Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.02.2020
Eesti Tartu Ülikooli kliinikumi kliinikujuhid esitasid järgmise ultimaatumi (25) Video ⟩ Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata (6) Teise samba saatus nüüd presidendi otsustada Tele2 lubab töötajatel piiramatult puhata Lärmakad varesed segavad Muhus koolitundi Kõmmari tapmises süüdistatav: «Mõtlesin, et sain Raivolt kirvega pähe» (9) Majandus Segadus kütuseturul ajas tanklad jälle tülli Koroonaviirus lõi nafta hinnal jalad alt (9) Eesti perefirma ostis soomlastelt Tamrexi Välismaa Iowa eelvalimised võitsid kõik kandidaadid Soome valitsuse kulutuskava sai karmi hinnangu (1) Pensionistreik on uputanud Prantsusmaa suurlinnad prügilehka Prantsusmaal pussitati surnuks häälekas Tšetšeenia režiimi kriitik Arvamus Juhtkiri: kriitilises seisus kliinikum Erkki Koort: head hinnatõusupäeva! (11) Jaak Laineste: odav ja puhas elekter murrab kliima- ja keskkonnamured (7) Ene-Margit Tiit: riigi väärtuste matemaatika (21) Mari-Vivian Ellam: kool õpetab, et ähvardamine on lubatav (10) Erkki Bahovski: rikas pruut (3) Meie Eesti Meelis Kuusk: Ida-Viru identiteet ületab rahvusi Ago Gaškov: kui jätkusuutlik on aeglane surm? (2) Aimar Altosaar: Ida-Virumaa on meie südameasi Kultuur Aile Asszonyi: üks ring sai täis (2) Elim Chan: Dirigeerimine oli pikka aega ainult meeste maailm Arvo Pärdi hõõguv muusika Hamburgi taevasaalis (2) Sport Eesti ihkab Kanepi-järgsel ajastul Maailmaliigasse Noorem põlv päästis Kutmani mälestusvõistluse Itaalia tuleb Tallinna D-koondisega Tartu Kliinikumi juhtimiskriis on tulisem, kui oli varem (1) Vanade fotode galerii ⟩ Insener August Komendant lõi Tartusse betoonpärle, mis on senini alles Kunstnik küsib maalilt, kas ta tuleb näitusele Artur Kuusi karikaruur: sotsid läbirääkimistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mari-Vivian Ellam: kool õpetab, et ähvardamine on lubatav

2 min lugemist
Tühi klassiruum FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Õpetaja solvamisele reageerimata jätmine lõpeb sellega, et koolipäeva lõpus läheb õpilane koju ja lisaks kümnendmurdudele ja komareeglitele on ta omandanud, et tänapäeva ühiskonna reeglite järgi võib autoriteeti sõimata ja solvata, kirjutab õpetaja Mari-Vivian Ellam.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eelmise aasta lõpus vapustasid Eesti avalikkust poliitikutele saadetud sõimu- ja ähvarduskirjad. Kiusamine, sõim ja ähvardused võivad tabada igaüht: poemüüjat, ajakirjanikku, advokaati, poliitikut. Ent õpetajate kiusamisele peaksime siiski pöörama erilist tähelepanu, sest õpetajate kiusatavus mõjutab seda, kui kiuslik on ühiskond tervikuna.

Kool on institutsioon, millega puutub kokku ja millest saab mõjutatud üle 90 protsendi ühiskonnast. Inimesed, kes on saatnud ähvarduskirju Kaja Kallasele, Martin Helmele, Jevgeni Ossinovskile, on käinud koolis. Kui kerime aega viis, kümme, viisteist aastat tagasi, leiame nad keskpäeval istumast klassiruumis. Klassi ees seisab õpetaja ja keegi klassist, võib-olla nad ise, võib-olla keegi teine, ütleb: «T*ra sa mölised seal!» Mis järgneb? Mitte midagi. Kuid kõik, mis toimub tunnis või vaheajal, toimub nende endaga või kellegi teisega ja milles nad on passiivsed osalised, mõjutab õpilaste kujunemist, arusaamu, isiksust ja tulevikku.

Kooliga lähedalt kokku puutununa tean, et suurem osa õpetajaid lihtsalt ignoreerib solvavaid avaldusi. Halvale käitumisele reageerimine tõmbab sellele liigset tähelepanu, röövib tunniaega ega vii ka lõpuks kuhugi. Kuid solvamist taluda ei ole õige, sest nii solvaja kui ka ülejäänud 25 õpilast nägid ja kuulsid seda ning salvestasid teadmise: sa võid õpetajat solvata ja midagi ei juhtu.

04.02.2020 06.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto