Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.02.2020
Eesti Haridusministeerium tühistas Krabi kooli tegevusloa (1) Pooled patrullpolitseinikest on roolis magama jäänud (2) Eesti vanim elanik Marta Kivi sai 108-aastaseks Ennetuskampaania ei hoia ohvriks sattumast (2) Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Majandus Politsei otsis Allan Martinsoni idufirma läbi Tesla aktsia meenutab juba mulliaktsiaid Välismaa Trumpi aastakõne muutus poliitiliseks seebiooperiks (16) Viirusekriis on ajanud Hiina presidendi peitu Rumeenia valitsus kukkus pärast vaid kolme kuud ametis Istanbulis sõitis lennuk maandumisrajalt välja, viga sai 52 inimest Türgi viib Süüriast Liibüasse võitlema islamirühimuste võitlejaid (3) Arvamus Juhtkiri: väsinud ma tänagi näin Herman Kelomees: Tartu rahu ei ole Eesti sünnitunnistus (14) Mart Raudsaar: kuumenev Eesti (12) Kristi Stahl: lasteaiakoha küsitav hind Raimo Ülavere: juhte ei valita demokraatia mängimisega Art Johanson: ebasümpaatne või põhiseadus­vastane valitsus? (17) Meie Eesti Ekspert: mis haigusloost puudub, seda pole olnud Kersti Kägi: kust läheb tervisekahju ja tulemusliku ravi piir? (1) Kadri Tammepuu: patsiendi seljataguse kaitsel Kultuur Kunstitaru ARS peahoone avab uksed Kultuuri lühiuudised K*pimees tuleb ikkagi nurgast Sport Eesti korvpallikoondise peatreener: kaugvisked võiks olla meie trump Rootsi MM-ralli toimub lühendatud kujul Eesti vormelisõitja jahib Jaapanis sarja üldvõitu Eesti jalgpallikoondise keskkaitsja lõpetab karjääri Tallinn Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Reis El Salvador – ohtlik või ilus? Maa Elu Näljased puugid on liikvel Nädala mõte: aeg soove muuta Põllumees peab ennast talvel hästi välja puhkama Linnud ei vaja soojal talvel lisatoitu Olgu lund või mitte, kelgukoerad kibelevad jooksma Endine põllumajanduse tippjuht Ahto Vili: ühel hetkel tuli kõrvale astuda Jaanuar pakkus haruldast õieilu Köögivilju ei tohiks ühelgi päeval unustada Maailma üks erilisim puhkusepaik asub Raplamaal Kas eestlane eelistab eestimaist? Tartu Väikse külapoe juhtum: kolm sissemurdmist järjest (2) Tüli kliinikumis paisus veelgi (22) Pealinna gümnasist uurib Tartus koos teadlastega vananemist Epp Maria Kokamägi tõi raamatukokku säravat valgust Artur Kuusi karikatuur: ülekuulamine maratoni staabis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Herman Kelomees: Tartu rahu ei ole Eesti sünnitunnistus

2 min lugemist
Herman Kelomees FOTO: Mihkel Maripuu

Paljud väärikad inimesed on kõnelenud ühest Eesti ajaloo tähtsaimast verstapostist, justkui oleks see riigi sünnitunnistus. Nii on Tartu rahust rääkinud Helir-Valdor Seeder, Lauri Mälksoo, Urmas Reinsalu, aga ka Kersti Kaljulaid ja Lennart Meri.

Meri 1995. aastal: «Tartu rahu 1920 on Eesti sünnitunnistus. Me ei loobu kunagi selle rahulepingu põhimõtetest. Tartu rahuga sai Eesti rahvusvahelise tunnustuse iseseisva riigina. Sellepärast on küsimus nii tähtis, ja nii tundlik, eestlastele.»

Õnneks on vabas ühiskonnas on lubatud vaielda ka suurmehega, kuigi teen seda teatava aukartusega. Milline sünnitunnistus väljastatakse pea kaks aastat pärast sündi? Ka Meri tsitaadist võib välja lugeda, et Tartu rahu tähtsus seisneb rahvusvahelises tunnustuses, selles, et tänu Tartu rahulepingule sai meist riik, mida oli võimalik rahvusvahelise õiguse subjektina tunnustada. Ka siin tuleb silmas pidada, et tegelik tunnustamine lääneriikide poolt leidis aset alles jaanuaris 1921, Rahvasteliidu liikmeks saamisega läks aega sama aasta septembrini.

Kui tingimata peab füüsiliste isikute dokumentatsiooniga seotud analoogiaid kasutama, võib Tartu rahulepingu kohta öelda, et see on nagu pass. Sellel on küll suur tähendus rahvusvahelises suhtluses, aga selle olemasolemine või mitteolemine ei mõjuta Eesti riigi sünni fakti, sest selle otsuse tegime me ise.

Riik, mis on otsustanud ise olla ja oma saatust ise määrata, on sündinud sel hetkel, kui rahvas seda otsustanud on.

14

Eestist sai iseseisev riik 24. veebruaril 1918. Jah, see polnud kuni Tartu rahuni veel de facto iseseisvus, ent kui me peame end ise omal maal tõelisteks peremeesteks (ja -naisteks), siis pole mõtet rääkida, justkui oleks meil oma sündimise tõestuseks olnud vaja kellegi heakskiitu. Saati siis veel Venemaal vägivaldselt võimu haaranud punastega tehtud diili.

Tegemist ei ole ülemäära olulise vaidlusega, aga sellel on teatav tähendus ka tänapäeval. Näiteks NATOga liitumiseks ei küsinud me luba kelleltki peale alliansi liikmesriikide. Seda vaatamata sellele, et Venemaa oli meie liitumisele vastu, nagu olid lääneriigid vastu Tartu rahulepingu sõlmimisele Venemaaga.

Riik, mis on otsustanud ise olla ja oma saatust ise määrata, on sündinud sel hetkel, kui rahvas seda otsustanud on. Nii on õigus pigem Eiki Nestoril, Rein Taageperal, Toomas Hendrik Ilvesel ja teistel, kelle meelest on ainuõige Eesti sünnitunnistus ikkagi «Manifest kõigile Eestimaa rahwastele», kus seisab:

«Põlvest põlve on temas kestnud salajane lootus, et hoolimata pimedast orjaööst ja võõraste rahvaste vägivallavalitsusest veel kord Eestis aeg tuleb, mil «kõik pirrud kahel otsal lausa löövad lõkendama» ja et «kord Kalev koju jõuab oma lastel õnne tooma». Nüüd on see aeg käes.»

Seotud lood
05.02.2020 07.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto