Sisukord
Tänane leht
Postimees
10.08.2020
«Eesti on ju e-riik. Kuidas siis nii läks?» (9) Eesti Eesti lühiuudised Katastroof nõudis 14 inimese ja lennufirma elu Eesti mee müük kasvas hüppeliselt Majandus Hinnalangus tuleb kasuks jõukamatele (1) Dollar odavnes juuli teises pooles järsult Majanduse lühiuudised Välismaa Minsk jäi ärevalt ootama valimiste järellainetust (5) Välismaa lühiuudised Liibanonlased nõuavad võimukandjate kõrvaldamist (1) Instagrami-aktivistid paljastavad Egiptuse eliidi jõledusi Arvamus Juhtkiri: digiriigi kõikuv kuvand (1) Tuuli Põhjakas: vajalik puhkus «tavalisest» Jürgen Ligi: Martin Helme huvide konflikt (51) Kaarel Vanamölder: kriisikevade õppetund? (2) Lemmit Kaplinski: peatagem raudtee elektrifitseerimine (2) Edward Lucas: õnn väljendada arvamust (2) Kultuur Tartuffi soovitused: traditsioonilised lembeavaldused ja iseäralikud armastuslood (1) Toomiku helged varjundid (7) Sport Anett Kontaveit jahib karjääri teist triumfi Spordi lühiuudised Vundamendi ladumine võttis peatreeneri isegi korraks naeratama Lillemets rassis end üksinda maailmas teiseks, Alver tõukas Balta troonilt Tartu Napsumüügi piirang paneb pubid proovile ja ööklubid kinni (3) Kätlin Konstabel: koroonajooksikud, mõistus ja tunded Unustage rohelised mehikesed! Metsatüli jõudis kohtusse (1) Tartu lühiuudised Ööd on siin mustad ja rahvast kõvasti vähem kui reedeti tavaliselt Raha ajas Naiivi pidajad ja majaomaniku tülli Õed püüavad mitte lasta elul endast üle sõita Kriis tõi juurde hulga linnaaednikke Meelelahutus Koomiks Sudoku

Hiiglaste klipi stsenaarium valmis Ansipi juuresolekul

3 min lugemist
Godzilla-Ansip hävitab King Kong-Haloneni Tallinna Vabaduse väljakul vabadusemõõgaga. FOTO: Frost FX

ETV traditsiooniline aastalõpu sketšisaade «Tujurikkuja» viimane episood esitas King Kongi ja Godzilla-filmide võtmes hiiglasliku Soome presidendi Tarja Haloneni ja Eesti peaministri Andrus Ansipi võitlust Tallinna südalinnas.

Tellijale TellijaleLisaks aastalõpul teleri ees istunutele on internetiklippi vaadatud tuhandeid kordi mõlemal pool Soome lahte.

Klipi stsenaarium valmis juba suvel ja kirjutamise juures viibis – ilma enda teadmata – ka peaminister Andrus Ansip.

«Kirjutasime seda ühel kaunil suvepäeval Seto talumuuseumi tsäimaja ees istudes. Ümber maja luusisid pidevalt aga mingid turvamehed,» jutustab üks loo autoritest Erik Moora.

«Ühtäkki saabus ka nende kohalviibimisele selgitus – majast tuli välja peaminister koos oma saatjaskonnaga. Meie võtsime seda igatahes kui märki peaministri mentaalsest heakskiidust ja tundsime, et sketši sisu on saanud tänu tema enda kohalolule eriti täpne,» lisab ta.

Hiidkoletiste sketš on Moora hinnangul üks efektmahukamaid teleklippe, mis iialgi Eestis valminud. Efektide eest kandsid hoolt firmad Frost FX OÜ ja Tolm OÜ.

Kui «Tujurikkuja» oleks pidanud tegijatele tasu maksma hinnakirja järgi, oleks klipi tehnilise töötluse eelarve olnud suurusjärgus 350 000 eurot. See on ligikaudne arvestus, sest Frost FXi loomingulise juhi Heiki Lutsu sõnul töötas selle kallal 14 inimest kokku umbes 7700 tundi, üks neist isegi Hispaanias. Seekord tegid profid oma tööd lihtsalt tegemise lustist, ilma selle eest tasu saamata.

«Enne efektide tegemist filmisime eraldi üles kõigi kaadrite taustad. See tähendas massilist kaameraga mööda Tallinna kesklinna katuseid ja kirikutorne ronimist, lisaks põgenevate inimeste tormamist mööda linna. Seejärel filmisime stuudios üles kõik tegelased-karakterid,» rääkis Moora hiidkoletiste pooleaastasest saamisloost.

Kuigi Lutsu sõnul oli Frost FXi jaoks põhiline väärtus valdkonna propageerimine, oskas ettevõte hoolimata sellest tööst ka kasu saada. Klipi keskel on ühe Tallinna kõrghoone seinale pangareklaami asemele digitaalselt monteeritud teostajafirma reklaam.

«See nali sündis öösel kell neli. Klippi ETVs üle vaadates ei märganud seda keegi ja meie ka midagi ei öelnud. Nii see läks,» naeris loominguline juht. Nii jõudiski reklaamivaba ETV eetrisse videotöötlusfirma reklaam.
Enne «Tujurikkuja» neljanda saate eetrisseminekut rääkis Moora meedias, et klippe saab kokku vähemalt kaheksa ja kui neid on vähem, siis on põhjust tsensuuri kahtlustada. Nagu televaataja nägi, jõudis 31. detsembril ekraanile vaid seitse videolõiku. Välja jäi dirigeerimis-teemaline nali.

Moora sõnul näevad kõiki kaheksat klippi need, kes ostavad «Tujurikkuja» DVD.

«Seal on väga palju väärtusliiku lisamaterjali: saadetest välja jäänud sketše, üles filmitud proove jne,» reklaamis ta DVDd. «Tegemist oligi tagasihoidliku enesetsensuuriga, mille osaliselt tingis saateks ettenähtud aeg.»

Klipp äratas vastukaja Soomes

08.08.2020 10.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto