N, 8.12.2022

Video ⟩ Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata

Elo Mõttus-Leppik
Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
  • Mõne lapsevanema hinnangul oli direktori juhtimistiil vilets
  • 87 lapsevanemat andis esmaspäeval toetusallkirja direktori toetuseks
  • Haridusameti juhi sõnul lahkus direktor omal soovil

Oktoobris tähistas Tallinna Poska lasteaed 95. aastapäeva. Sellest 30 aastat lasteaeda juhtinud direktori Helve-Annela Õisma peorõõmu varjutas aga teadmine, et selles ametis ta tõenäoliselt enam jätkata ei saa. Tema kahtlusi oli kinnitanud e-kiri tema tööga rahulolematult lapsevanemalt: «Haridusamet on juba pikemat aega teadlik probleemist meie lasteaia direktoriga. Nad on palunud direktoril lahkuda. Kuna on lasteaia 95. aastapäev, siis lastakse tal see veel ära teha.»

Paar päeva pärast aktust kutsutigi direktor haridusameti juhi jutule. «Ameti juhataja ütles, et mind suudetakse kaitsta aasta lõpuni. Korduvalt anti mõista, et probleem laheneb minu lahkumisega,» selgitab nüüd juba endine direktor Õisma, miks ta varsti pärast seda kohtumist lahkumisavalduse esitas. «Pärast seda vestlust olin ikka väga läbi.»

Kuigi ta allkirjastas lahkumisavalduse vabatahtlikult, ütleb ta nüüd, et talle ei jäetud muud valikut.

Haridusameti juht Andres Pajula ei ole oma sõnul sundinud direktorit ametist lahkuma. «Lasteaia direktor on ise avaldanud soovi minna vanaduspensionile ja me saatsime ta väärikalt ära. Tänasime teda nende võimalustega, mis meil olid. Nii oligi,» ütleb Pajula.

Tallinna haridusameti juht Andres Pajula
Tallinna haridusameti juht Andres Pajula Foto: Remo Tõnismäe

Küsimusele, miks Helve-Annela Õisma teist juttu räägib, vastab Pajula: «Ma ei oska öelda, võib-olla tuleb see mingisugusest ealisest iseärasusest või millestki muust, ma tõesti ei tea.»

Osad lapsevanemad pole rahul

Konflikt Poska lasteaias sai alguse eelmise aasta kevadel, kui ootamatult lahkus ametist pikaaegne õpetaja. Vähemalt kolm lapsevanemat süüdistasid õpetaja lahkumises direktor Helve-Annela Õisma autoritaarset juhtimisstiili ja pöördusid murega Tallinna haridusameti poole. Haridusameti juht vestles direktoriga ning tegi talle ülesandeks taastada töörahu ja koostöö kõigi lasteaia lapsevanematega.

Ka lasteaia hoolekogu arutas teemat, jõudes järeldusele, et õpetaja lahkumine ei ole piisav põhjus direktori ametist vabastamiseks ning enamik lapsevanemaid ei pane direktori juhtimisstiili pahaks.

Haridusameti juhi Andres Pajula sõnul on aga direktori ülesanne lahendada kõigi lapsevanemate probleemid. «Osa lapsevanemaid ei olnud rahul sellega, et nende rühmast olid teatud õpetajad sunnitud lahkuma. See oli probleem,» ütleb Pajula.

Hoolekogu esinaine Nora Lahe ei nõustu, et õpetajate lahkumise taga on direktori juhtimisstiil. Ta pöörab tähelepanu, et samasse lasteaiarühma sügisel leitud ja peatselt lahkumisavalduse esitanud uus õpetaja ei lahkunud direktori juhtimisoskuste tõttu. «Uus õpetaja tõi lahkumise põhjusena, et ta ei suutnud vastata osade lapsevanemate ootustele,» selgitab Nora Lahe. «Hoolekogu rõhutas Haridusametile juba toona, et direktori väljavahetamine ei pruugi seetõttu lahendus olla.»

87 lapsevanemat protestib

Esmaspäeva hommikul saatsid Poska lasteaia 87 lapsevanemat haridusametile kirja, milles avaldavad toetust direktorile.

«Üks põhjustest, miks oleme oma lapsele valinud just Poska lasteaia, on Helve-Annela Õisma juhtimisel loodud positiivne ja meeldiv keskkond,» kirjutavad lapsevanemad pöördumises.

Lisaks nõudis hoolekogu selgitust, milles direktorit süüdistatakse ja miks ei ole haridusamet arvestanud enamiku lapsevanemate arvamusega, kellel pole direktori tööle ühtegi etteheidet.

Lasteaia hoolekogu liikme Grete Laansoo sõnul hakkasid lapsevanemad allkirju koguma, kuna haridusamet ei tegutse läbipaistvalt ja on direktori vabastanud kergekäeliselt ja fakte kontrollimata.
Lasteaia hoolekogu liikme Grete Laansoo sõnul hakkasid lapsevanemad allkirju koguma, kuna haridusamet ei tegutse läbipaistvalt ja on direktori vabastanud kergekäeliselt ja fakte kontrollimata. Foto: Remo Tõnismäe

«Enamik lapsevanemaid on seisukohal, et direktor on teinud oma tööd eeskujulikult. Me soovime haridusametilt teada, miks nad on kuulda võtnud ainult kahe-kolme direktoriga rahulolematu lapsevanema arvamust ning hoolekogult ja teistelt lastevanematelt hinnangut küsimata teinud direktorile jõulise ettepaneku ametist lahkuda,» ütleb lasteaia lapsevanemate ja õpetajate esindajaid koondava hoolekogu liige, lapsevanem Grete Laansoo.

Andres Pajula kinnitas, et on 87 lapsevanema allkirjaga kirja kätte saanud.

«Ma ei saa selle kirjaga midagi ette võtta, sest Poska lasteaia direktor on lahkunud ametist omal soovil, keegi ei ole talle survet avaldanud,» ütleb Pajula. «Kui direktor tundis, et ei suuda enam lasteaia juhtimisega hakkama saada, siis see oli tema, mitte haridusameti otsus.»

Hoolekogu esimehe Nora Lahe sõnul ei vasta haridusameti juhi väide tõele. «Hoolekogule teadaolevalt on haridusamet teinud direktorile mitu lahkumissoovitust. Seda on haridusameti esindaja Piret Lind kinnitanud nii 8. oktoobril toimunud hoolekogu koosolekul kui ka varem telefonivestluses minuga,» väidab Lahe.

«Lahkumisavaldust ei kirjutanud ma omal soovil, vaid haridusameti juhataja ettepanekul poolte kokkuleppel,» kinnitab ka Helve-Annela Õisma.

«Eks 30-aastase staažiga direktoril oli soov väärikalt lahkuda ja ta otsustas ilmselt ise avalduse kirjutada, mitte oodata, kuni ta lahti lastakse,» oletab Grete Laansoo.

Aga miks direktor nüüd ümber on mõelnud? Õisma sõnul on tal südames rahu, sest ta on teinud lasteaia heaks ja arenguks kõik, mis ta suutis. Ta ütleb, et soovitas lastevanematel tema toetuseks allkirju mitte koguda, aga kuna lapsevanemad leidsid, et ülekohut ei saa niisama jätta, siis ta nõustus rääkima.

Grete Laansoo sõnul otsustati allkirju koguma hakata, kuna haridusamet ei tegutse läbipaistvalt ning on otsuse langetanud kergekäeliselt ja fakte kontrollimata.

«Viimasel ajal on nii Tallinnas kui ka muudes omavalitsustes ametist kangutatud üsna palju haridusjuhte. Tundub, et selliseid otsuseid tehakse liiga kergekäeliselt ja ennatlikult. Kui leidub paar-kolm rahulolematut kodanikku, siis võetakse teema üles ja faktidesse süüvimata leitakse, et lihtsam on juht välja vahetada, lootes, et sellega olukord laheneb,» põhjendab sekkumist Laansoo. «Mis annab meile kindluse, et samad probleemid ei jätku uue juhiga?»

Märksõnad
Tagasi üles