Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
05.02.2020
Eesti Tartu Ülikooli kliinikumi kliinikujuhid esitasid järgmise ultimaatumi (25) Video ⟩ Staažikas lasteaia direktor kangutati ametist lapsevanemate vastuseisust hoolimata (6) Teise samba saatus nüüd presidendi otsustada Tele2 lubab töötajatel piiramatult puhata Lärmakad varesed segavad Muhus koolitundi Kõmmari tapmises süüdistatav: «Mõtlesin, et sain Raivolt kirvega pähe» (9) Majandus Segadus kütuseturul ajas tanklad jälle tülli Koroonaviirus lõi nafta hinnal jalad alt (9) Eesti perefirma ostis soomlastelt Tamrexi Välismaa Iowa eelvalimised võitsid kõik kandidaadid Soome valitsuse kulutuskava sai karmi hinnangu (1) Pensionistreik on uputanud Prantsusmaa suurlinnad prügilehka Prantsusmaal pussitati surnuks häälekas Tšetšeenia režiimi kriitik Arvamus Juhtkiri: kriitilises seisus kliinikum Erkki Koort: head hinnatõusupäeva! (11) Jaak Laineste: odav ja puhas elekter murrab kliima- ja keskkonnamured (7) Ene-Margit Tiit: riigi väärtuste matemaatika (21) Mari-Vivian Ellam: kool õpetab, et ähvardamine on lubatav (10) Erkki Bahovski: rikas pruut (3) Meie Eesti Meelis Kuusk: Ida-Viru identiteet ületab rahvusi Ago Gaškov: kui jätkusuutlik on aeglane surm? (2) Aimar Altosaar: Ida-Virumaa on meie südameasi Kultuur Aile Asszonyi: üks ring sai täis (2) Elim Chan: Dirigeerimine oli pikka aega ainult meeste maailm Arvo Pärdi hõõguv muusika Hamburgi taevasaalis (2) Sport Eesti ihkab Kanepi-järgsel ajastul Maailmaliigasse Noorem põlv päästis Kutmani mälestusvõistluse Itaalia tuleb Tallinna D-koondisega Tartu Kliinikumi juhtimiskriis on tulisem, kui oli varem (1) Vanade fotode galerii ⟩ Insener August Komendant lõi Tartusse betoonpärle, mis on senini alles Kunstnik küsib maalilt, kas ta tuleb näitusele Artur Kuusi karikaruur: sotsid läbirääkimistele Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ago Gaškov: kui jätkusuutlik on aeglane surm?

3 min lugemist
Ago Gaškov. FOTO: Matti Kämärä/Põhjarannik

Ellujäämiseks peab Ida-Virumaa kahanemisega kohanema ja samas pingutama, et ennast riigi tasandil, kus transpordi­ühenduse arendamisele raha jagatakse, kuuldavaks teha, kirjutab ajakirjanik ja idavirulane Ago Gaškov.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eelmise aasta alguses elas Ida-Virumaal 62 837 meest ja 73 403 naist ehk kokku 136 240 inimest. Kui kunagi, tegelikult nii umbes 15 aastat tagasi, jättis Ida-Virumaa Tartumaa soliidselt selja taha, siis praeguseks on Tartu maakond elanike arvult ette rebinud ja Ida-Virumaa võib rabeleda, kuidas tahab, järele enam ei jõua. Harjumaa on niikuinii kogu aeg Eesti suurim maakond olnud.

Kuna aga ülejäänud 12 maakonda on kolme suurega võrreldes pisikesed, siis püsib Ida-Virumaa rahvastiku suuruse poolest kolmandal kohal veel päris kaua. Sest ka Pärnumaa jookseb tühjaks, kui just Rail Baltic suvitus- ja kalastusmaakonda täielisele õitsengule ei pööra.

Ida-Virumaa rahvastik väheneb kiiremini kui teistes maakondades. Statistikaameti prognoos näitab, et igal aastal lahkub maakonnast või sureb umbes 2000 idavirulast ja veerand sajandi pärast on järel umbes 87 000 elanikku. Tartumaa seevastu kasvab vähemalt tuhande elaniku võrra aastas ja jõuab veerand sajandi pärast umbes 160 000 elanikuni.

Ida-Viru Omavalitsuste Liidu arenguspetsialist Hardi Murula tõdeb, et rahvastiku kahanemisega tuleb kohaneda. «Võiks näiteks mõelda sellele, et maakonna tulevik võiks olla hõbemajandus,» nendib Hardi. Hõbemajandus? «Hõbedaselt helgib juuksekuld…» meenub laulurida. Ega ometi… «See tähendab vanurite hooldust,» selgitab Murula.

Et siis nii ongi. Esialgu suur vanadekodu, siis grandioosne kalmistu. Maakond, mis praegu tutvustab end ägeda seiklusmaakonnana, peab mõne aja pärast oma look’i üle vaatama ja seda tõsiselt kohendama. Praeguse tunnuslause «Puhka seigeldes, seikle puhates» asemel näiteks «Puhka rahus Hauakaevajate Paradiisis» oleks vist õige. Ja kohalike unistus valgest laevast Sillamäe ja Kotka vahel transformeeruks Lendava Hollandlase moodi aluseks, mis veaks Ida-Eestisse pensionäre samuti hääbuvast Ida-Soomest.

04.02.2020 06.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto