Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.02.2020
Eesti Tartu Ülikooli kliinikumi kliinikujuhid esitasid järgmise ultimaatumi (25) Video ⟩ Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata (6) Teise samba saatus nüüd presidendi otsustada Tele2 lubab töötajatel piiramatult puhata Lärmakad varesed segavad Muhus koolitundi Kõmmari tapmises süüdistatav: «Mõtlesin, et sain Raivolt kirvega pähe» (9) Majandus Segadus kütuseturul ajas tanklad jälle tülli Koroonaviirus lõi nafta hinnal jalad alt (9) Eesti perefirma ostis soomlastelt Tamrexi Välismaa Iowa eelvalimised võitsid kõik kandidaadid Soome valitsuse kulutuskava sai karmi hinnangu (1) Pensionistreik on uputanud Prantsusmaa suurlinnad prügilehka Prantsusmaal pussitati surnuks häälekas Tšetšeenia režiimi kriitik Arvamus Juhtkiri: kriitilises seisus kliinikum Erkki Koort: head hinnatõusupäeva! (11) Jaak Laineste: odav ja puhas elekter murrab kliima- ja keskkonnamured (7) Ene-Margit Tiit: riigi väärtuste matemaatika (21) Mari-Vivian Ellam: kool õpetab, et ähvardamine on lubatav (10) Erkki Bahovski: rikas pruut (3) Meie Eesti Meelis Kuusk: Ida-Viru identiteet ületab rahvusi Ago Gaškov: kui jätkusuutlik on aeglane surm? (2) Aimar Altosaar: Ida-Virumaa on meie südameasi Kultuur Aile Asszonyi: üks ring sai täis (2) Elim Chan: Dirigeerimine oli pikka aega ainult meeste maailm Arvo Pärdi hõõguv muusika Hamburgi taevasaalis (2) Sport Eesti ihkab Kanepi-järgsel ajastul Maailmaliigasse Noorem põlv päästis Kutmani mälestusvõistluse Itaalia tuleb Tallinna D-koondisega Tartu Kliinikumi juhtimiskriis on tulisem, kui oli varem (1) Vanade fotode galerii ⟩ Insener August Komendant lõi Tartusse betoonpärle, mis on senini alles Kunstnik küsib maalilt, kas ta tuleb näitusele Artur Kuusi karikaruur: sotsid läbirääkimistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Koort: head hinnatõusupäeva!

2 min lugemist
Erkki Koort FOTO: Konstantin Sednev

Eestis on kütusega kummalised lood. Maavarana nafta justkui puudub, aga riigimaksudena oleks justkui olemas. Ajal, mil meie meeli on köitnud alkoholiaktsiis ning II pensionisammas, oleme unustanud ühe tõelise hinnatõusuveduri. Kütus mõjutab kõiki teisi hindu ning vaata kuidas tahad, aga liitrikaupa seda eriti tihti ei osta.

Toimib kummaline seaduspärasus, kus nädala alguses hind alati tõuseb ja nädala lõpupoole langeb, kui muidugi langeb. Enamasti käib see tõus justkui valsitaktis, kuid alla ei tule hind sugugi samas rütmis. See on seaduspära ning kütuse maailmaturu hind meie tanklaid ei kõiguta. See tähendab, et vaatamata maailmaturu hinna langusele liigub meie kütusehind nädalas ikkagi paari sendi võrra üles. Kuidas muidu seletada nähtust, et hoolimata märgatavast toornafta hinna kukkumisest kahe nädala eest tõusis Eestis bensiin 95 liitri hind nädala eest üle viie sendi. Kas meie ostame siis tõesti mingilt teiselt maailmaturult?

Kütuseettevõtjad põhjendasid seda loomulikult pineva konkurentsiga, mida mina Eesti tanklates küll kunagi näinud ei ole, ja muutunud hinnatõusupäevaga. Tavaliselt olevat meie riigis hinnatõusupäev esmaspäev, mil kütusehinda tõsteti, ja nädala edenes langetati, kuid novembris olla see kütuseettevõtjate sõnul liikunud teistele päevadele. Mine nüüd võta kinni, milline on see uus hinnatõusupäev. Jaanuaris olla see päev olnud koguni reede.

2021. aasta alguseks on meie maailmaturg tõstnud hinna ka ilma muude teguriteta vähemalt 1,5 euro peale liitrist.

11

Lühidalt on meil Eestis aastas 52 hinnatõusupäeva ning märkamatult rühib kütuse hind üles, sest tavaliselt jääb see ikka paar senti kallimaks kui enne. See tähendab, et 2021. aasta alguseks on meie maailmaturg tõstnud hinna ka ilma muude teguriteta vähemalt 1,5 euro peale liitrist.

Kütusemüüjad on ju kasumit taotlevad ettevõtted, seda tõesti. Ettevõtted maksavad riigikassasse makse, loomulikult. Kas olete kunagi jälginud, kes on Eesti suurimad maksumaksjad või millises sektoris nad tegutsevad? Juba aastaid juhib edetabelit üks ja seesama kütusemüüja. Esikümnesse mahub neid veel kolm-neli, olenevalt aastast.

Oleme aastaid aasinud, kuidas Venemaa elab naftatuludest, aga tegelikult teeme seda ka meie. Hoolimata sellest, et üks poliitik teatas – Wikipediale viidates – naftaleiust Hiiumaal, ei tule meil seda päriselt maa seest. Või ikkagi tuleb? Seniks kuni seda selgitatakse, head hinnatõusupäeva!

Seotud lood
04.02.2020 06.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto