L, 10.12.2022

Pealinna gümnasist uurib Tartus koos teadlastega vananemist

Kelly Olesk
, ajakirjanik
Pealinna gümnasist uurib Tartus koos teadlastega vananemist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna reaalkooli 11. klassi õpilane Anna Pauliina Rumm käib iga kuu Tartus Biomeedikumi laboris teadustööd tegemas. Tema uurimus keskendub vananemisega kaasnevatele muutustele immuunsüsteemis.
Tallinna reaalkooli 11. klassi õpilane Anna Pauliina Rumm käib iga kuu Tartus Biomeedikumi laboris teadustööd tegemas. Tema uurimus keskendub vananemisega kaasnevatele muutustele immuunsüsteemis. Foto: Margus Ansu

Gümnasistid, kes peavad 11. klassis uurimistöö tegema, hoiavad tavaliselt meditsiinivaldkonnast eemale, sellest saavad nad heal juhul aimu paaritunnisel ekskursioonil. Kuid Tallinna reaalkooli 11. klassi õpilane Anna Pauliina Rumm (18) sõidab iga kuu ülikoolilinna, et kaasa lüüa Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna biomeditsiini osakonna teadustöös.

Molekulaarimmunoloogia professori Pärt Petersoni uurimisrühm, mille tegemistes ka Rumm kaasa lööb, uurib muu hulgas vananemisega kaasnevaid muutusi immuunsüsteemis.

TÜ molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson.
TÜ molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson. Foto: Kristjan Teedema/Postimees/scanpix

Bioloogia on Anna Pauliina Rummi köitnud aastaid. Põhikoolis käis ta ökoloogia valiktunnis, keskendus bioloogiaolümpiaadidele ning osales põhikooli õpilasena ka rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil ja loodusteaduste olümpiaadil. «Anna Pauliina suur armastus on bioloogia,» kinnitas Rummi klassijuhataja Piret Karu.

Laialt levinud viirus

Juba põhikoolis teadis Rumm, et soovib gümnaasiumis teha suurema uurimistöö. Vajalikud kontaktid, et Tartus teadustööd tegema hakata, sai ta bioloogiaolümpiaadil oma juhendajalt, kes oli Eesti bioloogiaolümpiaadi žürii esimees.

Rumm soovis võtta luubi alla immunoloogia ja 10. klassi alguses tuligi ta Tartusse vestlusele, kus uuriti, missugused on tema teadmised ja ootused ning kui sageli saab ta Tartus käia. Et kõik sobis, alustas ta poolteist aastat tagasi molekulaarimmunoloogia professori Pärt Petersoni käe all uurimistööd, mis on seotud vananemisega.

Selleks uurib ta ühte viirust ja sellega kaasnevaid muutusi immuunsüsteemis vanematel inimestel. «Olen uurinud peamiselt seda, kuidas viirusnakkus on seotud vananemisega kaasnevate krooniliste haiguste, näiteks diabeediga,» selgitas Anna Pauliina Rumm. Ta on enda sõnul väga tänulik uurimisrühmale, kus ta on saanud vastavalt oma arengule õppida kasutama uusi meetodeid, tehnikaid ja masinaid.

Täpsemalt tegeleb pealinna gümnasist tsütomegaloviirusega, mis on herpesviirus. «Mitmed uurimused on näidanud, et tsütomegaloviirus on seotud kahjulike muutustega, mis toimuvad vanemate inimeste immuunsüsteemis,» selgitas ta. See viirus nakatab 60–90 protsenti inimestest ja seetõttu on selle uurimine äärmiselt oluline. Viiruse levikule aitab kaasa ka kehv hügieen, seda just vähe arenenud maades, kus nakatunute protsent on suurem.

Olen uurinud peamiselt seda, kuidas viirusnakkus on seotud vananemisega kaasnevate krooniliste haiguste, näiteks diabeediga, selgitas Anna Pauliina Rumm.

Kõnealusel viirusel on ka seos vanemate inimeste kehvema reageerimisega vaktsiinidele ja nakkushaiguste tihedama esinemisega. «Meil on 20–30 haigusrühma, et vaadata, kas viirusnakkus on kuidagi seotud nende haigustega,» rääkis Rumm töövõtetest. Tsütomegaloviirus on seotud teist tüüpi diabeedi ja kroonilise neerupuudulikkusega.

Sel kuul tuleb Anna Pauliina Rummil esitada koolile oma uurimistöö ning seda hiljem ka kaitsta, aga teadustöö Tartus jätkub ka pärast koolitöö esitamist. Tartus teadustöö tegemiseks peab neiu vabal ajal rohkem vaeva nägema, et koolitööd tehtud saaksid. Klassijuhataja Karu sõnas, et koolitööd on Rummil perfektselt tehtud ja õpetajatega head suhted hoitud.

«Tallinna reaalkool on olnud väga vastutulelik ja ka uurimisrühmale sobis, kui ma pärast koolitöö lõppu Tartus jätkan. Kool võimaldas mul muu hulgas osaleda Singapuris peetud rahvusvahelisel noorte teadusfoorumil, kus sain oma uurimistulemusi esitleda,» rääkis Rumm.

Väärt pagas

Professor Pärt Peterson ütles, et Rumm on väga andekas noor, kes on laboris palju arenenud. «Tallinnast Tartusse edasi-tagasi käimine ei ole nii lihtne kui ühe linna sees liikuda, aga tänu reaalkooli mõistvale ja teadust toetavale suhtumisele on ta saanud iga kuu mitu päeva meil Biomeedikumi laboris projekti kallal tööd teha,» märkis Peterson. «Oma vanuse kohta on ta väga kaugele arenenud teadusliku maailmavaate ja analüüsivõime poolest.»

Klassijuhataja sõnul on koostöö teadlastega muutnud Rummi täiskasvanumaks. «Tean, et Anna Pauliina naudib teadustööd ja suhtlemist teadlastega,» ütles õpetaja Karu. Ta lisas, et sügava loodusteadusliku huvi kõrval on Anna Pauliina Rumm ka hea vestluskaaslane kirjanduse ja klassikalise muusika teemadel, sest tal on sügav kultuurihuvi.

Tulevikus loodab Anna Pauliina Rumm ilma teha teaduses, praegu ei ole ta veel otsustanud, kas jätkab pärast gümnaasiumi õpinguid Eestis või välismaal. «Teadustöö praktika annab talle olulise eelise eakaaslaste ees ja andeka noorena on tal suur potentsiaal teha tulevikus karjääri maailma tippülikoolides,» ütles professor Peterson. «Loodan väga, et nii tema kui ka teised väljapaistvad Eesti noored seovad end tulevikus ka Eesti ja Tartu ülikooliga.»

Märksõnad
Tagasi üles