Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
06.02.2020
Eesti Haridusministeerium tühistas Krabi kooli tegevusloa (1) Pooled patrullpolitseinikest on roolis magama jäänud (2) Eesti vanim elanik Marta Kivi sai 108-aastaseks Ennetuskampaania ei hoia ohvriks sattumast (2) Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Majandus Politsei otsis Allan Martinsoni idufirma läbi Tesla aktsia meenutab juba mulliaktsiaid Välismaa Trumpi aastakõne muutus poliitiliseks seebiooperiks (16) Viirusekriis on ajanud Hiina presidendi peitu Rumeenia valitsus kukkus pärast vaid kolme kuud ametis Istanbulis sõitis lennuk maandumisrajalt välja, viga sai 52 inimest Türgi viib Süüriast Liibüasse võitlema islamirühimuste võitlejaid (3) Arvamus Juhtkiri: väsinud ma tänagi näin Herman Kelomees: Tartu rahu ei ole Eesti sünnitunnistus (14) Mart Raudsaar: kuumenev Eesti (12) Kristi Stahl: lasteaiakoha küsitav hind Raimo Ülavere: juhte ei valita demokraatia mängimisega Art Johanson: ebasümpaatne või põhiseadus­vastane valitsus? (17) Meie Eesti Ekspert: mis haigusloost puudub, seda pole olnud Kersti Kägi: kust läheb tervisekahju ja tulemusliku ravi piir? (1) Kadri Tammepuu: patsiendi seljataguse kaitsel Kultuur Kunstitaru ARS peahoone avab uksed Kultuuri lühiuudised K*pimees tuleb ikkagi nurgast Sport Eesti korvpallikoondise peatreener: kaugvisked võiks olla meie trump Rootsi MM-ralli toimub lühendatud kujul Eesti vormelisõitja jahib Jaapanis sarja üldvõitu Eesti jalgpallikoondise keskkaitsja lõpetab karjääri Tallinn Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Reis El Salvador – ohtlik või ilus? Maa Elu Näljased puugid on liikvel Nädala mõte: aeg soove muuta Põllumees peab ennast talvel hästi välja puhkama Linnud ei vaja soojal talvel lisatoitu Olgu lund või mitte, kelgukoerad kibelevad jooksma Endine põllumajanduse tippjuht Ahto Vili: ühel hetkel tuli kõrvale astuda Jaanuar pakkus haruldast õieilu Köögivilju ei tohiks ühelgi päeval unustada Maailma üks erilisim puhkusepaik asub Raplamaal Kas eestlane eelistab eestimaist? Tartu Väikse külapoe juhtum: kolm sissemurdmist järjest (2) Tüli kliinikumis paisus veelgi (22) Pealinna gümnasist uurib Tartus koos teadlastega vananemist Epp Maria Kokamägi tõi raamatukokku säravat valgust Artur Kuusi karikatuur: ülekuulamine maratoni staabis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: aeg soove muuta

1 min lugemist
Kevadised märgid jaanuaris 2020. FOTO: Silvia Viru FOTO: Silvia Viru

Ähvardava kiirusega leviva ­koroonaviiruse kõrval on teine räägitud teema rekordsoe talv. Võiks arvata, et jaanuaris said imestamised imestatud, lillepildid jagatud ja nüüd pole millestki erilisest enam rääkida. Otse vastupidi. Uudiseid tuleb ja järjest hämmastavamaid.

Kes on varem kuulnud, et talvel tuleb kassil-koeral puugirihm kaelas hoida. Aga tasub, sest paljud loomaomanikud on lemmikut paitades tema kasuka seest verd imeva puugi avastanud. Õnneks enamik puuke praegu siiski magab, kuid neil, kes mullu näljaseks jäid, oli veel vähemalt paari päeva eest igati sobilikud tingimused saaki jahtida, et siis täis kõhuga kõdu sisse magama pugeda.

Seda lootust pole ka, et keset talve puugid haigusi levitada ei suuda. Kui ikka puuk nakatunud, jagab ta seda edasi samamoodi nagu suvel.

Kui jaanuaris õhkasime kõik veel lootusest lume järele, siis nüüd uurib järjest enam inimesi ilmaennustust kartusega – ega ometi suurt külma tulemas ole. Jah, täna ja mõnel lähipäeval on mitmel pool maa valge, aga seda ei jagu kauaks ja järgmisel nädalal on taas plusskraadid kohal.

Kui nüüd veebruaris-märtsis kasvõi nädalaks korraliku külma teeks, oleksid tulemused kurvad. Taimed on talvisest puhkeolekust välja tulemas: roosidel pisikesed lehed küljes, viljapuudel ja -põõsastel pungad suured. Paarikümne miinuskraadiga oleksid taimed hoopis külmaõrnemad, kui need tavalisel talvel on. Roosidel oleks vähem õisi, ploomi- ja kirsisaak jääks saamata. Praegu on taliviljad ilusad ja põllumeestel taas lootus saada korralik saak, kui aga paks lumekiht külmumata maale tuleks või krõbe külm paljale maale, võib karta halba.

Seega tasub nüüd soovida, et õigus on neil õppinud või isehakanud ilmatarkadel, kes lubavad, et tänavu jääbki talv taevasse. Aiale ja põllule oleks nii parem.

Seotud lood
05.02.2020 07.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto