Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.02.2020
Eesti Haridusministeerium tühistas Krabi kooli tegevusloa (1) Pooled patrullpolitseinikest on roolis magama jäänud (2) Eesti vanim elanik Marta Kivi sai 108-aastaseks Ennetuskampaania ei hoia ohvriks sattumast (2) Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Majandus Politsei otsis Allan Martinsoni idufirma läbi Tesla aktsia meenutab juba mulliaktsiaid Välismaa Trumpi aastakõne muutus poliitiliseks seebiooperiks (16) Viirusekriis on ajanud Hiina presidendi peitu Rumeenia valitsus kukkus pärast vaid kolme kuud ametis Istanbulis sõitis lennuk maandumisrajalt välja, viga sai 52 inimest Türgi viib Süüriast Liibüasse võitlema islamirühimuste võitlejaid (3) Arvamus Juhtkiri: väsinud ma tänagi näin Herman Kelomees: Tartu rahu ei ole Eesti sünnitunnistus (14) Mart Raudsaar: kuumenev Eesti (12) Kristi Stahl: lasteaiakoha küsitav hind Raimo Ülavere: juhte ei valita demokraatia mängimisega Art Johanson: ebasümpaatne või põhiseadus­vastane valitsus? (17) Meie Eesti Ekspert: mis haigusloost puudub, seda pole olnud Kersti Kägi: kust läheb tervisekahju ja tulemusliku ravi piir? (1) Kadri Tammepuu: patsiendi seljataguse kaitsel Kultuur Kunstitaru ARS peahoone avab uksed Kultuuri lühiuudised K*pimees tuleb ikkagi nurgast Sport Eesti korvpallikoondise peatreener: kaugvisked võiks olla meie trump Rootsi MM-ralli toimub lühendatud kujul Eesti vormelisõitja jahib Jaapanis sarja üldvõitu Eesti jalgpallikoondise keskkaitsja lõpetab karjääri Tallinn Kunstniku tippteos pääses vaevu hävingust (1) Reis El Salvador – ohtlik või ilus? Maa Elu Näljased puugid on liikvel Nädala mõte: aeg soove muuta Põllumees peab ennast talvel hästi välja puhkama Linnud ei vaja soojal talvel lisatoitu Olgu lund või mitte, kelgukoerad kibelevad jooksma Endine põllumajanduse tippjuht Ahto Vili: ühel hetkel tuli kõrvale astuda Jaanuar pakkus haruldast õieilu Köögivilju ei tohiks ühelgi päeval unustada Maailma üks erilisim puhkusepaik asub Raplamaal Kas eestlane eelistab eestimaist? Tartu Väikse külapoe juhtum: kolm sissemurdmist järjest (2) Tüli kliinikumis paisus veelgi (22) Pealinna gümnasist uurib Tartus koos teadlastega vananemist Epp Maria Kokamägi tõi raamatukokku säravat valgust Artur Kuusi karikatuur: ülekuulamine maratoni staabis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mart Raudsaar: kuumenev Eesti

2 min lugemist
Mart Raudsaar. FOTO: Mihkel Maripuu

Meil tasub riigi ja rahvana anda panus kliimamuutuse pidurdamise liikumisse, seetõttu kutsub Postimees arvamusliidrite päevale ühe särava esineja ökoloogia ja ühe tehnoloogia vallast, kirjutab Postimehe peatoimetaja Mart Raudsaar.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ma ei taha laskuda vaidlusesse, kas ja mil määral inimtegevus kliimat mõjutab. Igaüks, kes aknast välja vaatab, võib veenduda, et midagi ilmaga toimub. Talvel pole üldse lund olnud ja see ei ole tavapärane.

Oma lapsepõlvest mäletan aga musta lund. Meie naabril oli kivisöeküttel katlamaja ning teatud aegadel polnud õues võimalik pesugi kuivatada. Seega, mikrotasandil pole meil mõtet vaielda, kas inimene suudab oma ümbrust reostada – kui viisakalt öelda – või mitte. Suudab küll. Arheoloogia on avastanud, et Sahara kõrb on laienenud intensiivse karjakasvatuse tagajärjel. Ja Tšornobõlis plahvatanud tuumareaktorite ümbruses ei saa inimene elada enam aastasadu. Meie võimekus muuta viljakandvat maad (ka ülekantud tähenduses) kõrbeks on ajaloo vältel suurenenud.

Meie siin Eestis ei ole enam aga nomaadid, kes võiks karjaga edasi liikuda, kui mahlakas rohi on otsa saanud. Me ei taha ja ega meil polekski kuhugi minna: ühel pool on meri, teisel pool Venemaa ja Läti. Seega peame mõtlema väga pikas perspektiivis: kuidas suudaksime oma loodust ja iseend säästa senikaua, kuni õues ananassid kasvama hakkavad, kui kliimamuutus peaks osutuma tõeseks ja pöördumatuks.

05.02.2020 07.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto