T, 30.05.2023

Eesti korvpallikoondise peatreener: kaugvisked võiks olla meie trump

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Facebook Twitter
Comments
Eesti korvpallikoondise peatreener Jukka Toijala (paremal) ja alaliidu president Jaak ­Salumets on valiksarja eel lõbusas tujus.
Eesti korvpallikoondise peatreener Jukka Toijala (paremal) ja alaliidu president Jaak ­Salumets on valiksarja eel lõbusas tujus. Foto: Madis Veltman

Kahe nädala pärast 2021. aasta EM-valiksarja alustava Eesti korvpallikoondise kandidaatide ring kahanes 24-lt 16-le. Kuigi eemale jääb mõni tegija, on peatreener Jukka Toijala positiivselt meelestatud.

Juba varem oli teada, et USA üliõpilasliigast pole võimalik kätte saada Maik-Kalev Kotsarit. Lisaks kustus õhkõrn lootus, et koondisega taasliituks Kristjan Kangur, ta aidanuks vaid hädaolukorra puhul. Üllatusena tuli aga BC Kalev/Cramos ilusat hooaega tegeva Sten Soku puudumine.

«Rääkisin temaga palju, kohtusime kahel korral. Sten andis juba paar nädalat tagasi mõista, et tema tervis pole parimas korras. Ta ütles, et kui olukord ei parane, siis peab ta koondisemängudest loobuma,» selgitas Eesti rahvusesinduse peatreener Jukka Toijala.

«Rääkisime eelmisel nädalal enne Peterburi Zeniti mängu uuesti. Ta ütles, et pole sellises konditsioonis võimeline sel korral meid aitama. Sellest on kahju, aga peame keskenduma neile, kes tiimi kuuluvad. Tagaliin on üsna sama mis [võidumängus] Serbia vastu.»

Kriisa saab võimaluse?

Toijala tunnistas, et kogenud mängija kulunuks ära, ent põdema pole mõtet jääda. Mängujuhi kohal on võimelised tegutsema Kristian Kullamäe, Rait-Riivo Laane, Rain Veideman ja potentsiaalne debütant, 19-aastane Kerr Kriisa.

«Oleme Kerri tegemisi teraselt jälginud. Meil pole ettevalmistuseks palju aega, jõuame enne esimest mängu teha vaid neli-viis treeningut. Ma ei julge lubada, aga ta võib kuuluda 14 mängija sekka, kes saavad end tõestada. Mulle pole vanus tähtis. Loeb see, mida platsil näen. Mäletan, kuidas 18-aastane Petteri Koponen koondisesse tuli ja vastutuse võttis,» rääkis Toijala Kriisa olukorrast.

Veideman on varem öelnud, et ta eelistaks täita pigem viskava tagamängija kohta, kuid teda saaks kasutada ka «ühe» positsioonil. «Mõnikord võib meil vaja minna kaht tagameest, kes suudavad palli korralikult käsitseda. Tänapäeval hakkab traditsioonilise playmaker’i roll kaduma. Rain sobib suurepäraselt n-ö kombo-tagameheks,» arutles peatreener.

Kandidaatide ringi kuulub ka Kriisa eakaaslane Henri Drell, kel koondisekogemus juba olemas. Ääremängija hooaeg on kulgenud küll väga ebastabiilselt, kuid Toijala tahab talle võimaluse anda.

Võin kindlalt öelda, et Henri on 100 protsenti motiveeritud ja väga näljane.

Koondise peatreener Jukka Toijala Henri Drelli olukorrast

«Oleme Henriga pidevalt kontaktis. Rõõmustan, et ta sai viimases kohtumises 18 minutit mängida, see andis kindlasti enesekindlust. Kui ta poleks üldse platsile pääsenud, siis ei oleks me saanud temaga ka koondises arvestada. Ta tuleb Eestisse treenima teistest varem, sest Itaalias algab paus. Võin kindlalt öelda, et Henri on 100 protsenti motiveeritud ja väga näljane,» tõdes ta.

Ei pelga kaugviskeid

Nagu Eesti korvpallile tavaks, ei leidu meil korvi all suurt jurakat, kuid kõik on võimelised eemalt tabama. Mängijatüüpide järgi kavatseb Toijala ka mänguplaani ehitada.

«Peame mängu kiireks ajama ja ruumi tekitama. Meil pole eriti mängijaid, kes võtaks selg ees ette. Kõik suudavad kolmeseid visata, see võiks olla meie trump. Ma ei karda kaugviskeid: kui sooritame 30 kolmepunktiviset ja 20 kahest ning see töötab, siis pole muret,» teatas soomlasest juhendaja. «Kaitses peame olema agressiivsed, meil pole ühtegi meest, kes pallid rõnga eest minema lööks.»

Eesti kohtub 20. veebruaril võõrsil Põhja-Makedooniaga ning kolm päeva hiljem võõrustatakse Itaaliat. Lõplik 14-meheline koosseis nendeks matšideks selgub mängunädala esmaspäevaks.

Eesti korvpallikoondise esialgne koosseis

Kristian Kullamäe, Kerr Kriisa, Rait-Riivo Laane, Rain Veideman, Martin Dorbek, Martin Paasoja, Janari Jõesaar, Henri Drell, Tanel Kurbas, Sander Raieste, Saimon Sutt, Siim-Sander Vene, Kristjan Kitsing, Kaspar Treier, Kregor Hermet ja Rauno Nurger.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles