T, 28.11.2023

Andi Hektor: nutikas õhtumaine väikeriik, mis mõtleb suurelt

Andi Hektor
, kolumnist
Facebook
Comments 3
Andi Hektor
Andi Hektor Foto: Erakogu

Süvatehnoloogia ettevõtted vajavad tarka investorit riigi näol, kes võiks selle tarbeks odavalt laenu võtta, kirjutab kolumnist Andi Hektor.

Uudistest on läbi jooksnud sõnapaar «õhtumaised väärtused». Olen alati unistanud, et Eesti oleks õhtumaine nutikas riik. Maailma jagamine õhtu- ja hommikumaaks pärineb Rooma impeeriumi teisest perioodist, kui see vaikselt kaheks rebenes. Rikkus ja kultuur olid hommikumaal (Kagu-Euroopa, Lähis-Ida), õhtumaa (Lääne-Euroopa) oli üks õige metsik kant.

Lääne üllatuslik tõus algas hiliskeskajal. Õhtumaa oli võrreldes ida tsivilisatsioonidega ebastabiilne, heterogeenne ja metsik. Ometi algas just siit innovatsioonibuum: valitsemises, religioonis, ettevõtluses, hariduses, teaduses, tehnoloogias. Euroopa oli just parajalt kuum supipott, milles podises sobiv puljong kultuurilise homo- ja heterogeensuse, kultuursuse ja metsikuse piiril, vürtsitatuna antiikse tarkusega. Lääs täitus seiklejatega, füüsiliste ja vaimsetega, kes tõid nii segadust kui ka uuendusi. Euroopast sai suure osa maailma valitseja. Just siin küpses valmis indiviidi vabadust maksimeeriv ja efektiivseim valitsemisvorm, liberaalne demokraatia.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles