Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.02.2020
Eesti Tartu Ülikooli kliinikumi kliinikujuhid esitasid järgmise ultimaatumi (25) Video ⟩ Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata (6) Teise samba saatus nüüd presidendi otsustada Tele2 lubab töötajatel piiramatult puhata Lärmakad varesed segavad Muhus koolitundi Kõmmari tapmises süüdistatav: «Mõtlesin, et sain Raivolt kirvega pähe» (9) Majandus Segadus kütuseturul ajas tanklad jälle tülli Koroonaviirus lõi nafta hinnal jalad alt (9) Eesti perefirma ostis soomlastelt Tamrexi Välismaa Iowa eelvalimised võitsid kõik kandidaadid Soome valitsuse kulutuskava sai karmi hinnangu (1) Pensionistreik on uputanud Prantsusmaa suurlinnad prügilehka Prantsusmaal pussitati surnuks häälekas Tšetšeenia režiimi kriitik Arvamus Juhtkiri: kriitilises seisus kliinikum Erkki Koort: head hinnatõusupäeva! (11) Jaak Laineste: odav ja puhas elekter murrab kliima- ja keskkonnamured (7) Ene-Margit Tiit: riigi väärtuste matemaatika (21) Mari-Vivian Ellam: kool õpetab, et ähvardamine on lubatav (10) Erkki Bahovski: rikas pruut (3) Meie Eesti Meelis Kuusk: Ida-Viru identiteet ületab rahvusi Ago Gaškov: kui jätkusuutlik on aeglane surm? (2) Aimar Altosaar: Ida-Virumaa on meie südameasi Kultuur Aile Asszonyi: üks ring sai täis (2) Elim Chan: Dirigeerimine oli pikka aega ainult meeste maailm Arvo Pärdi hõõguv muusika Hamburgi taevasaalis (2) Sport Eesti ihkab Kanepi-järgsel ajastul Maailmaliigasse Noorem põlv päästis Kutmani mälestusvõistluse Itaalia tuleb Tallinna D-koondisega Tartu Kliinikumi juhtimiskriis on tulisem, kui oli varem (1) Vanade fotode galerii ⟩ Insener August Komendant lõi Tartusse betoonpärle, mis on senini alles Kunstnik küsib maalilt, kas ta tuleb näitusele Artur Kuusi karikaruur: sotsid läbirääkimistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Erkki Bahovski: rikas pruut

2 min lugemist
Erkki Bahovski. FOTO: Mihkel Maripuu

Brexit on aset leidnud ja britid Euroopa Liidu ukse enda järelt kinni pannud. Kas pauguga, see on põhiküsimus nüüd, kui nii EL kui ka Ühendkuningriik valmistuvad läbirääkimisteks, mille tulemus on väga lahtine, kirjutab kolumnist Erkki Bahovski.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Brexiti põhjustest on kirjutatud tonnide viisi artikleid, niisiis toogem esile vaid üks punkt. Ja selleks on ELi katse ignoreerida ajalugu ja olla üksnes administratiivne kooslus. EL tahab olla ajaloota, sest Euroopa ajalugu on kohati väga hirmus. Alles 27. jaanuaril tähistati Auschwitzi vabastamise 75. aastapäeva – holokaust on midagi, mida Euroopa muidugi mäletab, kuid mis peab – nagu teisedki ajaloosündmused – jääma vaid ajalukku.

Aga britid ja Ida-Euroopa riigid võtavad ajaloo kaasa ka tänapäeva. Oxfordis on näiteks kolledž, mis kannab nime All Souls («kõik hinged») – sellega mälestatakse kõiki Saja-aastases sõjas langenuid. Neile, kes ei tea: Saja-aastane sõda toimus aastail 1337–1453 ehk päris kaua aega tagasi. Veelgi olulisem on, et see sõda peeti Prantsusmaaga ehk praeguse Euroopa Liidu juhtjõuga.

Selliseid näiteid on pea lõputult ja need annavad vastuse ka küsimusele, miks britid EList lahkusid. Sest nad ei tahtnud olla vaid administratiivne kooslus ja EL ei suutnud sellega arvestada. Lahingud Ida-Euroopa ajaloo ümber on selle mündi teine külg.

Banaalsus oleks kirjutada lihtsalt, et Ühendkuningriik on jõudnud pöördepunkti. Kuid katsugem seda mõtet selgitada. Pöördepunkt on see ka selle sõna otseses mõttes, sest Ühendkuningriik pöörab kuhugi. Kuhu, kas ELi, USA või veel mõne suurjõu poole, on miljoni dollari küsimus. Kui tahta, et Ühendkuningriik pööraks end ELi poole, ei tohiks Londonile väga tugevat survelt avaldada.

04.02.2020 06.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto