Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.02.2020
Eesti Haridusministeerium tühistas Krabi kooli tegevusloa (1) Pooled patrullpolitseinikest on roolis magama jäänud (2) Eesti vanim elanik Marta Kivi sai 108-aastaseks Ennetuskampaania ei hoia ohvriks sattumast (2) Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Majandus Politsei otsis Allan Martinsoni idufirma läbi Tesla aktsia meenutab juba mulliaktsiaid Välismaa Trumpi aastakõne muutus poliitiliseks seebiooperiks (16) Viirusekriis on ajanud Hiina presidendi peitu Rumeenia valitsus kukkus pärast vaid kolme kuud ametis Istanbulis sõitis lennuk maandumisrajalt välja, viga sai 52 inimest Türgi viib Süüriast Liibüasse võitlema islamirühimuste võitlejaid (3) Arvamus Juhtkiri: väsinud ma tänagi näin Herman Kelomees: Tartu rahu ei ole Eesti sünnitunnistus (14) Mart Raudsaar: kuumenev Eesti (12) Kristi Stahl: lasteaiakoha küsitav hind Raimo Ülavere: juhte ei valita demokraatia mängimisega Art Johanson: ebasümpaatne või põhiseadus­vastane valitsus? (17) Meie Eesti Ekspert: mis haigusloost puudub, seda pole olnud Kersti Kägi: kust läheb tervisekahju ja tulemusliku ravi piir? (1) Kadri Tammepuu: patsiendi seljataguse kaitsel Kultuur Kunstitaru ARS peahoone avab uksed Kultuuri lühiuudised K*pimees tuleb ikkagi nurgast Sport Eesti korvpallikoondise peatreener: kaugvisked võiks olla meie trump Rootsi MM-ralli toimub lühendatud kujul Eesti vormelisõitja jahib Jaapanis sarja üldvõitu Eesti jalgpallikoondise keskkaitsja lõpetab karjääri Tallinn Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Reis El Salvador – ohtlik või ilus? Maa Elu Näljased puugid on liikvel Nädala mõte: aeg soove muuta Põllumees peab ennast talvel hästi välja puhkama Linnud ei vaja soojal talvel lisatoitu Olgu lund või mitte, kelgukoerad kibelevad jooksma Endine põllumajanduse tippjuht Ahto Vili: ühel hetkel tuli kõrvale astuda Jaanuar pakkus haruldast õieilu Köögivilju ei tohiks ühelgi päeval unustada Maailma üks erilisim puhkusepaik asub Raplamaal Kas eestlane eelistab eestimaist? Tartu Väikse külapoe juhtum: kolm sissemurdmist järjest (2) Tüli kliinikumis paisus veelgi (22) Pealinna gümnasist uurib Tartus koos teadlastega vananemist Epp Maria Kokamägi tõi raamatukokku säravat valgust Artur Kuusi karikatuur: ülekuulamine maratoni staabis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Art Johanson: ebasümpaatne või põhiseadus­vastane valitsus?

5 min lugemist
Art Johanson. FOTO: Erakogu

Jutt valitsusest kui põhiseadusvastasest institutsioonist on liikvele lastud ning selle summutamine ei ole lihtne ülesanne. Kui tõsiselt neid jutte peaks võtma ja miks, kirjutab MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut analüütik, ajaloolane Art Johanson.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viimaste kuude jooksul on esile kerkinud uus poliitnarratiiv valitsusest kui põhiseaduslikku korda ohustavast institutsioonist. Opositsioonijuht Kaja Kallas on peaminister Jüri Ratasele ette heitnud, et too müüks Eesti esimesel võimalusel maha. Lisaks tuli selgelt opositsiooni toetav politoloog Tõnis Saarts novembris välja avaldusega, mille järgi rünnatakse liberaaldemokraatia terminit rünnates ühtlasi ka Eesti põhiseadusliku korra alustalasid.

Kõige tipuks vastas president Kersti Kaljulaid detsembris aastalõpuintervjuus Postimehe ajakirjaniku küsimusele valitsuse ohuks olemise kohta põhiseaduslikule korrale järgmist: «Selles mõttes on, et nad seavad kahtluse alla põhiseaduse paragrahvi 12: kõik inimesed on võrdsed. Ma arvan, et ta on ka ohtlik meie julgeolekule.»

Niisiis on uus valitsusvastane narratiiv üles ehitatud kahele põhielemendile: esmalt valitsus kui oht põhiseaduslikule korrale ning teisalt valitsuse tegevus kui oht Eesti riiklikule julgeolekule.

Tegu on ilmselgelt väga karmide hinnangute ja süüdistustega, millest tulenevalt otsustasime Ühiskonnauuringute Instituudiga teha küsitluse selgitamaks välja, kuidas suhtuvad kodanikud ise sellistesse arvamustesse valitsuse tegevuse kohta.

Küsitluse eesmärk ei olnud teada saada või fikseerida kodanike pikaaegseid ja kaalutletud arusaamu riigikorralduse toimimisest, vaid tuvastada just hetke­emotsioone: saada teada, kas ja kuidas leiavad sellised provokatiivsed väljaütlemised kodanikkonna seas kandepinda. Inimestele esitati kaks küsimust: «Kas Teie arvates on praegune Vabariigi Valitsus ohuks Eesti julgeolekule?» ning «Kas Teie arvates on praegune Vabariigi Valitsus ohuks Eesti põhiseaduslikule korrale?».

05.02.2020 07.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto