Sisukord
Arvamus
Tänane leht
04.02.2020
Eesti EKRE kopeeris apteegieelnõu selgituse oravatelt (44) EKKM tohib oma majja jääda Epideemia peatamiseks teoreetiliselt valmis (9) Mikrobioloog: Koroonaviirus pole teistest hingamisteede viirustest ohtlikum (7) Meeleheitlikult viiruspuhanguga võitlev Hiina möönab eksimusi Majandus E-residendi ulmelise kasumiga firma plaanib ambitsioonikat börsidebüüti (1) Maksuamet nügib üürileandjaid: aastas jääb laekumata kümneid miljoneid Välismaa Meeleheitlikult viiruspuhanguga võitlev Hiina möönab eksimusi Johnson asus Brüsseliga reeglite üle vaidlema Somaalia elab rändtirtsude hirmus Londoni ründaja oli ustav Islamiriigile AJA PEEGEL ⟩ Jalta konverentsil jagati Euroopat rohke alkoholi ja lutikate keskel (2) Saksa relvajõud on hädas paremäärmuslastega (3) Iraan lõpetas lennuõnnetuse uurimisel koostöö Ukrainaga Arvamus Juhtkiri: üle ilma viirus (1) Bretty Sarapuu: kuhu jäi eesti keel? (17) Neeme Raud: ahelatest vaba Trump tagasi kesklaval (4) Karmo Tüür: kobarsõjad meie ümber (2) Jaan Sootak: karistuse kasutusjuhend (1) Kaija Teemägi: tulevikuametiteks valmistume praegu Meie Eesti Andres Kasekamp: Kanada ja sõjaelevant lõunas Erkki Koort: tõsised eestlased ja WEXIT Kanadas (1) Kultuur Mis on Eesti eelmise aasta menukaimad raamatud? Kätlin Vainola: Eesmärgiks oli tutvustada lastele eesti kultuuri, teaduse ja kunsti saavutusi OMD 40 – elektroonilise muusika tantsupidu (1) Sport Neljarattalise põrgulise müümine – ärisaladusi tuleb kaitsta, unistajaid peletada Kristjan Kangur arvati korvpallikoondise nimekirja Klæbo murdis sõrme, ees ootab võistluspaus Tervis Mikrobioloog: Koroonaviirus pole teistest hingamisteede viirustest ohtlikum (7) Tartu Mustvee vald valmistub oma gümnaasiume kaotama Jonna Pechter: anna mulle oma ID-kaart, ma teen su rikkaks! Tartumaal saab tänavu tolmuvabaks üks kruusatee (1) Veeriku poe B-plaan näeb ette külaliskortereid Kliinikumi parkimismajas haigutab tühjus, ent tänavad on täis pargitud (3) NBA õppetund: korvpalliväljakul tippu jõudmiseks tuleb mäng muuta elustiiliks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaan Sootak: karistuse kasutusjuhend

3 min lugemist
Jaan Sootak. FOTO: Sille Annuk

Kas tõesti arvame, et normiusaldus ja õiguskuulekus tagatakse karmi karistuse ähvardava mõõgaga, küsib Tartu Ülikooli õigusteaduskonna karistusõiguse professor Jaan Sootak.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Igaüks teab kodumasinaga ümberkäimise kuldreeglit: kui enam midagi muud teha ei oska, siis loe kasutusjuhendit. Viimase aja kirjutavas, rääkivas ja näitavas ajakirjanduses on üheks tähelepanu pälvivaks teemaks tõusnud karistus. Ajendatuna küll Saaremaal juhtunud traagilisest liiklusõnnetusest, puudutatakse neis käsitlustes tegelikult – küllap sageli ka tahtmatult või teadmatusest – paljusid karistusõiguse ning karistuse mõiste ja selle kohaldamise põhiküsimusi.

Paraku tuleb seegi kord nentida, et ühe dramaatilise sündmuse pinnalt osatakse kõigepealt teha ainult üks järeldus: seadust tuleb muuta, praegusel juhul siis karistust karmistada! Selle vastu või vähemalt vastukaaluks on siiski tekkinud ka teine lähenemine, mis lähtub tõsiasjast, et vanglakaristus ei suuda inimest parandada, rohkem tuleks pöörata tähelepanu sotsiaaltööle, ennetusele jms (Skandinaaviast pärit üleskutse: «Parim kriminaalpoliitika on sotsiaalpoliitika!»).

Sotsiaaltöö ja karistamise vastastikuse toetava toime vastu ei saa mõistagi midagi olla. Ajakirjanduse väitlusest jääb aga mulje, nagu toimiks karm karistus ainuüksi nende kahe pooluse vahel tekkivas pingeväljas ning et lõppkokkuvõttes on karistuse eesmärk ikkagi süüdlase parandamine. Nii see siiski ei ole. Nüüd ongi paras aeg võtta käsile meie kasutusjuhend – karistusseadus.

03.02.2020 05.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto