Koroonaviirus lõi nafta hinnal jalad alt

2 min lugemist
  • Nafta hind on aasta algusest langenud 20 protsenti.
  • Koroonaviirus vähendab nõudlust vähemalt poole miljoni barreli võrra ööpäevas.
  • Citigroup alandas nafta hinnaprognoosi 50 dollarini barrelist.
Nafta hind FOTO: Pm
Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kui aktsiaturud on võtnud üha laiemalt levinud koroonaviirust suhteliselt rahulikult (vaid kahel päeval on suuremad börsid langenud enam kui ühe protsendi), siis suurema löögi on saanud nafta hind, mis aasta algusest on kukkunud viiendiku võrra.

Finantsturgude spetsialistid nimetavad olukorda, kus mingi väärtpaberi või finantsinstrumendi väärtus on langenud üle 20 protsendi, karuturuks. Karuturu territooriumile langemine on psühholoogiliselt oluline, sest üsna tihti tähendab see langustrendi jätkumist.

Möödunud reedel vapustas koroonaviirus – mille tagajärjel lennuettevõtted katkestasid lende, riigid sulgesid piire ja panid kinni linnu ning paljud Hiina tehased jäid seisma – aktsiaturge, kuid õnneks mitte väga tugevalt.

Küll aga langes esmaspäeval karuturu territooriumile nafta hind, ja seda just sellepärast, et kardeti globaalse nõudluse langust.

Nafta tootmise ja tarbimise globaalne tasakaal oli habras juba enne haiguse puhkemist, sest peamiselt tarbimist mõjutav Hiina majanduskasv üha aeglustub. Samas on Hiina maailma suurim naftatarbija.

04.02.2020 06.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto