuks küsimus, millist reaktorit rajada soovitakse.

Ei ole midagi uut siin päikese all: tuumaenergeetikat kui kliimasõbralikku lahendust on korduvalt varemgi üritatud esile tõsta. Greenpeace näitas juba umbes 30 aastat tagasi, et enamik selleks kasutatud argumentidest ei pea vett. Reaktoreid on vahepealsel ajal küll arendatud, kuid tehnoloogia põhilised probleemid on säilinud.

Nagu paljudel muudelgi juhtudel kujundatakse kampaania korras avalikku arvamust nii, et lastakse mõnd tõest fakti endale kasuliku nurga alt paista. On tõsi, et töötav tuumaelektrijaam ei heida arvestataval määral õhku süsihappegaasi ega teisi kasvuhoonegaase. Samas, uue jaama ehitamine on väga energia- ja materjalimahukas ning loomulikult kaasneb sellega ka kasvuhoonegaaside emissioon. Sama kehtib uraani kaevandamise kohta. Ent fossiilkütustega võrreldes on kogu tsükkel kliima mõttes vähem saastav.

30.01.2020 01.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto