Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.02.2020
Eesti Tartu Ülikooli kliinikumi kliinikujuhid esitasid järgmise ultimaatumi (25) Video ⟩ Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata (6) Teise samba saatus nüüd presidendi otsustada Tele2 lubab töötajatel piiramatult puhata Lärmakad varesed segavad Muhus koolitundi Kõmmari tapmises süüdistatav: «Mõtlesin, et sain Raivolt kirvega pähe» (9) Majandus Segadus kütuseturul ajas tanklad jälle tülli Koroonaviirus lõi nafta hinnal jalad alt (9) Eesti perefirma ostis soomlastelt Tamrexi Välismaa Iowa eelvalimised võitsid kõik kandidaadid Soome valitsuse kulutuskava sai karmi hinnangu (1) Pensionistreik on uputanud Prantsusmaa suurlinnad prügilehka Prantsusmaal pussitati surnuks häälekas Tšetšeenia režiimi kriitik Arvamus Juhtkiri: kriitilises seisus kliinikum Erkki Koort: head hinnatõusupäeva! (11) Jaak Laineste: odav ja puhas elekter murrab kliima- ja keskkonnamured (7) Ene-Margit Tiit: riigi väärtuste matemaatika (21) Mari-Vivian Ellam: kool õpetab, et ähvardamine on lubatav (10) Erkki Bahovski: rikas pruut (3) Meie Eesti Meelis Kuusk: Ida-Viru identiteet ületab rahvusi Ago Gaškov: kui jätkusuutlik on aeglane surm? (2) Aimar Altosaar: Ida-Virumaa on meie südameasi Kultuur Aile Asszonyi: üks ring sai täis (2) Elim Chan: Dirigeerimine oli pikka aega ainult meeste maailm Arvo Pärdi hõõguv muusika Hamburgi taevasaalis (2) Sport Eesti ihkab Kanepi-järgsel ajastul Maailmaliigasse Noorem põlv päästis Kutmani mälestusvõistluse Itaalia tuleb Tallinna D-koondisega Tartu Kliinikumi juhtimiskriis on tulisem, kui oli varem (1) Vanade fotode galerii ⟩ Insener August Komendant lõi Tartusse betoonpärle, mis on senini alles Kunstnik küsib maalilt, kas ta tuleb näitusele Artur Kuusi karikaruur: sotsid läbirääkimistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ene-Margit Tiit: riigi väärtuste matemaatika

3 min lugemist
Ene-Margit Tiit. FOTO: Tairo Lutter

Praegu otsitakse optimeerimise teel lahendusi, mis on kõige säästlikumad raha mõttes, inimeste rahulolu suurendaks aga ka muude väärtuste hindamine, kirjutab TÜ matemaatika emeriit­professor Ene-Margit Tiit.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti on seadnud eesmärgi olla tark riik, teha otsuseid mõistuspäraselt, tulevikku vaatavalt ja tulevikku nägevalt. Mingis mõttes selle poole ka liigutakse. Optimeerimine, st parima lahenduse otsimine ja kasutuselevõtmine toimub mitmeski eluvaldkonnas. Nii optimeeritakse tervishoiu- ja haridussüsteemi, sh koolivõrku, ning ühistransporti. Millegipärast ei ole inimesed sageli nende majanduslikult põhjendatud otsustega aga rahul. Miks?

Viga on eesmärkides. Ülalkirjeldatud optimeerimisülesanded on enamasti lahendatud ühe kriteeriumi alusel ja selleks on materiaalsed väärtused, ehk lihtsamini öeldes – raha. Optimeerimise tulemusel leitakse lahendus, mis on kõige säästlikum või kasumlikum nimelt raha mõttes.

Kuid optimeerimisülesande võib püstitada ka teiste kriteeriumite alusel ja teiste väärtuste säästmise ning kasvatamise eesmärgil, sõltuvalt sellest, mida peetakse kõige väärtuslikumaks. Näiteks haiglavõrgu optimeerimise vastu võivad olla inimesed, kes peavad haigla majandamiskulu kokkuhoiust tähtsamaks patsientide mugavust ja ei ole rahul sellega, kui kodulähedane ravivõimalus kaob.

Hoopis teistmoodi näeksid ülesanded ja lahendused välja siis, kui aluseks võetaks kriteeriumid, mis väljendaksid rohkem tavaliste inimeste huvisid. Näiteks kui püütaks minimeerida inimeste ajakulu eluks vajalike teenuste kasutamisel. Sellist eesmärki on rahas mõõta võrdlemisi raske, lisaks tuleb inimeste huvide mõõtmisel ja lahendusvariantide kõrvutamisel arvestada ka eri variantide riske ning tulevikustsenaariume.

04.02.2020 06.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto