Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.02.2020
Eesti Tartu Ülikooli kliinikumi kliinikujuhid esitasid järgmise ultimaatumi (25) Video ⟩ Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata (6) Teise samba saatus nüüd presidendi otsustada Tele2 lubab töötajatel piiramatult puhata Lärmakad varesed segavad Muhus koolitundi Kõmmari tapmises süüdistatav: «Mõtlesin, et sain Raivolt kirvega pähe» (9) Majandus Segadus kütuseturul ajas tanklad jälle tülli Koroonaviirus lõi nafta hinnal jalad alt (9) Eesti perefirma ostis soomlastelt Tamrexi Välismaa Iowa eelvalimised võitsid kõik kandidaadid Soome valitsuse kulutuskava sai karmi hinnangu (1) Pensionistreik on uputanud Prantsusmaa suurlinnad prügilehka Prantsusmaal pussitati surnuks häälekas Tšetšeenia režiimi kriitik Arvamus Juhtkiri: kriitilises seisus kliinikum Erkki Koort: head hinnatõusupäeva! (11) Jaak Laineste: odav ja puhas elekter murrab kliima- ja keskkonnamured (7) Ene-Margit Tiit: riigi väärtuste matemaatika (21) Mari-Vivian Ellam: kool õpetab, et ähvardamine on lubatav (10) Erkki Bahovski: rikas pruut (3) Meie Eesti Meelis Kuusk: Ida-Viru identiteet ületab rahvusi Ago Gaškov: kui jätkusuutlik on aeglane surm? (2) Aimar Altosaar: Ida-Virumaa on meie südameasi Kultuur Aile Asszonyi: üks ring sai täis (2) Elim Chan: Dirigeerimine oli pikka aega ainult meeste maailm Arvo Pärdi hõõguv muusika Hamburgi taevasaalis (2) Sport Eesti ihkab Kanepi-järgsel ajastul Maailmaliigasse Noorem põlv päästis Kutmani mälestusvõistluse Itaalia tuleb Tallinna D-koondisega Tartu Kliinikumi juhtimiskriis on tulisem, kui oli varem (1) Vanade fotode galerii ⟩ Insener August Komendant lõi Tartusse betoonpärle, mis on senini alles Kunstnik küsib maalilt, kas ta tuleb näitusele Artur Kuusi karikaruur: sotsid läbirääkimistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Laineste: odav ja puhas elekter murrab kliima- ja keskkonnamured

5 min lugemist
Jaak Laineste. FOTO: Mihkel Maripuu

Energiasäästu ülistamise asemel tuleb investeerida esmajärjekorras sellesse, et tagada varustatus odava ja stabiilse hinnaga, puhtalt toodetud elektriga, kirjutab start-up-ettevõtja ja kliimaaktivist Jaak Laineste (Eesti 200).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Suurte muutuste edu aluseks on fookus: tuleb tegeleda olulisega ja jätta kõrvale tegevused, mis tunduvad sageli esialgu igati mõistlikud, aga on lähemal vaatlusel ebaolulised, kõrvalteed või suisa töötavad peamisele eesmärgile vastu. Toon näite valdkonnast, millega olen mitukümmend aastat tegelenud – kasvuettevõtete ehk start-up’ide maailmast.

Kui ettevõte tahab tõepoolest kasvada kiirelt suureks, siis ei tohi jääda koduturule, ja mis veel veidram, tuleb suuresti jätta tähelepanuta kogukulude kontroll ja seega kasuminäitajad. Et kasvada kiirelt sadu miljoneid ja miljardeid väärt ettevõtteks, tuleb konkurentsitihedas suures ärimaailmas teha vaid seda, mis tagab kasvu: investeerida turundusse, tootearengusse, tehnoloogiasse – kuhu iganes, üksnes kasvuks. Firma majandustulemuste aruandes võib silma jääda aastaid suur kahjum, mida tavainimene või isegi tavaäris kogenud ärimees ei pruugi mõista.

Samas läheb omanike seisukohast äril väga hästi, sest neil on plaan, kuidas jõutakse kasumini – ja siis juba väga suureni – ettevõtte järgmistes arenguetappides. Mõistagi ei ole kahjum isegi kasvuettevõtetel omaette eesmärk, vaid sagedane paratamatus, kui fookus on suunatud tulevikku. Traditsioonilistel ettevõtetel on strateegia teine: jooksev kasum on hädavajalik ja selleks tuleb liikuda edasi väikeste riskidega, ettevaatlikult ja aeglaselt. Ka see on mõistlik ja vajalik, sest valdav enamik meile iga päev vajalikust tuleb just neilt.

Tasa ja targu liikumist ei saa me kahjuks endale lubada selle sajandi peamise väljakutse – kliimamuutuste probleemidega tegelemisel. Me näeme, kuidas võtmenäitajad halvenevad kiiresti, ning senised sammud on olnud selle piiramisel selgelt ebapiisavad. Uudis nagu «mõõdeti ajaloo kõige soojem kuu» ei ületa enam isegi uudisekünnist, selget tõendit juba alanud muutustest näeb igaüks aknast välja vaadates.

04.02.2020 06.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto